Ambasador Finlandii
Päivi Laine pracuje jako ambasador Finlandii w Polce od września 2022 roku. Przyjechała do Polski z Kijowa, gdzie była fińskim ambasadorem przez trzy lata. W latach 2017-2019 pełniła stanowisko ambasadora wizytującego w Iraku. W ministerstwie spraw zagranicznych w Helsinkach pracuje od 1995 roku i od tego czasu była również na placówkach na Łotwie, w Wielkie Brytanii, w Polsce (zastępca ambasadora w latach 2007-12) i w Rosji.
Päivi Laine studiowała historię na uniwersytecie w Tampere i już wtedy po raz pierwszy przyjechała do Polski w związku z wymianą studencką. Studiowała w Krakowie i Warszawie, a także w Wielkiej Brytanii w Manchesterze.
W wolnym czasie Ambasador Laine lubi uprawiać sport, zwłaszcza na świeżym powietrzu - najlepiej w lesie lub na wodzie. Uwielbia bieganie, jazdę konną, pływanie kajakiem, a zimą biegówki. Ważna jest dla niej ochrona środowiska, więc gdy tylko może, stara się poruszać po mieście pieszo lub na rowerze. Uważa, że najlepszym sposobem na wyciszenie umysłu jest robienie na drutach, a latem praca na działce na wyspie na morzu Bałtyckim. Niezbędnym elementem w jej życiu jest sauna.
Austrian Ambassador to Poland
Political scientist, lecturer, curator. A graduate of the University of Vienna; he also studied at the University of Warsaw and the European University Institute in Florence. Austrian diplomat since 1993. He was, among others, Director of the Austrian Cultural Forum in Warsaw (1999/2004) and New York (2007–2013), Deputy Head of Mission of the Austrian Delegation to the OSCE (2013–2018), Austrian Ambassador to Malta (2018/2021).
Ambasador Republiki Kolumbii w RP
Assad José JATER PEÑA w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pełnił funkcję dyrektora ds. praw człowieka i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, koordynatora ds. traktatów międzynarodowych oraz koordynatora ds. integracji granic.
Jako koordynator ds. traktatów międzynarodowych był członkiem zespołu negocjacyjnego umowy o promocji handlu USA-Kolumbia (umowa o wolnym handlu) w tabeli kwestii instytucjonalnych i rozstrzygania sporów.
Za granicą pełnił funkcje Chargé d′Affaires en pied Kolumbii w Azerbejdżanie, Ministra Pełnomocnego w Misji Kolumbii przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie-UNOG, Ministra Pełnomocnika w Ambasadzie Kolumbii w Sztokholmie, radcy w Ambasadzie Kolumbii w Madrycie, drugiego sekretarza Ambasady Kolumbii w Waszyngtonie oraz wicekonsula Kolumbii w Miami.
zastępca szefa misji w Ambasadzie Estonii w Polsce
Marit Maks karierę zawodową rozpoczynała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako członek międzyresortowego zespołu negocjującego przystąpienie Estonii do OECD. Następnie zajmowała kilka stanowisk w Ministerstwie zajmując się kwestiami dwustronnymi jako referent ds. Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady. Przed objęciem obecnych funkcji pełniła funkcję Radcy Ekonomicznego w Ambasadzie Estonii w Paryżu oraz Konsula w Lizbonie.
szef działu ekonomicznego Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce
Sanne Kaasjager rozpoczął pracę na stanowisku radcy ekonomicznego w Ambasadzie Holandii w Warszawie w lutym 2019 roku. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pracuje od 1998 roku. Najpierw w departamencie ONZ, potem jako dyplomata na Sri Lance iw Genewie. Do ministerstwa w Hadze powrócił w 2007 roku, gdzie zajmował się negocjacjami.
