Legal MBA 2022

VII edycja

Data rozpoczęcia:
23.09.2022
Data zakończenia:
03.12.2022

Astrid Zakrzewska

FCCA, FCMA, CGMA DFS CZELEJ ZAKRZEWSKA

Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze finansów i zarządzania. Współpracuje z klientami w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, wdrażaniu procedur i systemów raportowania oraz kontroli zarządczej. Dodatkowo pomaga klientom przy prowadzenia spraw operacyjnych i finansowych oraz projektów strategicznych. Od ponad 17 lat, specjalizuje się w szkoleniach z zarządzania finansami, rachunkowości finansowej i zarządczej oraz zarządzania strategicznego. Przeprowadziła ponad 30,000 godzin szkoleń i warsztatów zarówno w Polsce, jak i za granicą dla klientów z różnych branży. Prowadziła szkolenia i warsztaty dla studentów i wykładowców na zlecenie ACCA w Polsce i za granicą. Prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów CIMA, ACCA i CIA. Współpracowała z Media Development Loan Fund przy wdrażaniu procedur raportowania zarządczego dla firm z branży medialnej w Serbii i Gwatemali. W latach 2002-2005 pełniła funkcję dyrektora finansowo - administracyjnego TVN S.A. Była odpowiedzialna za procesy finansowe w Grupie TVN, w tym IPO i emisję obligacji (235mln Euro). W latach 1993-2002 pracowała w PricewaterhouseCoopers w dziale audytu, gdzie specjalizowała się w badaniu sprawozdań finansowych instytucji sektora finansowego, w tym funduszy inwestycyjnych. Posiada tytuł Fellow ACCA oraz Fellow CIMA. Ukończyła studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z zakresu finansów.

Beata Tadla

Dziennikarka. Trenerka mówców. Uczy jak mówić pięknie i skutecznie. Mówca motywacyjny. Prezenterka. Wykładowca.

Orędowniczka pięknej polszczyzny.
Zdobywczyni prestiżowego tytułu „Mistrz mowy polskiej”.
Prowadzi autorskie audycje w Radiu Zet i poranny program Onet Rano. Od 1991 roku związana z mediami, początkowo z radiem, następnie z telewizją. Prowadziła główne programy informacyjne w największych stacjach telewizyjnych. W TVN była gospodynią m.in. głównego wydania Faktów, a w TVP – Wiadomości oraz programów publicystycznych. Prowadziła programy informacyjne w telewizji NOWA. Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim i SWPS.
Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie kształcenia głosu i mowy na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni tytułu "Najlepiej Ubrana Kobieta Mediów”, tytułu „Osobowość Roku 2018” oraz „Osobowość w branży: media 2019”
Prowadzi gale, konferencje, wydarzenia medialne. Jako trenerka specjalizuje się w szkoleniach z prezentacji, wystąpień publicznych i medialnych, rozwijając zwłaszcza umiejętności wykorzystania głosu i sztukę retoryki, aby mówić pięknie i skutecznie.
Uczy, jak występować w mediach i jak wykorzystać je do własnych celów. Pogromczyni tremy.

Ewelina Skocz

Psycholog społeczny, trener, Managing Partner, BCSystems

Z wykształcenia psycholog społeczny, absolwent podyplomowej szkoły trenerów biznesu, a także studiów doktoranckich z zakresu zarządzania. Współzałożyciel firmy doradztwa personalnego i biznesowego specjalizującej się w usługach dla branży prawnej. Na co dzień odpowiedzialna za realizację projektów z zakresu HR, Zarządzania i Business Developmentu w międzynarodowych i polskich kancelariach prawnych. Doradza firmom posiadającym działy prawne w organizacji obsługi prawnej, zarządzaniu zespołem, zakupach usług prawnych, czy procesach centralizacji i decentralizacji. Od kilkunastu lat z licznymi sukcesami realizuje procesy rekrutacyjne na stanowiska prawnicze (od młodszych prawników po partnerów – szefów działów prawnych oraz całe zespoły prawne). Łączy politykę personalną ze strategią biznesową kancelarii lub działu prawnego. Członek kapituły „Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra”. Wielokrotnie zapraszana w roli prelegenta na konferencje i duże fora dedykowane prawnikom i szefom działów prawnych. Regularnie prowadzi szkolenia dla prawników, a także menadżerów innych branż, w tym również dla administracji państwowej. Udziela wypowiedzi i komentarzy m.in. dla: Grupy TVN, Polsatu, Gazety Prawnej, Pulsu Biznesu oraz Rzeczpospolitej.

