COMPLIANCE SUMMIT 2024

zarządzanie ryzykiem

Data rozpoczęcia:
30.01.2024
Data zakończenia:
31.01.2024

Agnieszka Trela

Radczyni prawna, certyfikowana Approved Compliance Expert (ACO, AMLSO, AWBO, A-E/S/G-O), Dyrektorka ds. Prawnych i Administracji w Global Cosmed SA

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w kompleksowej obsłudze prawnej spółek kapitałowych. Wspiera wdrażanie polityk i procedur, jak również monitorowanie ich przestrzegania. Prowadziła wykłady, konwersatoria i ćwiczenia dla studentów studiów dziennych, zaocznych
i podyplomowych z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa cywilnego, prawa karnego oraz prawa Unii Europejskiej. Autorka publikacji z zakresu postępowania cywilnego. Pasjonatka prawa, compliance i rozwoju osobistego.

adw. dr Aleksander Szpojankowski

Aleksander Szpojankowski, Adwokat, Associate, Lawarton Ługowski Kapica

Autor publikacji z zakresu prawa rynku kapitałowego, prawa bankowego oraz filozofii prawa. Prelegent na ogólnopolskich konferencjach naukowych.
Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie zajmował się prowadzeniem postępowań administracyjnych z zakresu prawa funduszy inwestycyjnych. Brał udział w sporządzaniu opinii prawnych oraz projektowaniu przepisów prawa w tym zakresie. Wcześniej współpracował z jedną z warszawskich kancelarii prawnych, gdzie uczestniczył w procesach emisji obligacji, sporządzaniu dokumentacji inwestycyjnej oraz zajmował się bieżącą obsługą spółek kapitałowych, w tym także spółek publicznych.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Anna Tomiczek

Prawnik, Kierownik Zespołu Compliance TAURON Polska Energia

Ukończyła z wynikiem celującym magisterskie studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Specjalizuje się w zagadnieniach prawa publicznego gospodarczego oraz compliance. Posiada certyfikat Approved Compliance Expert (ACE). Prelegentka na konferencjach i seminariach z zakresu prawa energetycznego i compliance. Doświadczenia prawne zdobywała, pracując w kancelariach świadczących usługi na rzecz sektora elektroenergetycznego. Posiada doświadczenie w zakresie wdrażania CMS w branży energetycznej. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Energetycznego „Prawo z Energią”. Ukończyła również The School of Chinese Law and Culture.

Dawid Mrowiec

Risk & Compliance Officer, B-secure

Audytor, doradca i trener. Risk & Compliance Officer. Pomaga organizacjom i ludziom realizować ich cele w świecie pełnym ryzyka. W pracy bazuje na interdyscyplinarnej wiedzy, łącząc doświadczenia zawodowe z rzetelną wiedzą akademicką. Autor bloga „B-secure” i podcastu „Bezpieczniej w biznesie".

Edyta Zdziarska

Ekspert ds. AML

Ekspert w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i nadużyciom. Praktyk z ponad 20 letnim doświadczeniem na rynku finansowym. Pełniła funkcję Koordynatora AML w Banku PKO BP.
Twórca narzędzi informatycznych wykorzystywanych w ponad 100 instytucjach finansowych.
Zajmuje się świadczeniem usług doradczych i szkoleniowych w obszarze AML i antyfraud.
Wspiera instytucje obowiązane we wdrożeniu wymogów ustawy AML oraz wyborze rozwiązań IT.
Współpracuje z dostawcami rozwiązań AML w zakresie tworzenia i rozwoju narzędzi.
Posiada wykształcenie w obszarze informatyki, bankowości, ekonomii i zarządzania zasobami ludzkimi.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierunek Zarządzanie i Marketing. Na tej uczelni ukończyła również studia podyplomowe z bankowości oraz Studium Informatyki.
Wykładowca, autorka licznych publikacji.

