Columnist and managing editor of “Rzeczpsopolita” daily
Marcin Piasecki, columnist and managing editor of “Rzeczpospolita”.
In his journalistic career, he has worked for, among others, “Gazeta Wyborcza” and the economics magazine “Profit”. First editor-in-chief of the Polish edition of “Forbes”, deputy editor-in-chief of “Dziennik” and “Dziennik Gazeta Prawna”. Editor-in-Chief of the economic supplement to “Dziennik” – The Wall Street Journal Poland.
Guest and co-author of radio and television programmes, among others on TVN CNBC, Polsat News, TOK FM, Radio PiN, Jedynka and Trójka radio stations. Presenter and moderator of numerous conferences and economic debates.
sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju
7 lutego 2018 r. powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Od 2001 roku związany z Urzędem Miasta Świdnik, początkowo kierował Wydziałem Strategii i Rozwoju, następnie od 2006 roku na stanowisku Sekretarza Miasta.
W latach 2006-2010 radny powiatu i społeczny członek zarządu powiatu świdnickiego. W okresie 2010-2015 radny sejmiku województwa lubelskiego.
Od 2015 roku Poseł na Sejm RP.
Absolwent studiów magisterskich Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także studiów podyplomowych z zakresu prawa Unii Europejskiej na UMCS oraz rachunkowości i finansów na KUL.
redaktor prowadzący ,,Nieruchomości"
Anna Krzyżanowska – absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku kariery zawodowej zajmuje się tematyką związaną z prawnymi aspektami rynku nieruchomości i branżą deweloperską.
Pisze zarówno o procesie legislacyjnym i projektach aktów prawnych dotyczących procesu inwestycyjnego, jak i obowiązujących przepisach i ich wpływie na rynek.
W Rzeczpospolitej od października 2017, wcześniej przez 6 lat pracowała w Dzienniku Gazecie Prawnej.
członek zarządu Murapol S.A.
Ekspert w zakresie rynków kapitałowych i zarządzania ryzykiem. W latach 90. współpracowała z Warszawską Grupą Konsultingową, Instytutem Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Warszawską Giełdą Towarową. Od roku 2000 do roku 2009 związana była z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie jako doradca jej zarządu, a następnie dyrektor Biura Komunikacji Marketingowej. W latach 2009-2017 była prezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA. Po wydzieleniu w roku 2011 ze jego struktur izby rozliczeniowej KDPW_CCP, objęła także funkcję prezesa jej zarządu. Była członkiem i przewodniczącą rad nadzorczych Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz zależnej od GPW spółki InfoEngine. Pełniła funkcję członka Rady Dyrektorów Europejskiego Stowarzyszenia Centralnych Depozytów Papierów Wartościowych (ECSDA), członka Rady ds. Systemu Płatniczego przy Narodowym Banku Polskim, a także członka Rady ds. Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministrze Finansów. Zasiadała w Komisji Trójstronnej. Od 2015 roku jest członkiem Rady Dialogu Społecznego oraz Zespołu ds. Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy. Jest wiceprezydentem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Od grudnia - w Radzie Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Członkiem zarządu spółki Murapol SA jest od stycznia 2018 roku. Odpowiada za obszar komunikacji strategicznej i relacji inwestorskich.
prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Z wykształcenia ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2008 był Prezesem UOKiK. Od 2008 roku był doradcą w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, a w latach 2007-2012 członkiem Rady Statystyki przy Prezesie Rady Ministrów, w tym jej wiceprzewodniczącym.
Był zastępcą dyrektora ds. gospodarczych Departamentu Komitetu Rady Ministrów. Związany również między innymi z Urzędem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Pracował w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce ekonomicznej. Posiada doświadczenie dydaktyczne. Wykładał m.in. w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania oraz Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN. Współautor „Raportów o innowacyjności gospodarki Polski”, wydawanych przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz publikacji NBP „Innowacyjność polskiej gospodarki”. Prywatnie jego pasją jest lotnictwo. Jest m.in. współorganizatorem spotkań Polskiej Techniki Lotniczej. Prezes Rady Ministrów powołał Marka Niechciała na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 12 maja 2016 roku.
