Prawo Budowlane

a proces inwestycyjny w 2024 r.

Data rozpoczęcia:
15.02.2024
Data zakończenia:
15.02.2024

Michał Bursztynowicz

Ekspert Wolters Kluwer

Ekspert Wolters Kluwer (LEX Budownictwo, LEX Ochrona Środowiska), autor licznych publikacji z zakresu prawa budowlanego i prawa administracyjnego. Współpracuje z czasopismami i portalami branżowymi.
Prowadzi szkolenia z zakresu prawa budowlanego i postępowania administracyjnego, sporządza opinie oraz doradza w zakresie procesu inwestycyjnego.
W latach 2012-2022 związany z administracją publiczną, m.in. jako Kierownik Oddziału Orzecznictwa w Wydziale Infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu.
Od 2022 r. doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego - Kolegium Doktorskie Nauk Prawnych - Instytut Nauk Administracyjnych - Zakład Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego.
Wykładowca na studiach podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej.

Łukasz Doniec

Radca prawny, Kancelaria prawno-podatkowa GWW

Zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorstw od 1996 r., kiedy na V roku studiów rozpoczął pracę w kancelarii prawnej.
Specjalizuje się w prawie obrotu nieruchomościami oraz w prawnych aspektach procesu inwestycyjnego w zakresie infrastruktury technicznej. Zajmuje się również obsługą korporacyjną spółek oraz transakcji kapitałowych, a także problematyką komercjalizacji oraz obsługą prawną jednostek sektora finansów publicznych. Uczestniczył w wielu postępowaniach planistycznych, środowiskowych, budowlanych – zarówno przed organami, jak i sądami administracyjnymi. Doradzał inwestorom i wykonawcom przy realizacji inwestycji liniowych, tj. teletechnicznych (RSS) oraz sieci LNG. Reprezentował inwestorów w szeregu postępowaniach sądowych obejmujących spory z zakresu robót budowlanych. Brał udział w przygotowywaniu dokumentacji przetargowych dla jednostek sektora finansów publicznych, jak i państwowych osób prawnych oraz uczestniczył w tych postępowaniach. Reprezentował również beneficjentów w postepowaniach w sprawie zwrotu środków unijnych.

Marta Lipińska

Radca prawny, Kancelaria prawno-podatkowa GWW

Zajmuje się inwestycjami infrastrukturalnymi i zamówieniami publicznymi zajmuje się od 2013 r., kiedy rozpoczęła pracę u jednego z największych zamawiających w Polsce.
Specjalizuje się postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą oraz doradztwem w sprawach związanych z realizacją inwestycji od etapu przygotowania dokumentacji przetargowej do ostatecznego rozliczenia inwestycji z wykonawcą. Doradza w zakresie sporów z podwykonawcami robót budowlanych.
Doradza w zakresie przygotowania i przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w ramach projektów unijnych. Opiniuje kwestie prawidłowości wykonania przedmiotu zamówienia oraz możliwość wprowadzenia zmian do umów o zamówienie.
Sporządza i negocjuje umowy cywilnoprawne z zakresu procesu budowlanego, m.in. umowy o roboty budowlane, umowy na prace projektowe, umowy na nadzór inwestorski itp.
Opiniuje roszczenia stron procesu budowlanego. Reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych z tego zakresu dotyczących m.in. kar umownych, wynagrodzenia za roboty dodatkowe i zamienne oraz kosztów pośrednich (kosztów ogólnego zarządu i kosztów ogólnych budowy) w przedłużonych terminach realizacji.
Doradza uczestnikom procesu budowlanego we wzajemnych relacjach, uczestniczy w negocjacjach m.in. dotyczących aneksów do umów, w rozliczaniu robót budowlanych.
Całościowo wspiera beneficjentów w realizacji projektów infrastrukturalnych dofinansowanych z UE, ocenia kwalifikowalność wydatków oraz doradza i reprezentuje klientów w przypadku nałożenia korekty finansowej.

Katarzyna Niemiec

Asystent prawnika, Kancelaria prawno-podatkowa GWW

Katarzyna należy do zespołu zajmującego się procesem inwestycyjnym. Zdobywa doświadczenie w obszarze procedury administracyjnej, prawa budowlanego, a w także w kwestiach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.

Klaudia Piecewicz

Kancelaria PDFW Lawyers

Martyna Sługocka

Doktor nauk prawnych, Kancelaria prawno-podatkowa GWW

Doktor nauk prawnych, która specjalizuje się w prawie budowlanym, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawie samorządowym oraz procedurze administracyjnej.
Doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując przed 6 lat w organie administracji architektoniczno-budowlanej drugiej instancji oraz przez 3 lata w organie nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego, dzięki czemu potrafi spojrzeć na sprawę także od strony podmiotu prowadzącego postępowanie.
Swoją wiedzą dzieli się z słuchaczami studiów podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Wrocławskim, a studenci chętnie wybierają ją na promotora prac zaliczeniowych.
Prowadzi liczne szkolenia adresowane do wszystkich uczestników procesu budowlanego, podczas których omawia głównie praktyczne aspekty realizacji inwestycji.
Jest autorką ponad 100 publikacji z zakresu procesowego i materialnego prawa administracyjnego, w tym komentarza do Kodeksu postępowania administracyjnego oraz poradnika dotyczącego specustawy mieszkaniowej. Jej artykuły można przeczytać także w miesięczniku „Murator” oraz kwartalniku „Buduj z głową”.

Filip Wasilewski

Radca prawny, Kancelaria PDFW Lawyers

Specjalizuje się od 2010 r. w prawie budowlanym.
Doświadczenie zdobywał w sektorze publicznym, jak i w sektorze prywatnym przy projektach infrastrukturalnych oraz deweloperskich. Wielokrotnie skutecznie reprezentował klientów przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Od 2014 r. jako ekspert i praktyk od procesu inwestycyjnego jest autorem licznych i cytowanych publikacji i komentarzy praktycznych z zakresu prawa budowlanego. Jako wykładowca prowadził także szkolenia z powyższego zakresu dla klientów wydawnictw prawniczych, czy też aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Agnieszka Zawiślańska

Radca prawny, Kancelaria prawno-podatkowa GWW

Współpracowała z GWW podczas aplikacji radcowskiej, współpracując przy sprawach z zakresu procesu inwestycyjnego oraz sporach sądowych z zakresu realizacji inwestycji budowlanych. Następnie doświadczenie zdobywała obsługując dużego przedsiębiorcę z branży FMCG; później w kancelarii prawnej, zajmując się w szczególności cywilnymi postępowaniami sądowymi.
Posiada doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów sektora finansowego, w szczególności banków, banków depozytariuszy oraz funduszy inwestycyjnych, jak również w postępowaniach sądowych przed sądami powszechnymi.
Specjalizuje się również w obsłudze przedsiębiorców w obszarze doradztwa związanego z umowami handlowymi w obrocie gospodarczym.
Doświadczenie zawodowe Agnieszki obejmuje również reprezentację w sporach z zakresu realizacji inwestycji budowlanych.