Katarzyna Saganowska

Dyrektor ds. Ryzyka i Zgodności, Make Your Compliance Easier

W swojej karierze zawodowej jest odpowiedzialna za tworzenie i zapewnienie procesów oraz procedur w obszarze ryzyka i zgodności w ramach struktur regionalnych i globalnych międzynarodowych organizacji. Jako Globalny Dyrektor ds. Ryzyka i Compliance odpowiadała za zapewnienie zgodności w procesach KYC, KYB, KYS, procesie screening’u oraz analizie ryzyka sankcyjnego w Grupie TMF, w ponad 80 jurysdykcjach, zarządzając 50 osobowym zespołem specjalistów, ekspertów i kierowników. Koncentrując się jednocześnie na wspieraniu właściwej kultury zgodności w zakresie analizy ryzyka z obszarów: AML, Sankcji, Konfliktu Interesów (COI), Przeciwdziałaniu Korupcji (ABC), Ochronie reputacji, Whistleblowing’u, analizy ESG i innych typowych dla sektora usług outsourcing'u.
Swoje doświadczenie w zakresie obszaru zgodności regulacyjnej i oceny ryzyka, budowa także w branży logistycznej (Grupa DSV) i branży nieruchomości (Grupa JLL), gdzie również odpowiadała za analizie ryzyka i zapewnieniu zgodności oraz nadzorowała zespoły ds. Ryzyka i Compliance.
Jest aktywnym wykładowcą studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego oraz trenerem w Instytucie Compliance oraz Centrum Szkoleń Langas. Autorka wielu artykułów, w których chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat trendów w obszarze compliance oraz istotnych zmian regulacyjnych.
Absolwentka: Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami (Szkoła Główna Handlowa), Podyplomowych Studiów Polityki Compliance w Organizacji, Podyplomowych Studiów LLM Międzynarodowego Prawa Handlowego (Akademia Leona Koźmińskiego) oraz Executive Master in Business Administration (Akademia Leona Koźmińskiego).
W 2022 założyła firmę doradczo-szkoleniową Make Your Compliance Easier aby wspierać organizacje w projektowaniu i wdrażaniu systemów zarządzania zgodnością i wspólnie z klientami budować odporność ich organizacji na czynniki ryzyka typowe dla obszaru ich działaności biznesowej.

Konrad Sędkiewicz

CEE Compliance Manager, Herbalife

Praktyk, manager, szkoleniowiec i wykładowca compliance z kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym zarówno na rynku regulowanym, jak i nieregulowanym. Doradza polskim i zagranicznym przedsiębiorstwom w zakresie wdrażania i funkcjonowania systemów compliance, w tym whistleblowing, zarządzania ryzykiem nieprawidłowości, korupcji oraz w zagadnieniach związanych z etyką i społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wdrażał rozwiązania compliance m.in. w takich firmach jak mBank, Totalizator Sportowy, czy Herbalife, gdzie od 3 lat kieruje międzynarodowym zespołem compliance dla rynków Europy Środkowo Wschodniej. Otrzymał niedawno prestiżowe wyróżnienie Oficera Compliance Roku 2022 przyznane przez Instytut Compliance.
Od 2013r. prowadzi pierwszego w Polsce Bloga o compliance: www. konradsedkiewicz.pl. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (prawo), a także studiów podyplomowych na dwóch kierunkach: „Polityka Compliance w organizacji” oraz „CSR. Cele Zrównoważonego rozwoju w strategii firmy” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Posiada certyfikat Approved Compliance Officer. Prywatnie – gra w brydża sportowego.

Magdalena Góralska

Ethics & Compliance, Associate Director, Eastern Europe, CBRE

Magdalena Góralska, licencjonowany mediator, Approved Compliance Officer, prawniczka z wieloletnim doświadczeniem w kompleksowym wsparciu z zakresu compliance oraz ładu korporacyjnego. Associate Director Ethics & Compliance na region Europy Wschodniej grupy CBRE, światowego lidera na rynku nieruchomości. Udziela wsparcia w szeroko rozumianym compliance, w szczególności w zakresie etyki i standardów, analizy ryzyka, procesu wdrożeń polityk, przeciwdziałania praniu pieniędzy, ochrony sygnalistów oraz prowadzenia postępowań wewnętrznych. Prowadziła transgraniczne projekty compliance. Jest autorką i prezenterką licznych szkoleń. Promuje wartości i postawy prospołeczne, skupia się na szerokim propagowaniu podnoszenia świadomości compliance. Zdobywczyni tytułu Oficera Compliance Roku w konkursie Compliance Awards, zorganizowanego przez Instytut Compliance.

Paula Klimek

Ekspert ds. wywiadu gospodarczego

Praktyk w zakresie wdrażania rozwiązań i szkolenia z zakresu postępowania z sygnalistami w organizacjach o różnorodnym profilu działalności. Absolwentka kierunku studiów podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego Analityk Compliance i AML. Ponadto certyfikowany specjalista ds. beneficjenta rzeczywistego oraz procedury KYC, a także absolwentka kierunku Zarządzanie w strukturach bezpieczeństwa (UTH).