Adwokat
Praktyk prawa nieruchomości, posiadający wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów ze wszystkich sektorów rynku nieruchomości; członek grona ekspertów przy Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych oraz Komisji Rewizyjnej ORA Warszawa, inicjator powołania i członek Zespołu ds. przygotowania projektu ustawy reprywatyzacyjnej utworzonego przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, autor opinii do projektów ustaw oraz komentator prawa nieruchomości; współzałożyciel Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości; w przeszłości był także członkiem zespołu ekspertów do spraw analizy i oceny projektowanych zmian w przepisach systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego przy Departamencie Polityki Przestrzennej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
Senior Consultant, Residential Investment Properties, CBRE.
Paweł ma ponad 8 letnie doświadczanie w zakresie nieruchomości komercyjnych w Polsce i Wielkiej Brytanii. W CBRE jest starszym konsultantem inwestycyjnym w dziale rynków kapitałowych, gdzie jest odpowiedzialny za rozwój sektora nieruchomości alternatywnych, w tym mieszkań na wynajem i domów studenckich. Pawel świadczy usługi doradztwa transakcyjnego w zakresie nieruchomości oraz portfeli inwestycyjnych, przeprowadza analizy projektów deweloperskich, a także realizuje zlecenia badań rynku oraz wdrażania strategii inwestycyjnych. Przed dołączeniem do CBRE w styczniu 2018, Paweł pracował w firmie doradczej Cushman & Wakefield oraz uprzednio w funduszu inwestycyjnym Odyseuss Capital Management, gdzie specjalizował się w instytucjonalnym rynku mieszkań na wynajem oraz nieruchomościach z sektora handlowego i biurowego. Paweł swoją karierę rozpoczął jako analityk inwestycyjny w firmie deweloperskiej Ardent Group, która specjalizowała się w zarządzaniu i budowie mieszkań, biur oraz hoteli w Aberdeen, Edynburgu, Glasgow oraz Londynie.
Paweł zdobył tytuł Magistra ekonomii i nieruchomości na Uniwersytecie Aberdeen oraz dodatkowo ukończył studia Magisterskie z finansów i inwestycji w nieruchomości na Uniwersytecie Heriot Watt w Edynburgu.
Partner w Argon Legal
Partner w Argon Legal - zapewnia pomoc Klientom z branży nieruchomościowej (deweloperom, funduszom oraz wykonawcom zaangażowanym w projekty handlowe / biurowe / magazynowe), w szczególności w zakresie transakcji nabycia-sprzedaży, umów najmu, kwestii inwestycyjnych oraz budowlanych, a także finansowania. Wcześniej pracował w PwC (departament podatkowy), CMS Cameron McKenna oraz Clifford Chance (departament nieruchomościowy).
partner i prezes zarządu Knight Frank; FRICS
Partner oraz prezes zarządu firmy Knight Frank Sp. z o.o. Jest dyplomowanym rzeczoznawcą majątkowym, licencjonowanym brokerem, członkiem nadzwyczajnym Royal Institution of Chartered Survyeors (RICS) od 1991 roku oraz członkiem Royal Town Planning Institute (RTPI) od 1989 roku w Wielkiej Brytanii. Jest również akredytowanym mediatorem RICS w obszarze nieruchomości komercyjnych. Posiada 30-letnie doświadczenie w zakresie doradztwa deweloperskiego i finansowego nieruchomości, wycen jak również strategicznego zarządzania portfelami nieruchomości. Ukończyła studia w zakresie Town Planning na South Bank University w Londynie oraz Estate Management w College of Estate Management Reading University w Wielkiej Brytanii. Pracę zawodową rozpoczęła w 1987 roku w firmie Montagu Evans w Londynie jako konsultant ds. projektów deweloperskich. W 1991 roku rozpoczęła pracę w firmie Price Waterhouse, w trakcie której uzyskała bogate doświadczenie w zakresie nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w Europie Centralnej i Wschodniej. W 1995 roku została Dyrektorem w firmie Price Waterhouse Nieruchomości. Od 1998 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu firmy Knight Frank w Polsce, gdzie jest odpowiedzialna, między innymi, za asset management strategicznych klientów, zarządzanie portfelami nieruchomości komercyjnych oraz wyceny nieruchomości.
