SYGNALIŚCI W PRAKTYCE

– ochrona osób zgłaszających nieprawidłowości.

Data rozpoczęcia:
12.12.2023
Data zakończenia:
12.12.2023

Marzena Rosler-Borakiewicz

Radca prawny | Partner | Dyrektor Działu HR | Mediator sądowy | Compliance Officer, Filipiak Babicz Legal

Doradza przedsiębiorcom w stosowaniu przepisów prawa HR mając na uwadze ich potrzeby biznesowe, a także wartości i standardy, na których budują swój biznes.
Reprezentuje Klientów przed sądami pracy w sprawach dotyczących m.in. odwołań od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę, roszczeń o zapłatę odszkodowań, wynagrodzeń za pracę, wynagrodzeń i dodatków za pracę w godzinach nadgodzinach i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a także w sprawach wypadków przy pracy, ustalenia istnienia stosunku pracy i sporach z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych.
Specjalizuje się także w problematyce zwolnień grupowych, zakazie konkurencji i tajemnicy przedsiębiorstwa. Opracowuje wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy – m.in. regulaminy pracy, wynagradzania, ZFŚS, pracy w trybie home office, korzystania z mienia powierzonego przez pracodawcę, a także inne dokumenty z zakresu prawa pracy – umowy o pracę, umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, itp.
Zajmuje się również przygotowywaniem audytów procesów HR, identyfikując ryzyka związane z brakiem ich przestrzegania, w celu zapewnienia zgodności prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności z obowiązującymi przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi, tak by ograniczyć odpowiedzialności osób zarządzających.
Pomaga Klientom zrozumieć i skutecznie wdrożyć mechanizmy – procedury i narzędzia, umożliwiające podejmowanie skutecznych działań wyprzedzających ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji (whistleblowing).
Sporządza liczne opinie prawne z zakresu prawa pracy – w tym dotyczące czasu pracy, rozwiązywania stosunku pracy, pracy w godzinach nadliczbowych oraz danych osobowych w prawie pracy.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Anna Czerkawska-Soból

Adwokat | Starszy prawnik, Filipiak Babicz Legal

Specjalistka w zakresie prawa rynku kapitałowego, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji w zakresie obrotu giełdowego i funduszy inwestycyjnych. Adwokat z obszernym doświadczeniem w reprezentacji klientów w sprawach karnych oraz gospodarczych. W latach 2011-2020 pracowała w kancelarii prawnej świadcząc usługi na rzecz spółek kapitałowych. W latach 2020-2023 zatrudniona w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego w Departamencie Spraw Karnych jako radca prawny oraz w Departamencie Infrastruktury i Obrotu Giełdowego jako kierownik zespołu odpowiedzialnego między innymi za prowadzenie postępowań wyjaśniających w zakresie przestępstw giełdowych, postępowań administracyjnych w przedmiocie zawieszania obrotu instrumentami finansowymi, nadzór nad obowiązkami notyfikacyjnymi akcjonariuszy spółek publicznych, obowiązkami managementu spółek publicznych oraz nad wezwaniami.

Jako przedstawiciel Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w kilku grupach roboczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) aktywnie uczestniczyła m.in. w pracach legislacyjnych dotyczących zmian w Rozporządzeniu MAR (Listing Act).

W ramach swojej praktyki legitymuje się holistycznym doświadczeniem zarówno od strony biznesowej, jak i nadzorczej.

Wykładowca na studiach podyplomowych na kierunkach poświęconych rynkowi kapitałowemu oraz nowym zjawiskom na rynku finansowym na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Mediator Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Studiowała Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem). Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku “Audyt Śledczy - Rachunkowość i Kontrola” na Szkole Głównej Handlowej (dyplom z oceną celującą) oraz na kierunku “Prawo Konkurencji” w Polskiej Akademii Nauk.

Współautorka komentarza “Prawo rynku kapitałowego” wyd. Beck.

Klaudia Lewandowska

Aplikant adwokacki, Filipiak Babicz Legal

Specjalistka w zakresie prawa rynku kapitałowego oraz prawa handlowego. Zajmuje się doradztwem prawnym m.in. na rzecz spółek publicznych, domów maklerskich oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych.

W ramach swojej prawie 6-letniej praktyki - w jednej z renomowanych warszawskich kancelarii - obsługiwała szereg spółek publicznych zapewniając im bieżącą obsługę korporacyjną, a także obsługę prawną związaną m.in. z przebiegiem ofert publicznych, doradztwem
w zakresie transakcji nabywania znacznych pakietów akcji oraz procesów squeeze-out czy delistingów.

Studiowała Prawo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Współautorka komentarza pod red. M. Dyla i M. Królikowskiego do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przemysław Szmidt

Adwokat | Partner | Starszy prawnik FILIPIAKBABICZ LEGAL

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu sporów cywilnych (gospodarczych), w tym w szczególności procesów w sprawach budowlanych, dotyczących nieuczciwej konkurencji, a także zabezpieczenia hipotecznego.
Od początku działalności adwokackiej przedmiotem jego szczególnej uwagi i zainteresowania są procesy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu w związku z niewypłacalnością spółki.
Autor przyjętej do rozpoznania skargi kasacyjnej, obejmującej problematykę odpowiedzialności za zobowiązania sp. z o. o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej. Przygotował liczne publikacje związane z postępowaniem cywilnym, w tym europejskim postępowaniem cywilnym.
Redaktor bloga egzekucjaizabezpieczenia.pl

Jakub Jankowiak

Radca prawny, Filipiak Babicz Legal

Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorców, w szczególności w zakresie problematyk: korporacyjnej (m.in. ładu i sporów korporacyjnych), optymalizacji procesów inwestycyjnych, sporządzaniu umów gospodarczych oraz prowadzeniu sporów gospodarczych.

Posiada doświadczenie w zabezpieczaniu przez niekorzystnymi skutkami potencjalnych sporów korporacyjnych na etapie zakładania spółek i planowania inwestycji oraz w rozwiązywaniu powstałych już sporów w drodze negocjacji, a ponadto w postępowaniach dotyczących odpowiedzialności wspólników oraz członków organów spółek zarówno przed sądami powszechnymi, jak i przed organami oraz sądami administracyjnymi.

Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Absolwent Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Finansów i Rachunkowości Biznesu w ramach specjalizacji Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.