Beata Wolfigiel

Psycholog biznesu, Trener, Coach

Psycholog biznesu, trener, coach pracujący w podejściu opartym na dowodach (Evidence Based Coaching), w tym Positive Psychology Coaching. Od 2004 r. właścicielka firmy „Entuzja. Szkolenia i doradztwo”. Wykładowca kilku uczelni wyższych, m.in. Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu SWPS oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej na studiach podyplomowych. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Certyfikowany trener FRIS® Style Myślenia i Działania. Posiada certyfikat Level 3 Award In First Line Management wydany przez Institute of Leadership and Management w Londynie. Współautorka książki „Automotywacja. Odkryj w sobie siłę do działania!”, autorka kilku artykułów naukowych dotyczących prowadzenia aktywizujących treningów dla osób dorosłych oraz artykułów biznesowych do magazynu Fundacji Fortis „Moja Firma” oraz „Marka jest kobietą”. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej, członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Członek Rady Programowo-Biznesowej Uniwersytetu Śląskiego. Ekspert na konferencjach międzynarodowych np. na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Dariusz Użycki

Head of Industrial Sector CEE&CIS, Pedersen & Partners

Konsultant Executive Search, Leadership&Personal Development, Management Consulting na obszarze EMEA. Wykładowca najlepszych studiów Executive MBA w Polsce (CEMBA, MBA-SGH). Ponad 30 lat doświadczeń zawodowych, z czego 20 w biznesie, a blisko 10 na pozycji Dyrektora Zarządzającego. Prowadzi procesy coachingowe/mentoringowe dla kadry zarządzającej.
Autor książki „Czy jesteś tym, który puka?”, dotyczącej rozwijania autorefleksji oraz strategicznego planowania i wdrażania ścieżki własnego rozwoju. Współautor szeregu publikacji w Harvard Business Review i Przeglądzie Corporate Governance.
Prowadzi oryginalne analizy rynkowe, dotyczące postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek, pozycjonowania na rynku pracy.
Prowadzi blog dotyczący autorefleksji, przywództwa, komunikacji i rozwoju kariery. Płynnie posługuje się językiem angielskim i rosyjskim. Doktor nauk technicznych.

Prof. dr hab. Ryszard Sowiński

Prawnik-marketingowiec, trener, Wyższa Szkoła Bankowa

Doradca kancelarii prawnych w dziedzinie marketingu strategicznego. Autor pierwszego w Polsce bloga o marketingu i zarządzaniu kancelariami prawniczym NowoczesnaKancelaria.pl. Doradca podatkowy w latach 1998-2015. Związany z branżą usług prawnych od 1994 roku. Pełnił funkcję dyrektora zarządzającego oraz dyrektora ds. marketingu w wieloosobowych kancelariach prawnych. Profesor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Akredytowany praktyk systemu badania osobowości w biznesie.

