Kadry Przyszłości - Kadry dla Przemysłu

Data rozpoczęcia:
04.11.2020
Data zakończenia:
04.11.2020

Opis

Polska jest jednym z liderów rozwoju gospodarczego w Europie. Jednakże coraz większy problem zaczyna stanowić brak pracowników, szczególnie tych, którzy posiadają kompetencje poszukiwane w przemyśle. Według danych opublikowanych w ramach Barometru rynku pracy firmy Work Service aż 64,9 proc. polskich firm deklaruje, że niedobór pracowników odbija się na ich działalności, a ponad połowa ogranicza inwestycje lub nie może zawierać nowych kontraktów ze względu na narastające problemy kadrowe.

Agencja Rozwoju Przemysłu od prawie dwóch lat prowadzi program Kadry dla przemysłu w ramach, którego stara się w sposób kompleksowy wspomagać swoje spółki na lokalnych rynkach pracy. W skali kraju potrzebne są jednak bardziej złożone działania, dlatego Agencja organizuje konferencję Kadry Przyszłości – Kadry dla Przemysłu, podczas której przedstawiciele świata biznesu, nauki oraz instytucji publicznych będą mogli wspólnie wymieniać doświadczenia i omawiać rozwiązania, mogące stanowić odpowiedź na wyzwanie, jakim jest zapewnienie odpowiednich kadr dla gospodarki Polski.

Organizatorzy Konferencji – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Rzeczpospolita

ARP S.A. jest spółką akcyjną w nadzorze Prezesa Rady Ministrów ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Wspierając przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji, odgrywa ważną rolę w zwiększaniu konkurencyjności polskiej gospodarki.

Szeroki wachlarz instrumentów wsparcia obejmuje zarówno produkty finansowe, jak i pozafinansową pomoc w realizacji przedsięwzięć, m.in. poprzez udostępnianie terenów inwestycyjnych i obiektów produkcyjnych w ramach zarządzanych przez ARP Specjalnych Stref Ekonomicznych. Spółka łączy także partnerów zainteresowanych nawiązaniem współpracy przy realizacji projektów innowacyjnych.

W kontekście zapotrzebowania na przyspieszony rozwój kadr przyszłości, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zaangażowała się w organizowanie wsparcia branżowego – zarówno w charakterze inwestora (niedawno spółka objęła 44% udziałów w PIAP Space), jak również poprzez tworzenie warunków rozwoju specjalistycznych kadr. Przejawem tego ostatniego jest prowadzone od ponad trzech lat – przy wsparciu ze strony Ministerstwa Rozwoju, które jest partnerem strategicznym wydarzenia – konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”.

W ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju ARP współpracuje z kluczowymi polskimi instytucjami wspierającymi przedsiębiorców oraz dostarcza pakiety rozwiązań w odpowiedzi na bieżące potrzeby i wyzwania biznesowe.

„Rzeczpospolita” to ogólnopolski dziennik ekonomiczno-prawny i jedyna w Polsce gazeta konserwatywno-liberalna. Od lat jest w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów – symbol niezależności, obiektywizmu i solidności. Ukazuje się sześć razy w tygodniu. W soboty jako weekendowe wydanie „Plus Minus” składające się z tekstów o charakterze cywilizacyjnym, literackim, obyczajowym i metapolitycznym.

Jakie tematy poruszymy podczas spotkania?

  • Obszary o największych brakach kadrowych i sposoby zaradzenia ich problemom
  • Dostosowanie procesu kształcenia zawodowego do wymogów gospodarki przyszłości
  • Sposoby doskonalenia współpracy pomiędzy nauką a przemysłem przy wsparciu instytucji państwa
  • Rola funduszy unijnych w kształceniu kadr dla przemysłu
  • Perspektywiczne kierunki rozwoju kształcenia zawodowego
  • Rola doktoratów wdrożeniowych w rozwoju technologicznym przemysłu