Paweł Sawicki

Partner w praktyce postępowań karnych gospodarczych kancelarii Bird & Bird

Paweł świadczy kompleksowe usługi w obszarze prawa karnego dla biznesu. Specjalizuje się w prawie karnym, w tym głównie karnym gospodarczym, postępowaniach spornych i compliance. Posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentacji klientów w postępowaniach sądowych, obejmujące skomplikowane sprawy o wielowątkowym charakterze. Występuje jako obrońca w procesach karnych, reprezentuje także pokrzywdzonych, głównie podmioty będące ofiarami nadużyć. Wspiera podmioty z sektora prywatnego jak i publicznego oraz międzynarodowe korporacje w wewnętrznych postępowaniach wyjaśniających dotyczących wszelkiego rodzaju nadużyć, takich jak działanie na szkodę spółki, przekroczenie uprawnień, pranie pieniędzy, korupcja oraz wyprowadzanie majątku. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie w sprawach compliance. Przeprowadza audyty wewnętrznych procedur i polityk oraz analizy ryzyk regulacyjnych. Opracowuje i wdraża procedury wewnętrzne a także doradza w kwestiach przeciwdziałania nadużyciom oraz w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wdraża systemy do zgłoszeń wewnętrznych i wspiera klientów w projektowaniu najlepszych rozwiązań związanych z ochroną sygnalistów. Jest autorem licznych publikacji prasowych, prelegentem na konferencjach i szkoleniach oraz prowadzącym zajęcia na studiach podyplomowych i szkoleniach specjalistycznych o tematyce compliance. Jest współzałożycielem i Prezesem Stowarzyszenia Praktyków Compliace. Posiada certyfikaty: Approved Compliance Expert, Approved AML Compliance Officer, Approved Whistleblowing Officer (AWBO) oraz Approved E/S/G Officer. Przed dołączeniem do Bird & Bird, doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych polskich kancelariach prawnych. Przez ostatnie 4 lata kierował praktyką prawa karnego i compliance.

Rafał Barański

prezes braf.tech sp. z o.o

Absolwent informatyki Uniwersytetu Śląskiego ze specjalizacją w bezpieczeństwie, szyfrowaniu oraz zarządzaniu bazami danych.
W braf.tech odpowiada za kontakty biznesowe oraz nadzór architektoniczny i merytoryczny nad najważniejszymi projektami firmy.
Z IT związany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej karierze pracował dla firm z branży gamingowej, finansowej oraz informatycznej. Wykorzystując swoje doświadczenie, założył OutLN Development Studio, które następnie przekształciło się w braf.tech sp. z o.o. W wyniku jego zabiegów, firma w tym roku rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Śląskim Wydziałem Techniki oraz z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki przy projektach badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania tożsamościami z wykorzystaniem ML i AI.
Jest szczególnie dumny z projektu whiblo (whistleblowing), tj. systemu do zgłaszania nieprawidłowości w firmach przez tzw. sygnalistów oraz systemu klasy IGA(Identity Governance Administration) sara.next wdrożonego w kilku zagranicznych korporacjach pod okiem audytorów z "wielkiej czwórki".
Dbanie o satysfakcję klientów oraz dobro pracowników uważa za najważniejsze aspekty swojej pracy.

Rafał Hryniewicz

prezes zarządu E-nform Sp. z o.o., wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Praktyków Compliance

Ekspert i trener w obszarze whistleblowingu, przeciwdziałania korupcji i konfliktowi interesów oraz analizy śledczej. Certyfikowany analityk kryminalny, kontroler wewnętrzny, audytor wewnętrzny w zakresie normy ISO 27001.
Współautor książki "Sygnaliści w organizacji. Jak skutecznie wdrożyć system sygnalizowania nieprawidłowości" (2019) oraz autor wielu publikacji w tym zakresie. Współautor raportu z badań „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce” (2021) prezentującego wyniki badań naukowych przeprowadzonych wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.
Prelegent na wielu konferencjach i wydarzeniach poświęconych tematyce compliance, kontroli i audytu. Wykładowca na kilku kierunkach studiów podyplomowych (m.in. na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) z zakresu whistleblowingu, przeciwdziałania korupcji i konfliktowi interesów oraz analizy informacji. Współtwórca pierwszych w Polsce studiów podyplomowych (UE w Poznaniu) dedykowanych problematyce sygnalistów - „Menedżer systemu zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów (whistleblowing)”.
Wieloletni menedżer zarówno w podmiotach sektora publicznego jak i prywatnego.
Od 2017 roku prezes zarządu E-nform Sp. z o.o. - firmy informatyczno-doradczej działającej w obszarze compliance, która jest producentem nowoczesnej platformy whistleblowingowej.
W latach 2018 - 2021 dyrektor operacyjny w Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego, gdzie także pełnił funkcję pełnomocnika certyfikowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i Ciągłości Działania.
W latach 2016-2018 w PCBC S.A. (polska jednostka certyfikująca) zbudował i kierował pionem kontroli wewnętrznej, a następnie pionem bezpieczeństwa wewnętrznego.
Wcześniej, przez prawie 20 lat służył w Policji oraz służbach specjalnych. Jako oficer pionu kryminalnego Policji (m.in. naczelnik wydziału kryminalnego) przez lata zajmował się zwalczaniem różnego rodzaju przestępstw, w tym gospodarczych i korupcyjnych. W CBA zbudował profesjonalny wydział analityczny (analiza strategiczna i kryminalna), którym zarządzał przez kilka lat jako naczelnik wydziału. W 2012 roku - jako ekspert w ramach projektu unijnego - doradzał jednej z mołdawskich służb specjalnych w zakresie budowy efektywnego pionu analitycznego. W 2013 zainicjował, a następnie do 2015 r. koordynował współpracę komórek analitycznych czterech polskich służb specjalnych, m.in. w obszarze szkoleń analitycznych.