Initiator and director of PBS
Initiator and director of the “Polish Bicycle Summit”; initiator of the social action of Rzeczpospolita, “Cycling across Poland”, promoting physical activity, the bicycle as a means of transport, bicycle tourism and telling the story of people travelling by bike. Advocate for the creation of a National Cycling Strategy in Poland. Author and head of “Rzeczpospolita Życie Regionów”. Promoter of the idea of fair play in Poland and around the world; member of the council of the International Fair Play Committee, member of the board of the European Fair Play Movement, and president of the Fair Play Club of the Polish Olympic Committee.
prezes Polskiego Związku Kolarskiego
Rafał Makowski - prezes Polskiego Związku Kolarskiego, miłośnik kolarstwa i praktyk, przez 10 lat uprawiał kolarstwo. Od 15 lat działa w Śląskim Związku Kolarskim oraz jest sędzią - komisarzem PZKol. Z wykształcenia i zawodu jest informatykiem ceniącym sprawne i uporządkowane działanie.
dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia od momentu jego powstania w 2017 roku. Głównym zadaniem Biura jest monitorowanie i wdrażanie polityki zrównoważonej mobilności, a co za tym idzie zachęcanie ludzi do tego by dojeżdżali do pracy, szkoły różnymi środkami komunikacji: tramwajem, autobusem, rowerem, lub gdy mają blisko, piechotą. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Inżynieria lądowa na Politechnice Wrocławskiej oraz studia podyplomowe Zarządzanie gospodarką przestrzenną/Urbanistykę na tej samej uczelni. Jest zapaloną rowerzystką miejską.
zastępca dyrektora Departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, prezes MROT
Od prawie 25 lat pracuje w Samorządzie Województwa Mazowieckiego, gdzie zajmuje się rozwojem turystyki na Mazowszu oraz budowaniem Marki Mazowsze serce Polski. Od 2008 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki, a od 2021 jest także prezesem zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, którą współtworzyła w 2006 roku. Aktywnie uczestniczy w pracach związanych ze zmianami przepisów dotyczących turystyki. W 2022 roku zajęła 8 miejsce w Rankingu Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskiej Turystyce według magazynu „Wasza Turystyka”, a w 2021 roku otrzymała Orła Turystyki „Rzeczpospolitej” za wyjątkowe osiągnięcia w promowaniu turystyki Mazowsza.
zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
Michał Szułdrzyński, dziennikarz i publicysta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Leadership Academy of Poland. I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. W latach 2006-08 był redaktorem naczelnym „Nowego Państwa”. Wcześniej Był w gronie założycieli kwartalnika Klubu Jagiellońskiego „Pressje”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Ojciec pięciu córek.
prezydent Wałbrzycha, dr nauk medycznych
Absolwent Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doktor nauk medycznych. Żonaty, 4 dzieci.
Były ordynator oddziału internistyczno – kardiologicznego w Szpitalu Górniczym w Wałbrzychu, pełnomocnik marszałka województwa ds. konsolidacji wałbrzyskich szpitali (2003-2005), dyrektor (2002-2005), następnie zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu (2005-2011), ordynator oddziału kardiologicznego (od 2005 roku do dziś), pełnomocnik zarządu województwa ds. polityki zdrowotnej 2008-2011. Po nominacji premiera pełniący funkcję prezydenta Wałbrzycha (2011) i prezydent Wałbrzycha od 2011 roku do dziś.
Laureat wielu nagród samorządowych i branżowych, w tym m.in. „Zasłużony dla miasta Wałbrzycha”, „Menedżer rynku zdrowia” i „Menedżer roku 2010 w ochronie zdrowia”, Człowiek Roku Regionu wałbrzyskiego w plebiscycie Tygodnika Wałbrzyskiego, najlepszy prezydent Dolnego Śląska w plebiscycie Gazety Wrocławskiej. Wedle rankingów tygodnika Newsweek zaliczany do najlepszych polskich prezydentów miast.
Miłośnik rodzinnej, weekendowej rekreacji oraz międzynarodowej i regionalnej turystyki rowerowej. Uhonorowany przez Polski Związek Kolarski odznaczeniem Zasłużony dla Kolarstwa Polskiego.
dziennikarz "Rzeczpospolitej"
Dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Sekretarz działu „Opinie” „Rzeczpospolitej”, autor cyklu wywiadów „Rozmowy Płocińskiego” w magazynie „Plus Minus”, prowadzący audycji muzycznej „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus. Nieszczęśliwy posiadacz jedynie dwóch rowerów
pełnomocnik rowerowy prezydenta Bydgoszczy
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bydgoszczy ds. projektu i marki Aktywne Miasta. Organizator imprez sportowych o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Prywatnie miłośnik aktywności sportowych w tym oczywiście turystyki rowerowej!