Wojciech Trzciński

Partner, Radca Prawny, PwC Legal

Pełni funkcję radcy prawnego w zespole prawa spółek, prawa handlowego i cywilnego oraz w praktyce fuzji i przejęć w PwC Legal. Wojciech specjalizuje się w szeroko pojętym doradztwie transakcyjnym oraz bieżącym doradztwie korporacyjnym. Wspiera podmioty krajowe i zagraniczne w toku opracowania i wdrożenia procesów restrukturyzacyjnych, w tym struktur wykorzystywanych w celu restrukturyzacji podatkowej. Doradzał w szeregu transakcji obejmujących nabywanie i zbywanie przedsiębiorstw przez podmioty krajowe i zagraniczne. Doświadczenie Wojciecha obejmuje kompleksowe doradztwo transakcyjne w toku przygotowania oraz prowadzenia procesów transakcyjnych na rzecz potencjalnych nabywców oraz zbywców przedsiębiorstw, w tym w szczególności opracowywanie struktury transakcji, przygotowanie dokumentacji transakcyjnej oraz prowadzenie negocjacji.
Ma doświadczenie w prowadzeniu procesów restrukturyzacyjnych obejmujących wydzielenie majątku spółek do innych podmiotów, łączenie spółek (w tym w drodze połączeń transgranicznych), podziały spółek oraz ich przekształcenia. Prowadził audyty prawne typu due diligence zarówno na potrzeby potencjalnych nabywców jak i zbywców (vendor’s due diligence). Doradzał w zakresie pozyskania i udzielenia finansowania prywatnego (w tym poprzez emisję obligacji korporacyjnych) oraz bankowego jak również w zakresie restrukturyzacji i refinansowania zadłużenia kredytobiorców wobec banków.

Mariusz Kamiński

Adwokat, PwC Legal

Mariusz Kamiński jest adwokatem specjalizującym się w prawie spółek, M&A oraz prawie umów.
Mariusz posiada doświadczenie w kompleksowej obsłudze korporacyjnej złożonych procesów reorganizacji spółek, obejmujących w szczególności połączenia krajowe oraz transgraniczne, przekształcenia oraz podziały.
Mariusz zajmuje się również projektami z zakresu fuzji i przejęć (M&A). Przeprowadził szereg badań due diligence spółek po stronie kupujących oraz sprzedawców (głównie w zakresie prawa korporacyjnego) oraz liczne badania feasibility studies spółek i aktywów na potrzeby restrukturyzacji.
Doświadczenie Mariusza obejmuje ponadto przygotowywanie i negocjowanie szeregu umów, w tym umów inwestycyjnych, joint-venture, umów przeniesienia przedsiębiorstw/majątku, przeniesienia pozwoleń na wytwarzanie produktów medycznych, umów produkcyjnych oraz dystrybucyjnych czy umów najmu powierzchni komercyjnych.
Mariusz ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Prawa Amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Floryda, Levin College of Law. W ramach programu wymiany studenckiej Erasmus studiował przez rok na wydziale prawa Universidade Nova de Lisboa w Portugalii. Mariusz studiował również dziennikarstwo na specjalizacji public relations na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Marta Dąbrowska

radca prawny, counsel, PwC Polska

Marta zajmuje się doradztwem w zakresie prawa spółek i prawa handlowego, w tym w szczególności międzynarodowych reorganizacji, a także narzędzi technologicznych dla prawników i nowoczesnych usług prawnych New Law.

Uczestniczyła w projektach związanych z restrukturyzacją podmiotów działających w Polsce i zagranicą - w tym połączeniach krajowych, transgranicznych, podziałach i przekształceniach oraz brała udział w licznych projektach typu due dilligence i pomagała przy transakcjach typu M&A. Świadczy również usługi doradcze dla spółek z zakresu indywidualnego oraz zbiorowego prawa pracy, w szczególności w związku z przejściem zakładu pracy.

Poza standardowym doradztwem prawnym, Marta specjalizuje się także w tzw. New Law oraz outsourcingu usług prawnych. Jej doświadczenie obejmuje projektowanie oraz wdrażanie rozwiązań i systemów do centralnego zarządzania umowami i dokumentami, masowego zarządzania sprawami sądowymi. Wspiera także klientów w masowych przeglądach umów i dokumentów z wykorzystaniem technologii. Ponadto, Marta ma doświadczenie w przeprowadzaniu cyfryzacji biznesu w zakresie tzw. paperless office.