Tomasz Szymański

inspektor Nadzoru/Dyrektor Departamentu Compliance w Investors TFI

Radca prawny. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku prawo oraz Studium prawa konkurencji Polskiej Akademii Nauk. Posiada certyfikaty Approved Compliance Expert (ACE) oraz Approved Whistleblowing Officer (AWBO) uzyskane w Instytucie Compliance. Uczestnik szeregu szkoleń z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz compliance w instytucjach finansowych. Członek Rad Nadzorczych spółek kapitałowych.

Marta Anna Techman

General Counsel, Chief Legal, Compliance & HR Officer w Grupie Kapitałowej eobuwie x MODIVO

Radca prawny i absolwentka ekonomii, wyróżniona przez General Counsel Central and Eastern Europe Powerlist Legal500 (2019) oraz Rynek Prawniczy jako jedna ze 100 Najlepszych Kobiet Prawników w Zarządzaniu (2022). Approved Compliance Officer, Absolwentka Podyplomowych Studiów Prawa Konkurencji w Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Negocjacji i Mediacji na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w międzynarodowych organizacjach działających w sektorach handlu detalicznego, e-commerce (branża fashion i consumer electronics), telekomunikacji oraz VOiP. Prelegentka na wydarzeniach krajowych i międzynarodowych.

Agnieszka Modras

Chief Legal & Compliance Officer, PayPo

Radca prawny, wykładowca oraz menedżer. Pracowała w dużych kancelariach prawnych, a od 2015 r. zarządza zespołami prawnymi podmiotów z rynku finansowego (Bank Pocztowy S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego). Obecnie odpowiada za Dział Prawny i Compliance w PayPo sp. z o.o. oraz prowadzi kancelarię Lexpert. Jest także niezależnym członkiem rady nadzorczej Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Jej praca doktorska pt. Zarządzanie ryzykiem prawnym w bankowości, obroniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego została w tym roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.

Monika Jachimkowska-Trepka

Dyrektor Biura Zgodności Spraw Korporacyjnych, Departament Zgodności, Bank Pekao

Posiada ponad 25- letnie doświadczenie w pracy w międzynarodowych i krajowych instytucjach finansowych w obszarze Compliance. Specjalizuje się w rozwoju programów zarządzania ryzykiem braku zgodności, tworzeniu i wdrażaniu standardów odpowiedzialnej bankowości, kodeksów etyki i mierników kultury zgodności. Jest Wiceprzewodnicząca Prezydium Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich i współautorką Kodeksu Etyki Bankowej i rekomendacji dotyczących kształtowania kultury etycznej w bankach. Autorka publikacji z zakresu audytu etycznego oraz prewencji ryzyka misselingu usług finansowych.

Wojciech Paś

Ekspert ds. regulacji rynku finansowego

Doświadczenie w doradztwie regulacyjnym (zarządzaniu ryzykiem compliance oraz ryzykiem regulacyjnym) zdobywał w instytucjach finansowych o znaczeniu systemowym, jak również w instytucji nadzorującej rynek finansowy (UKNF). Wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prelegent na konferencjach oraz autor publikacji, w tym monografii (krajowych jak i zagranicznych) poświęconych prawu rynków finansowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów z zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych organizowanych przez SGH. Należy do międzynarodowego związku prawników ubezpieczeniowych AIDA (Association Internationale De Droit Des Assurances).