ZARZĄDZANIE OCHRONĄ ŚRODOWISKA W ORGANIZACJI W ŚWIETLE AKTUALNYCH REGULACJI

Nowe wymogi, aktualne orzecznictwo, wyzwania dla managerów ochrony środowiska

Data rozpoczęcia:
22.11.2017
Data zakończenia:
23.11.2017

Prelegenci

Magdalena Bar

Radca prawny, Wspólnik kancelarii Jendrośka, Jerzmański, Bar i Wspólnicy

Wykładowca podczas licznych szkoleń z zakresu polskiego i europejskiego prawa ochrony środowiska, zwłaszcza w zakresie ocen oddziaływania na środowisko - przeznaczonych dla pracowników administracji, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Ekspert prawny oceniający projekty dofinansowywane ze środków unijnych pod kątem wypełnienia przez nie wymagań prawnych dotyczących ocen oddziaływania na środowisko - na zlecenie m.in. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (obecne MR), PARP i urzędów marszałkowskich. Autorka licznych artykułów, opracowań i ekspertyz, jak również szeregu opinii prawnych z zakresu prawa ochrony środowiska przygotowywanych na zlecenie podmiotów prywatnych oraz instytucji publicznych, w tym RDOŚ, Ministerstwa Środowiska i innych organów. Uczestniczyła, w tym jako koordynator, w wielu projektach z zakresu prawa ochrony środowiska, dotyczących m.in. implementacji prawa unijnego w Polsce, opracowywania projektów zmian obowiązujących przepisów, a także wypełniania obowiązków z zakresu prawa ochrony środowiska przez przedsiębiorców. Współautorka kilku publikacji książkowych w tym komentarza do ustawy - Prawo ochrony środowiska z 2001 r. oraz publikacji Proces inwestycyjny a ochrona środowiska. Praktyczny poradnik prawny.

Maciej Białek

Associate Praktyki Infrastruktury i Energetyki, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

Maciej pracuje w zespole prawa ochrony środowiska, zajmując się głównie doradztwem dotyczącym tej gałęzi prawa. Zakres jego doświadczeń obejmuje pomoc prawną dotyczącą ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, badania prawne spółek pod kątem spełnienia wymogów prawno-środowiskowych, jak również doradztwo legislacyjne. Maciej pracuje między innymi dla klientów z sektora gospodarki odpadami, przemysłu metalurgicznego oraz energetycznego.

Jerzy Chlebowski

Dyrektor Generalny, CertyNergia

Absolwent Politechniki Łódzkiej oraz studiów MBA na Instituto de Empresa w Madrycie. Uczestniczył w wielu projektach w różnych branżach i sektorach przemysłu w Polsce i za granicą. W latach 2007-2008 Jerzy prowadził w imieniu konsorcjum Mitsubishi Gas Chemical i Mitsubishi Corporation negocjacje z polskim liderem w branży chemicznej dotyczące projektu inwestycyjnego o wartości 100 milionów Euro.Jerzy zrealizował jeden z największych projektów fizycznej redukcji emisji w Polsce w latach 2007-2012 o wartości około 30 milionów Euro. W 2011 roku w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii Jerzy zrealizował we współpracy z firmą Gazprom jedną z największych w Polsce transakcji swap-u uprawnień do emisji.
W 2011 roku Jerzy przeprowadził transakcję zakupu udziałów w szwedzkiej spółce technologicznej na rzecz Mitsubishi Corporation (Europe) Ltd.W 2010 roku Jerzy uczestniczył w jednej z największych transakcji wymiany uprawnień do emisji AAU na 512 samochodów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania zawartej pomiędzy rządem Estonii a Mitsubishi Corporation. Biegle włada językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim

Daniel Chojnacki

Counsel Praktyki Infrastruktury i Energetyki, Domański Zakrzewski Palinka

Daniel jest ekspertem z zakresu polskiego, unijnego i międzynarodowego prawa ochrony środowiska, w tym prawa odpadowego. Jest doradcą w kwestiach prawno-środowiskowych przy wielu projektach infrastrukturalnych, transakcjach M&A oraz postępowaniach due diligence. Ma bogate doświadczenie w zakresie ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, prawno-środowiskowych wymaganiach eksploatacji instalacji oraz w reprezentowaniu klientów przed organami administracji i sądami administracyjnymi. Pracuje dla klientów z różnych sektorów włączając przemysł energetyczny, chemiczny, hutniczy i gospodarki odpadami. Rekomendowany przez magazyn Chambers Europe w obszarze Ochrona Środowiska.