Marta jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz radcą prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

Michał Rams

Partner, Lider Zespołu White Collar Crime, Adwokat, PwC Legal

Michał, jako lider zespołu White Collar Crime w kancelarii PwC Legal odpowiada za zagadnienia z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego.
Michał prowadził wiele złożonych postępowań karnych, w tym karnoskarbowych w odniesieniu do przestępstw związanych z uszczupleniami oraz wyłudzeniami należności publicznoprawnych w zakresie podatku VAT, CIT oraz PIT. Doradzał w kwestiach zarządzania ryzykiem podatkowym, w tym pod kątem potencjalnej odpowiedzialności karnej członków zarządu. Wielokrotnie uczestniczył w wewnętrznych śledztwach w charakterze eksperta z zakresu prawa karnego oraz karnoskarbowego.
Doświadczenie Michała obejmuje także prowadzenie postępowań z zakresu szeroko pojętego prawa karnego gospodarczego. Samodzielnie prowadził wiele procesów karnych z zakresu odpowiedzialności karnej członków zarządu za przestępstwo nadużycia zaufania, czy przestępstwa opisane w kodeksie spółek handlowych. Brał również udział w charakterze obrońcy w postępowaniach związanych z przestępstwami w obszarze rynku kapitałowego.
Przed rozpoczęciem współpracy z PwC Legal przez 11 lat zdobywał doświadczenie w Kancelarii Kardas & Kardas, gdzie ostatnio pełnił funkcję młodszego partnera.
Michał jest adwokatem. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest również absolwentem studiów doktoranckich Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo oraz doktorem nauk prawnych. Pełni także funkcję adiunkta w Katedrze Prawa Karnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady m.in. z zakresu prawa karnego gospodarczego.
Jest autorem publicystycznych i recenzowanych publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego oraz procesowego, w tym m.in. współautorem Komentarza Wolters Kluwer do Kodeksu Karnego.
Michał został wyróżniony w konkursie Rising Stars - Prawnicy Jutra 2017, zajmując 2 pozycję. Jest również laureatem stypendiów naukowych Narodowego Centrum Nauki oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mikołaj Pindelski

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Kierownik Podyplomowych Studiów Zarządzania Sprzedażą. Partner w IMMOQEE

Specjalizuje się w problematyce:
• zarządzanie innowacjami i innowacyjność,
• przedsiębiorczość i nowe modele biznesowe.
• nowe i przyszłe trendy w zarządzaniu,
• realizacja nowych strategii,
• komercjalizacja innowacji, sprzedaż i zarządzanie sprzedażą,
• sustainability i społeczna odpowiedzialność biznesu,
Wykładowca m.in. Ryukoku University Kioto, Wirtschaftsuniversitaet Wien, Tel Aviv University, Fordham University, Bar Ilan University, Estonian Business School i in.
Prowadzi zajęcia z Zarządzania, Zarządzania Sprzedażą, Zarządzania Innowacjami, Nowych Trendów w Zarządzaniu na studiach MBA, podyplomowych, magisterskich, licencjackich.
Członek Zarządu PRME CEE Chapter, Prezes Fundacji Odpowiedzialny Pracodawca, członek CEEMAN.

dr Michał Chmielecki

Ekspert w zakresie negocjacji, MSc

Ekspert w zakresie negocjacji. Posiada ponad 10 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń, warsztatów i wykładów dla wyższej i średniej kadry zarządzającej w Polsce i za granicą. Szkolił pracowników m.in. takich organizacji i firm jak: Armia Amerykańska, Airbus Group, MSZ, PGNiG, Lotos, Tauron, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ministerstwo Finansów i wiele innych. Wykładowca w programach MBA polskich i zagranicznych uczelni. Więcej na www.szkoleniaznegocjacji.com