MRICS, RICS Polska
Ponad 16 lat doświadczenia jako senior manager w obszarze nieruchomości komercyjnych (biura, centra handlowe, magazyny). Specjalizuje się w Asset Management dla funduszy inwestycyjnych. Karierę w nieruchomościach rozpoczęła jako property manager w firmie Cushman & Wakefield. Przez ponad 7 lat pracowała dla Citigroup jako dyrektor zarządzania nieruchomościami. W latach 2008-2014 była dyrektorem zarządzania portfelem nieruchomości w Funduszu Nieruchomości ARKA BZ WBK FIZ i FIZ 2, gdzie również pełniła funkcję członka zarządu ponad 15 spółek celowych. Ostatnie dwa lata pracowała dla Octava FIZ AN, uczestnicząc w budowie i zarządzaniu funduszu portfela nieruchomosci komercyjnych. Obecnie odpowiada za obszar Real Estate & Facilities w regionie CEE dla najwiekszej na świecie firmy dostarczającej usługi m.in. telewizji kablowej – Liberty Global. Jest ekspertem w zakresie zarządzania portfelem nieruchomości, specjalizującym się w Asset Management i leasingu. Ma szerokie doświadczenie w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami komercyjnymi zarówno biurowymi, handlowymi, jak i logistyce, negocjowania umów najmu, jak i w zarządzaniu ludźmi i zespołami. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości (nr 10609), pośrednikiem w obrocie nieruchomościami (nr 12547) i członkiem IFMA Polska. Od 2013 r. jest członkiem zarządu RICS w Polsce. Jest autorem artykułów z zakresu nieruchomości komercyjnych, współautorem globalnych wytycznych RICS opublikowanych w 2016 „Real Estate Fund, Asset and Property Management – Investment Services”, prelegentem podczas wielu konferencji i szkoleń w zakresie nieruchomości komercyjnych.
Prezes Zarządu, Walter Herz
Nadzoruje pracę zespołu doradców świadczących usługi na ogólnopolskim rynku nieruchomości komercyjnych ze szczególnym uwzględnieniem sektora BPO/SSC. W trakcie kariery zawodowej wielokrotnie doradzał podmiotom zarówno globalnym jak i podmiotom z sektora publicznego tworząc strategie nieruchomościowe oraz zabezpieczając strategiczne interesy klientów. Posiada międzynarodowe tytuły MRICS oraz CCIM.
dyrektor generalny, Polska Rada Centrów Handlowych
Dyrektor Generalny i Członek Zarządu Polskiej Rady Centrów Handlowych, stowarzyszenia którego misją jest wspieranie rozwoju branży nieruchomości handlowych poprzez dostarczanie wiedzy i raportów, propogowanie najlepszych praktyk i tworzenie szerokiego forum branżowego dla rozwoju kontaktów, badań i wiedzy.
Absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Gdańskiej oraz studiów doktoranckich w zakresie zarządzania na Akademii Koźmińskiego. Z Polską Radą Centrów Handlowych związany jest od 2009 roku, gdy dołączył jako manager ds. rozwoju członkostwa i badań rynku, rozwijając pionierskie projekty związane z bazą wiedzy, współtworząc wiele raportów rykowych i koordynując prace grup eksperckich. Obecnie odpowiedzialny jest za zarządzanie zespołem i realizację celów strategicznych PRCH oraz reprezentowanie interesów branży nieruchomości handlowych. Radosław jest członkiem międzynarodowych organizacji - ICSC oraz European Property Federation, angażuje się w aktywny dialog z podmiotami i organizacjami mającymi wpływ na przyszłość i dynamikę rozwoju branży nieruchomości handlowych w Polsce.
p.o. dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy
Architekt, urbanista i konsultant na rynku nieruchomości od 2003 roku. Do końca 2016 wspólnik i prezes zarządu w biurze projektowym SAWAWA oraz członek zarządu OW SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Od stycznia 2017 do lipca 2018 zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, odpowiedzialny m.in. za Studium Miasta i Program Rewitalizacji. Od sierpnia 2018 p.o. dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego.
