Ochrona danych osobowych w branży e-commerce

– jakie wyzwania stoją przed sektorem w 2023 r.?

Start date:
08.12.2022
End date:
08.12.2022

Description

Sektor handlu elektronicznego stosuje RODO już od ponad czterech lat. Jednocześnie suma kar pieniężnych nałożonych na przedsiębiorców w całej Europie przekracza dwa miliardy euro. Zarówno organy ochrony danych, jak i polski i unijny prawodawca nie próżnują, stawiając coraz więcej barier w elastycznym prowadzeniu biznesu online.

Dane osobowe są kluczowym zasobem każdego liczącego się gracza na rynku e-commerce, bo to na nich opiera się reklama i wysoka sprzedaż. Apetyt na przetwarzanie coraz większej ilości danych jest zatem coraz większy, ale coraz większe jest także ryzyko związane z naruszeniem prywatności potencjalnych i istniejących klientów.

Celem szkolenia jest przybliżenie aspektów przetwarzania danych osobowych szczególnie istotnych z punktu widzenia tej branży – począwszy od wyjaśnienia praktycznego znaczenia obowiązków nałożonych na przedsiębiorców działających on-line, po podejmowanie decyzji w sposób wyłącznie zautomatyzowany i transfer danych do państw trzecich. 

Bazując na doświadczeniu prawników kancelarii w pracy z sektorem e-commerce, podczas szkolenia zostaną omówione także najistotniejsze kwestie z rozporządzenia e-privacy, które niesie za sobą kolejne zmiany dotyczące ochrony danych użytkowników w branży e-commerce oraz wytłumaczone zostanie jak od strony prawnej nie powinno się projektować zasad ochrony danych („dark patterns”), a także jak należy realizować obowiązek informacyjny i wykonywać prawo dostępu do danych. 

Całość szkolenia zostanie uzupełniona o wybór najnowszego i najbardziej istotnego orzecznictwa polskich i zagranicznych organów nadzoru i sądów, które wytyczają interpretację przepisów o ochronie danych osobowych. 

Korzyści dla uczestników, wynikające ze szkolenia:

 • poznają interpretacje przepisów prezentowane przez polski i zagraniczne organy nadzoru oraz sądy;
 • dowiedzą się o nadchodzących zmianach w przepisach dotyczących prywatności;
 • uświadomią sobie problemów związane z transferem danych do państw trzecich;
 • zwiększą świadomość ryzyk związanych ze stosowaniem zautomatyzowanych decyzji i „dark patterns” w branży e-commerce.


Na szkolenie zapraszamy:

 • prawników 
 • inspektorów ochrony danych osobowych,
 • osoby upoważnione do przetwarzania danych
 • wszystkie osoby zainteresowane tematyką.


Organizacja:
Szkolenie zostało zaplanowane w formule online, za pośrednictwem platformy eventowej opartej na przeglądarce internetowej, wymagane jest korzystanie z ich najaktualniejszych oficjalnych wersji. Rekomendujemy korzystanie z przeglądarki Google Chrome.

 • Szkolenie prowadzone jest w czasie rzeczywistym
 • Uczestnicy mogą zadać pytania Prelegentom, odnosząc się do omawianych przez nich kwestii
 • Pracujemy w oparciu o praktyczną wiedza oraz aktualne case’y.


Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy komputer z głośnikiem oraz dostęp do Internetu.

Każdy z uczestników szkolenia otrzyma zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz materiały w wersji elektronicznej.

 

Invited by

Barbara Dąbrowska