Jolanta Domirska

Kierownik Zespołu Ochrony Środowiska, Tauron Polska Energia

Kierownik Zespołu Ochrony Środowiska w Obszarze Zarządzanie Majątkiem w TAURON POLSKA ENERGIA S.A., który koordynuje działania Grupy Kapitałowej w zakresie środowiska obejmując konwencjonalną produkcję energii elektrycznej i ciepła w oparciu o spalanie paliw, wydobycie węgla kamiennego, wydobycie kamienia wapiennego, dystrybucję energii elektrycznej, dystrybucję ciepła, wytwarzanie odnawialnej energii elektrycznej w elektrowniach wodnych i farmach wiatrowych. Wcześniejsze doświadczenia w zakresie szeroko pojętego wdrażania wymagań prawnych z zakresu regulacji ochrony środowiska i handlu uprawnieniami do emisji w energetyce zdobyła pracując wcześniej w Grupie EDF. Duże projekty, w które była zaangażowana to: kogeneracyjne bloki gazowe w Toruniu, Instalacje odsiarczania spalin wraz z oczyszczalniami ścieków oraz instalacje odazotowania spalin w Rybniku, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni, kotłownie szczytowe w Krakowie i Gdyni czy silniki gazowe we Wrocławiu, a aktualnie wsparcie projektu budowy bloku 910 MW w Jaworznie. Jako cel swojej pracy postrzega skuteczne inicjowanie koniecznych zmian wynikających ze zmieniającego się otoczenia prawnego przy uwzględnieniu aspektów biznesowych, technicznych, organizacyjnych i handlowych, do czego niezbędne jest monitorowanie i nadzorowanie procesów optymalizacji kosztów związanych z inżynierią środowiska w obszarze nakładów inwestycyjnych oraz działań operacyjnych w rozbudowanych strukturach korporacyjnych.

Dr inż. Monika Malicka

Właściciel, Malex Zakład Utylizacji Odpadów

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, dr nauk chemicznych i wieloletni nauczyciel akademicki w dziedzinie chemii analitycznej i koordynacyjnej tej uczelni. Studia podyplomowe z zakresu Ochrony Środowiska i BHP. Doradca DGSA czwartej kadencji. Od 1997 roku prowadzi Malex Zakład Utylizacji Odpadów, firmę zajmującą się zagospodarowaniem odpadów przemysłowych, w tym przeterminowanych chemikaliów niebezpiecznych. Z ramienia PIGO bierze udział w pracach komisji FEAD związanych z gospodarką odpadami niebezpiecznymi, mających na celu transfer wiedzy i zmiany Dyrektywy Odpadowej.
Prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania odpadami przemysłowymi, ich klasyfikacji, przewozu oraz przetwarzania, z uwzględnieniem zapisów wynikających z Rozporządzeń REACH i CLP, Międzynarodowej Umowy ADR, Dyrektywy Odpadowej oraz innych pokrewnych aktów prawnych.

