AML

DZISIEJSZE WYZWANIA – BEZPIECZNE JUTRO

Data rozpoczęcia:
20.04.2023
Data zakończenia:
20.04.2023

Urszula Lewczuk

prezes zarządu LBE GROUP Sp. z o. o., prawnik, ekonomista, mediator oraz trener w zakresie AML/CFT

Expert ds. AML w wieloletnim doświadczeniem w branży.

Ukończyła aplikację radcowską przy OIRP w Warszawie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.
Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie piszę pracę doktorką w tematyce związanej z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Edyta Zdziarska

Ekspert ds. AML

Ekspert w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i nadużyciom. Praktyk z ponad 20 letnim doświadczeniem na rynku finansowym. Od 2000r związana z tematyką AML, przez 6 lat pełniła funkcję Koordynatora AML w Banku PKO BP. Posiada ogromne doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań AML. Twórca narzędzi informatycznych (Asseco AML, Asseco FDS, Asseco ITR), wykorzystywanych w ponad 100 instytucjach finansowych – bankach komercyjnych i spółdzielczych, towarzystwach ubezpieczeniowych, towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Przez wiele lat była odpowiedzialna za proces rozwoju narzędzi oraz ich zgodność z wymogami prawnymi. Posiada wykształcenie w obszarze informatyki, bankowości, ekonomii i zarządzania zasobami ludzkimi. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierunek Zarządzanie i Marketing. Na tej uczelni ukończyła również studia podyplomowe z bankowości oraz Studium Informatyki. Obecnie zajmuje się świadczeniem usług doradczych i szkoleniowych w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy. Wspiera instytucje obowiązane w wdrożeniu kompleksowego systemu AML, na który składają się: procedury, szkolenia, narzędzia informatyczne. Uczestniczy w projektach IT, odpowiada za rozwój narzędzi wspierających przeciwdziałanie praniu pieniędzy i nadużyciom finansowym. Prowadzi wykłady na studiach podyplomowych oraz warsztaty i szkolenia. Autorka licznych publikacji. Współpracuje m.in. z Wolters Kluwer oraz Risk&Compliance Platform Europe. Aktywnie uczestniczy jako prelegent w wydarzeniach poświęconych przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i nadużyciom finansowym.

Michał Kaczmarski

Doktor nauk prawnych, adiunkt i kierownik Studiów Podyplomowych pt. Audyt Śledczy, Rachunkowość i Kontrola w SGH Szkole Głównej Handlowej

Doktor nauk prawnych, adwokat, przez wiele lat współpracował z firmami doradczymi tzw. Wielkiej Czwórki w ramach zespołów Audytu Śledczego (Forensic) lub Zarządzania Ryzykiem uczestnicząc w projektach obejmujących zagadnienia z obszaru prewencji, detekcji oraz badania przypadków oszustw, korupcji, prania pieniędzy oraz naruszenia międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Wojciech Kapica

Radca prawny i współzałożyciel kancelarii Lawarton Ługowski Kapica sp.k.

Ekspert w zakresie regulacji sektora finansowego, systemów zgodności (compliance), ESG, ładu wewnętrznego oraz etyki w działalności instytucji finansowych; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowego Studium Menadżersko-Finansowego Szkoły Głównej Handlowej oraz aplikacji radcowskiej organizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie; certyfikowany Approved Compliance Officer (ACO) oraz Approved Compliance Expert (ACE) Instytutu Compliance i Viadrina Compliance Center; autor kilkudziesięciu publikacji, w tym redaktor i współautor publikacji książkowych Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Praktyczny przewodnik (2018), Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Komentarz (2019), Jak przetrwać kryzys? Poradnik dla średnich i dużych przedsiębiorstw (2020), Ochrona sygnalistów. Praktyczny przewodnik z wzorami dla sektora publicznego i prywatnego (2021) oraz Obrót instrumentami Finansowymi. Komentarz (2022); uznany prelegent i szkoleniowiec w zakresie regulacji bankowych, kapitałowych i przeciwdziałania praniu pieniędzy; wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Ryzykiem Kredytowym i Podyplomowych Studiów Zarządzania Bankiem Spółdzielczym organizowanych przez Szkołę Główną Handlową oraz Szkoły Praw Nowych Technologii organizowanej przez Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza.

Marcin Dublaszewski

Członek zarządu SafeID, członek stowarzyszeń IIA Polska, ISSA Polska oraz Praktycy Compliance

Członek zarządu SafeID sp.zo.o. w której odpowiada za projekty z zakresu whistleblowingu, audytów wewnętrznych, cyberbezpieczeństwa oraz doradztwa w tym zakresie. Certyfikowany trener audytu Ministerstwa Finansów, posiadacz kwalifikacji CIA, CGAP, CRMA, QVal oraz Ministra Finansów (nr 867/2004). Posiadacz desygnacji Approved Whistleblowing Officer. Uważny obserwator nowych technologii i towarzyszących im korzyści i ryzyk.
Członek stowarzyszeń IIA Polska, ISSA Polska oraz Praktycy Compliance.

Przemysław Kot

Prezes Zarządu, CEO, Esygnalista

Maciej Wnuk

niezależny ekspert

Autor szeregu publikacji z zakresu compliance, ochrony sygnalistów i przeciwdziałania korupcji. Przygotował kurs „Compliance w MŚP” dla Akademii PARP.
Koordynował wdrażanie systemów antykorupcyjnych w MON i MSZ. Wcześniej problematyką antykorupcyjną zajmował się także jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz członek zarządu Transparency International Polska.
Obecnie szkoli i pomaga wdrażać systemy compliance, antykorupcyjne i kanały zgłoszeniowe w sektorze prywatnym i publicznym.

Michał Szałas

Prawnik, ekspert w zakresie przestępczości gospodarczej i skarbowej, były prokurator

Od ponad 10 lat specjalizuje się w sprawach karnych gospodarczych i skarbowych. Szczególnym polem zainteresowania pozostają compliance, przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz odpowiedzialność podmiotów zbiorowych. Jako prokurator w prokuraturze okręgowej prowadził kilkadziesiąt poważnych śledztw z zakresu przestępczości gospodarczej, w tym m.in. dotyczące prania pieniędzy w warunkach przestępczości zorganizowanej, o przestępstwa skarbowe (także międzynarodowe i karuzelowe), działanie na szkodę spółki, nieprawidłowości przy realizacji inwestycji budowlanych, oszustw inwestycyjnych, oszustwa przy emisji obligacji czy naruszeń prawa autorskiego i własności przemysłowej. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie w trakcie studiów podyplomowych z zakresu Innowacji i technologii w branży finansowej (Fintech) w Szkole Głównej Handlowej. Posiada praktyczne doświadczenie z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego, zdobyte podczas pracy w polskich i zagranicznych kancelariach prawnych oraz spółkach doradztwa podatkowego.