LEGAL DESIGN, PROSTY JĘZYK, KOMUNIKACJA WIZUALNA -

narzędzia usprawniające komunikację w praktyce prawniczej.

Start date:
22.11.2022
End date:
23.11.2022

Description

„Teksty o prawie są niezrozumiałe nie dlatego, że prawo jest trudne. Są takie, bo prawnicy źle piszą”. Taki wniosek wypływa z badania*, za które naukowcy z Wydziału Kognitywistyki i Nauk o Mózgu na Massachusetts Institute of Technology otrzymali Ig Nobla w dziedzinie literatury w 2022 roku (są to nagrody przyznawane za z pozoru dziwne badania, które najpierw śmieszą, a potem dają do myślenia). 

Naukowcy badali zrozumiałość umów, artykułów naukowych i innych tekstów o tematyce prawnej, porównując je z innymi gatunkami tekstów. Potwierdzili to, co dostrzega większość osób stykających się z dokumentami prawnymi: teksty o prawie są dla przeciętnego człowieka niezrozumiałe. Są wyraźnie trudniejsze nie tylko od artykułów prasowych, ale również od artykułów w czasopismach naukowych. Przyczyną jest niecodzienne słownictwo, skomplikowana składnia i nadużywanie wielkich liter. Zwłaszcza centralnie zagłębione zdania podrzędne sprawiają, że słowa powiązane znaczeniowo znajdują się daleko od siebie, co zanadto obciąża naszą pamięć roboczą. 

Czy tak musi być? Czy naprawdę prawnicy celowo tak piszą?

Mamy propozycję dla osób, które chciałyby zmienić postrzeganie branży oraz przyczynić się do poprawy zrozumiałości języka prawniczego. Zapraszamy na wyjątkowe szkolenie – warsztat, podczas którego będzie można poznać podstawy legal designu i prostego języka – i już kolejnego dnia wykorzystać nowe umiejętności w swojej praktyce zawodowej. 

Legal design to projektowanie zorientowane na człowieka w świecie prawa. Jest to jedna z metod, która pozwala na wdrażanie innowacji w firmach i kancelariach prawnych. Rosnąca popularność tej metody wynika z tego, że dzięki jej stosowaniu można łatwiej rozwiązać realne problemy użytkowników prawa, być lepiej zrozumianym, zaoszczędzić czas poświęcany zwykle na wyjaśnianie zawiłości języka prawa. 

Metodyka legal design łączy w sobie wiele dziedzin – projektowanie informacji i dokumentów, projektowanie procesów i usług, a także projekty z pogranicza dostępu do prawa czy wymiaru sprawiedliwości. Podczas szkolenia pokażemy, w jaki sposób prawnicy mogą korzystać z tej metodyki w swojej codziennej pracy, unikając najpoważniejszych błędów. 

Dzięki szkoleniu uczestnicy:

•    poznają podstawowe założenia metodyki legal design;
•    nauczą się podstawowych narzędzi i metod projektowych legal design;
•    będą w stanie zidentyfikować obszary w swojej praktyce zawodowej, w których legal design może znaleźć zastosowanie;
•    dowiedzą się, jak napisać przydatny i zrozumiały tekst (i dlaczego warto o to zadbać);
•    nauczą się upraszczać niezbyt zrozumiałe fragmenty;
•    dowiedzą się, jakie cechy tekstu powodują jego niezrozumiałość, a jakie zwiększają zrozumiałość;
•    nauczą się poddawać wizualizacji wybrane fragmenty tekstu (i jak wybrać fragmenty do wizualizacji).
 
W trakcie pierwszego dnia szkolenia zgłębimy podstawy teorii legal design, a także weźmiemy udział w warsztatach – poznamy podstawowe narzędzia legal design i przećwiczymy wybrane w praktyce.

Drugiego dnia zajmiemy się językiem prawniczym. Teksty o prawie są często trudne, długie i mało zrozumiałe. Przyczyną jest nie tylko skomplikowana tematyka i fachowe słownictwo. Czasem źródłem problemu jest nieuporządkowana struktura i przywiązanie do słów tam, gdzie lepiej sprawdziłby się obraz. W trakcie szkolenia poznamy i przećwiczymy zasady prostego języka (czyli pisania w taki sposób, żeby odbiorca mógł łatwo znaleźć i zrozumieć potrzebne informacje). Opowiemy także o podstawowych technikach komunikacji wizualnej. Poznane zasady i techniki przećwiczymy warsztatowo. 

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z podstawową wiedzą na temat legal design oraz pokazanie uczestnikom, jak i gdzie mogą wykorzystać narzędzia legal design w swojej pracy zawodowej. Dodatkowo skupimy się na upraszczaniu treści prawnych tak, żeby tekst był zrozumiały już przy pierwszym czytaniu. 

Na szkolenie w szczególności zapraszamy:

•    Prawników prowadzących własne kancelarie i samodzielną praktykę
•    Prawników pracujących w kancelariach
•    Prawników in-house
•    Wszystkich zainteresowanych udziałem w warsztacie

Organizacja:

Szkolenie zostało zaplanowane jako warsztat w formule online, za pośrednictwem platformy eventowej opartej na przeglądarce internetowej. Wymagane jest korzystanie z ich najaktualniejszych oficjalnych wersji. Rekomendujemy korzystanie z przeglądarki Google Chrome.

•    Szkolenie prowadzone jest w czasie rzeczywistym
•    Treści merytoryczne poparte doświadczeniami i pracą własną uczestników
•    Zaplanowane są warsztaty, z aktywnym udziałem Uczestników, przewidziana jest praca w grupach, omawianie wypracowanych treści na forum, praca na realnych tekstach prawniczych, moderowane dyskusje, burza mózgów i inne aktywne metody pracy. 
•    Szkolenie z uwagi na warsztatowy charakter ma ograniczoną liczbę miejsc.
•    Pracujemy bazując na praktycznej wiedzy oraz aktualnych case’ach i doświadczeniach prowadzących – prawników oraz ekspertów wspierających prawników w komunikacji.

Ze względu na warsztatowy charakter szkolenia liczba miejsc ograniczona!!
 
Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy komputer z mikrofonem i głośnikiem oraz dostęp do Internetu. Przyda się też dostęp do edytora tekstu (np. Word) i programu graficznego (np. PowerPoint).
Każdy z uczestników szkolenia otrzyma zaświadczenie o udziale w szkoleniu z wyszczególnieniem liczby godzin oraz materiały w wersji elektronicznej.


* https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010027722000580

Invited by

Barbara Dąbrowska