W swoim niedawnym wystąpieniu skierowanym do PIP Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał na potrzebę większej kontroli m.in. przestrzegania przez pracodawców przepisów o czasie pracy. Znajomość najnowszych orzeczeń sądów pracy i stanowisk urzędowych dotyczących właśnie organizacji i rozliczania czasu pracy pozwoli uniknąć najczęstszych błędów w tym zakresie. Jak pokazuje doświadczenie wielu pracodawców, to właśnie nieprawidłowe podejście do tych zagadnień (co często wynika nie ze złej woli pracodawcy, ale z nieczytelnych regulacji prawnych, czy nie do końca zbieżnych poglądów PIP, resortu pracy czy sądów pracy) stanowi źródło ryzyka dla pracodawcy, stając się „tykającą bombą zegarową” w firmie.
Nadchodzący okres to także czas zapowiadanych szumnie zmian w prawie pracy, przy czym dwie z nich dotyczyć będą większości pracodawców i z pewnością także będą stanowiły (zgodnie zresztą z przywołanym wystąpieniem RPO) przedmiot zainteresowania PIP – są to przepisy o badaniu trzeźwości pracowników oraz o pracy zdalnej. Podczas szkolenia opowiemy o tym, jak oba te rozwiązania stosować bezpiecznie już dzisiaj, a także, co ma się zmienić w przepisach.
Przedmiotem procesu legislacyjnego jest również projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (druk sejmowy nr 1134). Projekt przewiduje m.in. nadanie inspektorom pracy uprawnienia, do ustalania w drodze decyzji administracyjnej istnienia stosunku pracy, w razie stwierdzenia, że stosunek prawny łączący strony ma przeważające cechy stosunku pracy. Omówiony zostanie aktualny i projektowany stan prawny, skutki dla pracodawców projektowanych zmian oraz metody ograniczania ryzyka pracodawców związanego z zatrudnieniem cywilnoprawnym.
Celem szkolenia jest:
• przybliżenie najnowszych orzeczeń i stanowisk urzędowych dotyczących czasu pracy,
• wskazanie, jak pracodawcy mogą przygotować się do zmian, jakie mają zostać wprowadzone do kodeksu pracy w zakresie badania trzeźwości pracowników oraz pracy zdalnej
• przygotowanie się do zmiany uprawnień inspektorów pracy w zakresie ustalania istnienia stosunku pracy, poprzez prawidłowe stosowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w oparciu o orzecznictwo sądowe
i dotychczasową praktykę PIP.
Szkolenie będzie miało przede wszystkim wymiar praktyczny, oparty na aktualnych doświadczeniach i najnowszych orzeczeniach w omawianym zakresie.
Na szkolenie zapraszamy
• przedsiębiorców
• właścicieli firm
• przedstawicieli działów HR i kadr
• przedstawicieli działów kadr i płac
• HR Business Partner
• przedstawicieli działów compliance
• wszystkie osoby zainteresowane tematyką
Organizacja
Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy eventowej opartej na przeglądarce internetowej, wymagane jest korzystanie z ich najaktualniejszych oficjalnych wersji, takich jak Google Chrome, Mozilla, Firefox, Safari, Edge, Opera oraz Yandex.
W trakcie szkolenia uczestnicy widzą i słyszą wykładowcę oraz mają możliwość zadania pytania wykładowcy poprzez czat. Czat umożliwia również kontakt z innymi uczestnikami szkolenia.
Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy komputer z głośnikiem oraz dostęp do Internetu.
Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu oraz materiały w wersji elektronicznej.