President of the Lower Silesian Cycling Association, cycling enthusiast
Entrepreneur, economic advisor, former journalist. Governor of Lower Silesia from 2007 to 2010, and then Marshal of Lower Silesia until 2014. Since July 2015, he has been volunteering as head of the Lower Silesian Cycling Association. Passionate about cycling and long-distance cycling expeditions.
Author of the blog “Znaj kraj”
Promoter of accessible cycling tourism, author of the blog “Znaj kraj” with descriptions of the best cycling routes in Poland and Europe. Formerly a contributor to Rowertour magazine, he is now an author at National Geographic Traveler magazine. In his publications he devotes a lot of attention to the accessibility of cycle tourism.
GZM Metropolitan Plenipotentiary for New Mobility
Plenipotentiary of the Upper Silesian and Zagłębie Metropolitan Area for New Mobility; MBA graduate of the WSB Academy. Coordinator of the Metropolitan Bicycle project and velostrades system. His previous career path was in media and automotive industry. Today, he popularises and puts into practice the ideas of sustainable transport and electromobility. He passionately talks about bicycles and zero-emission vehicles, be it cars or public transport.
współtwórca rodzinnego bloga roweremzdzieckiem.pl
Współtwórca rodzinnego bloga roweremzdzieckiem.pl, na którym promuje rower jako środek transportu nie tylko dla młodych i bezdzietnych. Nie jest sportowcem, po prostu jeździ rowerem do pracy, z dzieckiem do przedszkola i na wycieczki. Zawodowo fotograf i nauczyciel akademicki.
digital ambasador UE, specjalista ds. social mediów
Wojtek Kardyś - specjalista do spraw komunikacji Internetowej, digital marketingu, i personal brandingu. Z wykształcenia filozof i scenarzysta. Z pasji PR-owiec, mówca konferencyjny, reżyser, konsultant marketingowy, szkoleniowiec i felietonista. Wykładowca na kierunku Trendwatching&Future Studies na WH AGH w Krakowie.
Założyciel agencji konsultingowej Good For You. W reklamie internetowej działa od ponad dekady, zaś w marketingu influencerskim i content video specjalizuje się od lat sześciu. Twórca pierwszej w Polsce audycji radiowej w całości poświęconej influencerom - Cotygodniowy Przegląd Internetu oraz twórca video-kursu o Twitterze: Twitter bez Tajemnic.
Od 2022 roku rozpoczął współpracę z Komisją Europejską jako Ambasador Cyfrowy UE w Polsce. Twórca bloga o social mediach i marketingu - Netomania. Zdobywca wielu nagród branżowych (min: Złote Spinacze, Złoty Listek CSR, EB STARS, Siłą Przyciągania, nominacja do Kampani Społecznej Roku 2017) oraz mówca na Ted Talks.
Pracuje z takimi klientami jak Biedronka, JYSK Polska, Grupa Raben, Grupa Żywiec, Komisja Europejska, Coca-Cola HBC, Provident Polska i wiele innych.
CFO Fundacji IBRiS
Marcin Duma – Prezes IBRiS. Ekspert w dziedzinie badań społeczno-politycznych z 20-letnim doświadczeniem. Nieprzerwanie od 2010 roku Członek Zespołu Konsultacyjnego do Spraw Badań Społecznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Częsty komentator życia politycznego i społecznego w Polsce, w najważniejszych polskich i zagranicznych mediach. Autor publikacji i panelista podczas najważniejszych krajowych i europejskich wydarzeń. Jeden z członków-założycieli EUROSKOPII – pierwszego, ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia niezależnych agencji badawczych.