Andrzej Krzyszczak

Dyrektor Pionu Doradztwa Technicznego i Środowiskowego, Multiconsult

Posiada ponad 25 lat doświadczenia jako doradca środowiskowy i techniczny, auditor środowiskowy, biegły wojewody śląskiego w zakresie postępowania wodno-prawnego, ekspert w zakresie wykonywania przeglądów efektywności środowiskowej i ochrony środowiska, audytor IEMA-Institute of Environmental Management & Assessment – England w zakresie audytów środowiskowych i audytów systemów zarządzania środowiskowego, posiada m.in. certyfikat audytora wewnętrznego firmy DNV oraz audytora wiodącego firmy BSI. Posiada certyfikat zarządzania projektami IPMA, ukończył też w tym zakresie studia podyplomowe na AGH. Z wykształcenia jest inżynierem inżynierii środowiska. W swojej karierze zawodowej pracował m.in. jako projektant w biurze projektów przemysłu chemicznego, wykonawca audytów i ocen środowiskowych, doradca środowiskowy, wykonawca dokumentacji do pozwoleń środowiskowych, kierownik projektów w obszarze przemysłu i infrastruktury itd. Uczestniczył w opracowaniu ocen oddziaływania na środowisko zgodnie z wymaganiami międzynarodowymi (za szczególnym uwzględnieniem unijnych) i Equator Principles w Rosji i na Ukrainie. Ekspert środowiskowy i BAT w projekcie Banku Światowego dotyczącym przeglądu dużych zakładów przemysłowych pod kątem spełnienia wymogów dyrektywy IPPC. Ekspert w projektach unijnych TACIS realizowanych w Rosji i na Ukrainie w zakresie rozwijania polityki środowiskowej i gospodarki odpadami.

Piotr Syryczyński

Multiconsult

Dr Piotr Syryczyński, główny konsultant w WS Atkins Polska, ukończył Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w 1981 roku. Pracował początkowo w Zakładach Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia ZWAR w W-wie, potem w kombinacie Police k/Szczecina (budowa tzw. Polic II) oraz w Instytucie Przemysłu Organicznego. Pracował jako doradca techniczny w Rafinerii w Baiji (środkowy Irak, instalacje destylacji próżniowej oraz odasfaltowania propanem) a po aneksji Kuwejtu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie. W latach 1993–2001 kierował Zespołem ds. Analiz w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i MSP. W ramach tych prac kierował odbiorem analiz ekologicznych i geologicznych a od roku 1998 również analiz prawnych i wycen. Odpowiadał za odbiór analiz prywatyzacyjnych m.in. Górnośląskiego Zakładu Energetycznego, Elektrociepłowni Warszawskich, EC Zielona Góra, grupy G-8, elektrowni i kopalni w Bełchatowie oraz szeregu przedsiębiorstw przygotowywanych do prywatyzacji w latach 1999–2001. Brał udział w rozstrzyganiu merytorycznym spraw wynikających z umów zawartych wcześniej (tj. od 1992 roku), prowadził też handel prawami do informacji geologicznej oraz projekt prywatyzacji Inowrocławskich Kopalń Soli. W latach 1999–2003 był najpierw członkiem Rady Nadzorczej Elektrowni Szczytowo-Pompowych a potem PSE S.A (w tym jako wiceprzewodniczący). W okresie 2002–2016 jako konsultant doradza przy projektach dotyczących finansowania lub prywatyzacji przedsiębiorstw w Serbii, Algierii, Słowenii, Chorwacji, Kazachstanie, Niemczech, na Łotwie, Litwie, centralnej i południowej Rosji, krajach skandynawskich, Hiszpanii, Rumunii, Czechach, na Węgrzech oraz na Ukrainie. bierze udział w szeregu transakcji w tym dot. inwestorów giełdowych kupujących akcje spółek energetycznych w Rosji i w Polsce (OGK-4, OGK-2, OGK-3, OGK-5). W latach 2006–2009 brał udział jako ekspert w nadzorze nad budową nowoczesnego bloku w Będzinie. Od roku 2009 doradza inwestorom zakupującym akcje spółek energetycznych w Polsce i Kazachstanie lub budujących nowe obiekty energetyczne. Ponadto brał udział w audytach śledczych dot. Rafinerii Glimar, trzeciej nitki rurociągu „Przyjaźń”, oraz kilku innych inwestycji. Koordynuje prace inżyniera bankowego dla projektu modernizacji platformy na złożu B-8.