EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA 2017

Jak z sukcesem wdrożyć przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej

Data rozpoczęcia:
22.03.2017
Data zakończenia:
23.03.2017

Prelegenci

Robert Angowski

Regionalny Kierownik Sprzedaży, Apator

Dd 15 lat pracuje w branży opomiarowania energii elektrycznej. W Apator SA od 11 lat odpowiada za sprzedaż elektronicznych liczników energii elektrycznej oraz systemów zdalnego odczytu i obróbki danych. Odpowiedzialny za analizowanie nowych trendów technologicznych w obszarze pomiarów oraz dopasowanie rozwiązań do wymagań rynkowych. Koordynuje i rozwija projekty implementacji systemu zarządzania energią elektryczną i innymi mediami w przemyśle.

Ryszard Biernacki

Dyrektor Naczelny ds. Inżynierii Produkcji, KGHM Polska Miedź

Dyrektor Naczelny ds. Inżynierii Produkcji. Związany zawodowo od 30 lat z KGHM Polska Miedź S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kierownicze i zarządcze w strukturach energomechanicznych kopalń rud miedzi. Praktyk i menadżer odpowiedzialny w KGHM za zarządzanie infrastrukturą produkcyjną całego ciągu technologicznego, obrót i dystrybucję energii elektrycznej, efektywność i bezpieczeństwo energetyczne, zarządzanie produkcją ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji w blokach gazowo-parowych będących własnością KGHM Polska Miedź S.A.

Anna Dyląg

Ekspert Komisji Europejskiej ds. energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej w programie Horyzont 2020

Absolwentka studiów z zakresu energetyki odnawialnej, ochrony środowiska i logistyki na Politechnice Łódzkiej oraz geografii na Uniwersytecie Łódzkim. W chwili obecnej finalizuje doktorat na Politechnice Łódzkiej dotyczący zarządzania energią w gminie. Właścicielka firmy zajmującej się szkoleniami oraz realizacją projektów z obszaru energetyki odnawialnej. Przeprowadziła 1000h szkoleń z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz ochrony środowiska dla instytucji i firm, m.in. ARiMR w Warszawie czy ŁCDNiKP w Łodzi. Jest audytorem energetycznym oraz członkiem ruchu Więcej niż Energia.

Adam Goreń

Audytor, Urząd Dozoru Technicznego

Absolwent studiów doktoranckich SGH w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym oraz inżynierii środowiska SGGW. Wieloletni pracownik Urzędu Dozoru Technicznego. Wcześniej, konsultant w zakresie analiz przedprywatyzacyjnych przedsiębiorstw. Zawodowo zajmuje się tematyką certyfikacji, oceny zgodności oraz ekspertyz technicznych. Wykładowca i trener Jednostki Certyfikującej Systemy Zarządzania UDT-CERT. Auditor wiodący systemów zarządzania ISO 9001, ISO 14001, PN-N 18001, ISO 50001 oraz PEFC. Członek Rady PEFC Polska. Autor publikacji dot. sektora energetycznego, bezpieczeństwa technicznego oraz wpływu regulacji prawnych na innowacyjność oraz konkurencyjność gospodarki. Współpracował w ramach UDT z przedsiębiorstwami z sektora energetycznego, budowlanego, petrochemicznego oraz elektromaszynowego. Uczestniczył w pracach prowadzonych wspólnie z instytucjami publicznymi, organizacjami samorządu gospodarczego i zawodowego oraz jednostkami samorządu terytorialnego.

Grażyna Kasprzak

Ekspert ds. Inżynierii Środowiska w Departamencie Ekologii, Bank Ochrony Środowiska

Absolwentka Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej w specjalności systemy ochrony atmosfery i meteorologia techniczna. Doświadczenie zawodowe związane z pracą projektową w Przedsiębiorstwie Projektowania i Realizacji Inwestycji „MOTOPROJEKT”, następnie w administracji - jako inspektor wojewódzki a potem kierownik oddziału w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Od ponad 20 lat w Centrali Banku Ochrony Środowiska S.A. w Warszawie jako Główny Specjalista a obecnie Ekspert ds. Inżynierii Środowiska w Departamencie Ekologii. Czynny uczestnik wielu konferencji, sympozjów i seminariów poświęconych tematyce związanej z ochroną środowiska, dotyczących zarówno aspektów technicznych i technologicznych, jak i finansowych.

Tomasz Kołodziejczyk

Project Engineer, 3M Poland

Andrzej Nentwig

Adwokat kierujący zespołem Energy & Utilities w warszawskim biurze Bird & Bird

Adwokat, ceniony ekspert prawa energetycznego oraz ochrony środowiska z ponad trzynastoletnim doświadczeniem w branży, który jako Counsel kieruje zespołem Energy & Utilities w polskim biurze Bird & Bird.

Posiada bogate doświadczenie regulacyjne (m.in. w zakresie postępowań taryfowych, koncesyjnych oraz reprezentowania przedsiębiorstw energetycznych w postępowaniach przed Prezesem URE, organami regulacyjnymi w sektorze naftowym i górniczym, organami nadzoru budowlanego, itp.), kontraktowe (negocjował i przygotowywał m.in. kontakty typu EPC, O&M, umowy przyłączeniowe, umowy sprzedaży energii/gazu, umowy dostawy ciepła oraz kompleksowe umowy zakupu infrastruktury energetycznej) oraz transakcyjne (doradzał przy szeregu transakcji typu M&A na polskim rynku energii, przy projektach typu joint venture pomiędzy polskimi i międzynarodowymi koncernami energetycznymi, jak również przy licznych analizach due diligence w branży energetycznej).