Journalist at “Parkiet” and „Rzeczpospolita” daily
Grzegorz Siemionczyk is an economic journalist for “Rzeczpospolita” and “Parkiet”, specialising in macroeconomic issues. He is the initiator and moderator of the “Rz” panel of economists and winner of the Grand Press Economy 2020 award. The bicycle is his primary means of transport in the city, all year round. He promotes cargo bikes as an alternative to the car for daily commuting.
prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej
Cezary Grochowski - rowerzysta i działacz społeczny zabiegający o rozwój ruchu rowerowego. Prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Inicjator i promotor społeczny tzw. „rowerowej” reformy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i rozporządzeń z nią powiązanych (2012-2015). Od 12 lat aktywny edukator dzieci i młodzieży, prekursor edukacji rowerzystów w warunkach realnego ruch drogowego.
prezes Stowarzyszenia Rowerowe Katowice
Wiesław Bełz - dziennikarz, badacz społeczny, aktywista miejski. Członek-założyciel, obecnie prezes stowarzyszenia Rowerowe Katowice www.rowerowekatowice.org; członek zespołu przygotowującego zasady organizacyjne Polskiej Federacji Rowerowej. Więcej: www.belz.pl
poseł na Sejm RP, członek Komisji Infrastruktury
Franek Sterczewski – Poseł na Sejm RP. Członek Komisji Infrastruktury. Przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Transportu Rowerowego. Radny Osiedla Św. Łazarz w Poznaniu. Architekt, aktywista.
dyrektor gabinetu marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
Od ponad 10 lat zajmuje się promocją Pomorza Zachodniego.
Zbudował media społecznościowe regionu, uznane w 2022 r. za najbardziej angażujący profil województwa. Obecnie realizuje nowatorski program mentorski dla MŚP, który umożliwia im współpracę z najbardziej gorącymi nazwiskami w danej branży. Instruktor jazdy konnej, pasjonat biegania i roweru.
Manager of the Cycling Development Team, Marshal’s Office of the Lesser Poland Province
Joanna Matuszczyk has been involved with the Marshal’s Office of the Małopolska Region for several years. From 2019, head of the Cycling Development Team in the Department of Tourism. Privately, she is a lover of travelling and of design thinking and network intelligence. For her, a bicycle is not just a way to enjoy a good holiday trip, but rather a lifestyle.
technolog d.s. kruszyw w Laboratorium Badań Technicznych TPA - spółka grupy STRABAG
Z wykształcenia geolog. Absolwent Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W latach 2016-2021 kierownik projektu badawczego pn. „Luminescent Pavements”. Prywatnie miłośnik Karkonoszy.
pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. komunikacji rowerowej
Remigiusz Kitliński - od 13 lat pełni funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdańska ds. komunikacji rowerowej. Do 2022 roku koordynator Programu Operacyjnego Mobilność i Transport Strategii Gdańsk 2030 Plus. Współtwórca największych gdańskich kampanii społecznych promujących komunikacyjne wykorzystanie roweru w drodze do pracy i szkoły, Rowerowy Maj - dla dzieci przedszkolnych i szkolnych oraz Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska skierowanej do dorosłych i młodzieży. Opiekun merytoryczny ponad dziesięciu projektów UE realizowanych przez miasto Gdańsk w obszarze mobilności aktywnej. Prywatnie podróżnik rowerowy, autor strony www.rowerowarodzinka.pl.
p.o. dyrektora Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Piotr Polanek, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, wiceprzewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Aktywista samorządowy i społeczny od lat działający na rzecz promocji turystyki Małopolski Zachodniej i całego regionu.
prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
Łukasz Szeliga jest członkiem zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC) od 2017 oraz prezesem zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” - od 2013 oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego od 2015. Od wielu lat czynnie działa na rzecz upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami. Odznaczony medalem za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego oraz Złotą, Srebrną i Brązową Odznaką „Za zasługi dla sportu” przyznawanymi przez Ministra Sportu. Jest członkiem Społecznej Rady Sportu. Absolwent AWF w Krakowie. Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, trzykrotny uczestnik igrzysk paraolimpijskich (1998, 2002, 2006). Trener kadry paraalpejczyków przygotowującej się do IP w Soczi (2014), asystent trenera kadry IP w Vancouver (2010). Przez wiele lat piastował funkcję Prezesa Zarządu Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” w Bielsku Białej.