Beata Kiedrowicz

Partner PwC Legal, Radca Prawny, PwC Polska

Beata Kiedrowicz zajmuje się projektami z zakresu fuzji i przejęć oraz prawem handlowym. Świadczy pełen zakres korporacyjnych usług doradczych dla inwestorów rozpoczynających działalność w Polsce oraz bieżących usług doradczych dla podmiotów już obecnych na polskim rynku. Beata posiada dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie transakcji prywatnych i publicznych w Polsce.
Doświadczenie mecenas Kiedrowicz obejmuje: doradztwo dla funduszu private equity w związku z inwestycją w bank obsługujący klientów indywidualnych w Polsce, doradztwo dla klientów niemieckich w związku ze zbyciem całości udziałów w polskich bankach zależnych, reprezentację banku belgijskiego w procesie zakupu polskiego banku oferującego produkty bankowości detalicznej oraz kredyty konsumenckie, doradztwo dla spółki telekomunikacyjnej w związku z utworzeniem spółki joint-venture wraz z udziałowcami mniejszościowymi, reprezentację izraelskiej spółki publicznej, lidera w dziedzinie ochrony upraw rolnych, w procesie zakupu polskiej spółki agrochemicznej, doradztwo dla amerykańskiej spółki publicznej z branży chemicznej w związku z zakupem polskiej fabryki chemikaliów.

Paulina Komorowska

Liderka praktyki IP / TMT i Ochrony Danych Osobowych, counsel, radca prawny, PwC Polska

Doradza klientom w zakresie prawa ochrony danych osobowych, własności intelektualnej, nowych technologii, e-commerce, oraz prawa ochrony konkurencji i konsumentów.
Paulina wspiera klientów z różnych branż - w szczególności z sektora nowych technologii oraz branż regulowanych, takich jak farmaceutyczna, finansowa i ubezpieczeniowa. Posiada także bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów multidyscyplinarnych i wielojurysdykcyjnych.
Doradza we wszelkich aspektach związanych z ochroną danych osobowych, m.in. w zakresie przeglądów zgodności z wymogami ochrony danych osobowych, tworzenia dokumentacji, negocjowania umów powierzenia przetwarzania danych, oceny ryzyka transferów danych oraz mechanizmów transferowych, whistleblowingu, ocen skutków dla ochrony danych (DPIA), postępowań przed Prezesem UODO oraz oceny incydentów i zgłaszania naruszeń ochrony danych. Posiada także doświadczenie w postępowaniach dotyczących naruszeń przepisów Ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (PNR).
Paulina wspiera klientów w zakresie prawa własności intelektualnej i IT, w tym w negocjowaniu umów (przenoszących prawa, licencyjnych, wdrożeniowych, utrzymaniowych), sporządzaniu opinii dotyczących praw autorskich, przeglądów zasobów własności intelektualnej i przemysłowej. Doradza także klientom przy migracjach do chmury obliczeniowej, a także we wszelkich aspektach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, w tym tworzenie regulaminów świadczenia usług, polityk prywatności i polityk cookies.
Posiada doświadczenie w doradztwie z zakresu prawa konkurencji i konsumentów obejmujące przygotowywanie zgłoszeń zamiaru koncentracji, projektowanie modeli dystrybucji, analizy porozumień ograniczających konkurencję i nadużywania pozycji dominującej, reprezentację klientów w postępowaniach przed Prezesem UOKIK oraz kontrolach i przeszukaniach, jak i w zakresie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w tym nieuczciwej reklamy.
Regularnie prowadzi szkolenia dla klientów oraz występuje na konferencjach branżowych i naukowych. Jest autorką licznych publikacji, a także współautorką opracowania na temat dokumentacji ochrony danych osobowych oraz jednego z wiodących komentarzy do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Przed dołączeniem do PwC Legal Paulina pracowała w renomowanych międzynarodowych i polskich kancelariach prawnych.