Przez lata doradzał zarówno największej polskiej spółce gazowniczej, a następnie międzynarodowym koncernom naftowym (w tym tzw. supermajors), prowadzącym w Polsce projekty poszukiwawczo-rozpoznawcze w zakresie gazu ziemnego lub ropy naftowej

Przez 4 lata kierował też działem prawnym amerykańskiej spółki naftowej BNK Petroleum Inc. w Polsce, doradzając także przy innych projektach realizowanych przez grupę BNK w Europie (w tym Niemczech i Hiszpanii).

Posiada też istotne doświadczenie z zakresu ochrony środowiska, zdobyte reprezentując szereg inwestorów branżowych w różnego rodzaju postępowaniach przed organami ochrony środowiska.

Grzegorz Pieklik

Kierownik ds. Jakości, Środowiska i BHP, Lindab

Specjalista, audytor, konsultant w dziedzinie Systemów Zarządzania, BHP, LEAN. W codziennej pracy zajmuje się nadzorowaniem i wdrażaniem projektów związanych z bezpieczeństwem produkcji, prac magazynowych, LEAN. Pełni funkcję Przedstawiciela Wyższego Kierownictwa w zakresie systemów zarządzania w firmie produkcyjno-handlowej. Wiedzę teoretyczną łączy z praktyką, działając w firmie na stanowisku Kierownika ds. Jakości, Środowiska i BHP.

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Skoczkowski

Kierownik Zakładu Racjonalnego Użytkowania Energii, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Warszawska

Pracownik naukowym Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej – kieruje Zakładem Racjonalnego Użytkowania Energii. W latach 1999-2010 pracował w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. na stanowisku prezesa zarządu.Jest członkiem Advisory Group on Energy w programie Horyzont’2020 i Energy Platform Euro-CASE. Jest jednym z leaderów programu Concerted Action na temat wdrażania Dyrektywy Efektywności Energetycznej. Od roku 1994 jest Sekretarzem Naukowym Komitetu Elektrotechniki PAN. W latach 1994-2009 pełnił funkcję Sekretarza TC 27 “Industrial electroheating equipment” w International Electrotechnical Commission w Genewie. Brał udział w pracach różnych gremiów międzynarodowych, m.in. w Sekretariacie Karty Energetycznej, w programie Inteligent Energy for Europe, Programach Ramowych RTD.

Dariusz Stańczak

Kierownik Wydziału Energetyki, Orange Polska

Absolwent wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Od 15 lat związany z Orange Polska. Przez wiele lat odpowiedzialny za wprowadzanie do sieci komórkowej nowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz infrastruktury pomocniczej, w tym systemów zasilania. Od 3 lat pełni funkcję Menedżera Efektywności Energetycznej w strukturach Programu Optymalizacji Energii. Odpowiedzialny za optymalizację kosztów i zużycia energii elektrycznej w obszarze sieci komórkowej. Nadzoruje wdrażanie projektów zwiększających efektywność energetyczną, systemów monitoringu energii elektrycznej, narzędzi analitycznych z obszaru zarządzania energią elektryczną, OZE, itp. Zarządza zespołem analityków, wykonujących analizy danych o zużyciu energii elektrycznej.

Mec. Andrzej Walkiewicz

Radca prawny, Senior Associate w zespole Energy & Utilities w polskim biurze Bird & Bird

Ekspert prawa energetycznego i obsługi sporów, Senior Associate w zespole Energy & Utilities w polskim biurze Bird & Bird. Przez niemal 9 lat był związany zawodowo z Urzędem Regulacji Energetyki, gdzie, jako radca prawny w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów zajmował się: reprezentowaniem Prezesa URE przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym oraz przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, udziałem w procesie legislacyjnym (w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz komisji sejmowych) związanym z tworzeniem aktów szeroko rozumianego prawa energetycznego oraz udzielał porad prawnych i sporządzał opinie prawne z zakresu prawa energetycznego (dotyczące m. in. koncesjonowania, taryf, kar pieniężnych, systemów wsparcia źródeł odnawialnych i kogeneracyjnych, gwarancji pochodzenia, przyłączania do sieci źródeł wytwórczych, w tym farm wiatrowych, instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych, przyznawania operatorom certyfikatów niezależności, kwestii związanych z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej oraz pokrywania powstałych u wytwórców kosztów osieroconych, stosowania zasady TPA). Autor licznych publikacji zakresu prawa energetycznego, a także prelegent na konferencjach i seminariach branżowych. Współautor najnowszego komentarza do prawa energetycznego (wyd. Wolters Kluwer SA 2016 r.) oraz komentarza do tzw. dyrektywy OZE (dyrektywa 2009/28/WE).

Adam Pancewicz

Dyrektor ds. Efektywności Energetycznej, Energomix

Adam Pancewicz jest Dyrektorem ds. efektywności energetycznej Energomix Sp. z o.o. projektantem instalacji grzewczych i wentylacyjnych (dr inż. uprawnienie projektowe od 2002r). Pracował na budowie i przy projektowaniu takich obiektów jak Arkadia, Reduta II, Złote Tarasy, Metro Warszawskie, Złota 44.

Michał Suska

Prezes Zarządu, Energomix

Michał Suska jest Prezesem Zarządu Energomix Sp. z o.o. Od 2014 roku pełni funkcję eksperta Business Centre Club ds. efektywności energetycznej. Jest również Prezesem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Doradztwa Energetycznego oraz członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.