Współautor m.in. przebudowy Traktu Królewskiego w Warszawie, otoczenia Stadionu Narodowego i innych przestrzeni publicznych oraz zespołów zabudowy i osiedli. Laureat kilkunastu konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Doradca w wielu inwestycjach nieruchomościowych – mieszkaniowych, handlowych, biurowych a także dużych kompleksach sportowych i rekreacyjnych.
członek zarządu i dyrektor Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych
Specjalista i menedżer z 25 letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych w zakresie transakcji inwestycyjnych i zarządzania nieruchomościami oraz wycen nieruchomości. Od lipca 2018 dyrektor operacyjny w Stowarzyszeniu Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK), obecnie również członek zarządu. Od 2017 roku prowadzi własną działalność zajmującą się wycenami nieruchomości i doradztwem. W latach 2004 do 2016 zarządzała portfelem nieruchomości funduszy o wartości ok.1,5 mld PLN w BZ WBK TFI SA. pełniąc rolę członka zarządu wielu spółek celowych. Poprzednio dyrektor działu wycen i doradztwa w DTZ Polska, wcześniej praca w agencji nieruchomości Henry Butcher Sp. z o. o. oraz praca w budownictwie. Z wykształcenia inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Warszawskiej, uprawniony rzeczoznawca majątkowy od 1996 i pośrednik w obrocie nieruchomościami od 2004 roku, członek polskich organizacji zawodowych. Od 2018 członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej dla rzeczoznawców majątkowych. Ukończyła studia podyplomowe Hallam Sheffield University z zakresu wyceny i zarządzania nieruchomościami oraz została członkiem RICS w 2002 roku. Członek Zarządu RICS Polska 2011-2017 oraz od września 2016 akredytowany mediator RICS.
Dziennikarz, dziennik "Rzeczpospolita"
Renata Krupa-Dąbrowska z wykształcenia prawnik, na łamach „Rzeczpospolitej” pisze o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym oraz mieszkaniowym.
redaktorka, dziennik "Rzeczpospolita"
Aneta Gawrońska, z wykształcenia literaturoznawca. Karierę dziennikarską zaczynała w "Życiu Warszawy", gdzie zajmowała się m.in. samorządem i handlem. W "Rzeczpospolitej" pisze o rynku mieszkań i nieruchomościach komercyjnych.
redaktor, dziennik "Rzeczpospolita"
Dziennikarz Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” od 2005 r., „Rzeczpospolitej” od 2009 r., „Nieruchomości” od 2017 r. Pisze głównie o deweloperach i spółkach budowlanych. Absolwent filologii polskiej na UKSW.
prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich
Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jeden z założycieli Dom Development S.A. – wiodącego dewelopera mieszkaniowego na rynku polskim, notowanego na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od chwili powstania Dom Development S.A. w 1996 roku aktywnie zarządza procesem deweloperskim - do 2003 roku jako Członek Zarządu, następnie jako Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Generalny, od 2008 roku Przewodniczący Rady Nadzorczej Dom Development S.A. Przed objęciem funkcji Prezesa Zarządu w czerwcu 2013 roku, był Członkiem Rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wykładowca na Podyplomowych Studiach Menadżerskich dla Deweloperów współorganizowanych przez PZFD oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Od kilku lat rozwija równolegle działalność deweloperską w segmencie turystyczno-hotelowym i uzdrowiskowym. Interesuje się aspektami CSR w biznesie. Jest fundatorem Fundacji Inicjatyw Aktywnych „GoSilver” zajmującą się aktywizacją seniorów i integracją międzypokoleniową.
Współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels
Zdrojowa to pionier i lider rynku condo hoteli i apartamentów wakacyjnych w Polsce. W swoim portfolio ma kilkanaście obiektów, w tym Baltic Park Molo & Fort w Świnoujściu, największy kompleks apartamentowo-hotelowy na Wybrzeżu obejmujący Radisson Blu Resort oraz Hilton Resort & Spa. Kadra Zdrojowej liczy ponad 1200 osób.
Jan Wróblewski studiował w Szkole Głównej Handlowej oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w Polsce, JLL
Kieruje zespołem, który obecnie zaangażowany jest w prace nad obiektami o łącznej powierzchni handlowej wynoszącej ok. 650 000 mkw. Odpowiada za utrzymywanie relacji biznesowych z kluczowymi klientami i nadzorowanie największych transakcji, zarówno ze strony wynajmującego, jak i najemcy. Anna ma ponad 18 lat doświadczenia na rynku nieruchomości komercyjnych, zdobytego we współpracy z takimi deweloperami i inwestorami jak m.in. GTC, Neinver, Apollo Rida, Multi, Resolution Properties, Liebrecht & wooD, Balmain, Pradera czy AEW. Brała udział w procesach komercjalizacji takich obiektów jak m.in. Galeria Sfera, Galeria Jurajska, Renoma Wrocław, Klif w Warszawie i Gdyni, Wola Park, Galeria Pomorska, Forum Koszalin, Forum Gdańsk czy Blue City. Anna specjalizuje się między innymi w kreowaniu strategii wynajmu zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących obiektów oraz w planowaniu kierunków rozwoju najemców na polskim rynku handlowy. Współpracowała m.in. z LC Waikiki, Claire’s, Aldo, Landmark czy Superdry.
radca prawny , partner w Kancelarii Prawnej Konieczny, Grzybowski, Polak Kancelaria Prawna sp. K.
radca prawny , partner w Kancelarii Prawnej Konieczny, Grzybowski, Polak Kancelaria Prawna sp. K. od lat specjalizujący się w tematyce deweloperskiej oraz budowlanej.
Counsel i członek zespołu praktyki prawa nieruchomości/prawa budowlanego w Wolf Theiss w Warszawie,
Counsel i członek zespołu praktyki prawa nieruchomości/prawa budowlanego w Wolf Theiss w Warszawie, Grzegorz Skowroński doradza klientom w ramach całego procesu inwestycyjnego, począwszy od planowania, poprzez realizację (w tym budowę i komercjalizację), skończywszy na zakupie/sprzedaży projektu. Grzegorz posiada bogate doświadczenie m.in. w zakresie umów deweloperskich, umów sprzedaży udziałów/aktywów, umów joint venture, umów najmu, w tym najmu powierzchni biurowych, jak również umów o roboty budowlane oraz w sprawach korporacyjnych. Przed dołączeniem do Wolf Theiss, Grzegorz był dyrektorem działu prawnego w wiodącej międzynarodowej firmie budowlano-deweloperskiej oraz praktykował w innej międzynarodowej kancelarii prawnej. Grzegorz jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, American Law Center na University of Florida (dyplom) oraz Uniwersytetu w Edynburgu (LL.M.). Jest on wpisany na listę radców prawnych w Warszawie.
wiceprezes zarządu Kazar Footwear Sp z o.o.
Menedżer z wieloletnim doświadczeniem na rynku kapitałowym, w bankowości i konsultingu. W Kazar odpowiada za zarządzanie finansami, obszarem kadrowym i prawnym. Wcześniej Wiceprezes Zarządu GPW odpowiedzialny za rozwój biznesu i finanse grupy, dyrektor zarządzający w Deutsche Banku i Kredyt Banku oraz dyrektor w Deloitte w Europie Środkowej, w ramach którego prowadził szereg usług dla narodowych nadzorców rynku finansowego NBP i KNF, wiodących polskich i europejskich banków i firm inwestycyjnych.