Fundacja rodzinna w Polsce –

nowe narzędzie prawne dla zabezpieczenia majątku i interesu rodziny.

Start date:
27.04.2023
End date:
27.04.2023

Description

Do polskiego porządku prawnego została wprowadzona instytucja, która od dziesięcioleci z powodzeniem funkcjonuje w innych krajach – fundacja rodzinna. Jest to przełom dla właścicieli firm rodzinnych, prywatnych, którzy od wielu lat zwracali uwagę na potrzebę uelastycznienia procesu sukcesji, tak aby w większym zakresie odpowiadał on ich założeniom oraz indywidualnym potrzebom.

Fundacja rodzinna w Polsce jest nowym narzędziem prawnym dedykowanym właścicielom firm prywatnych i ich rodzinom. Edukacja w zakresie celów, zakładania i funkcjonowania fundacji rodzinnej, możliwości jej wdrażania w firmach rodzinnych i rodzinach jest konieczna i powinna uwzględniać uwarunkowania, w jakich działają firmy rodzinne oraz cechy, jakie posiadają właściciele firm rodzinnych. 

Celem szkolenia jest przygotowanie prawników i doradców wpierających firmy rodzinne w zakładaniu fundacji rodzinnych, w tym szczegółowe omówienie kwestii prawnych i podatkowych ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r o fundacji rodzinnej oraz wskazanie korzyści, procedur działania, jak również elementów wymagających szczególnej uwagi ze strony doradców i samych właścicieli firm rodzinnych. Dodatkowo eksperci z kancelarii GWLaw Grabowski i Wspólnicy omówią konkretne sytuacje i przykładowe ich rozwiązania oraz umożliwią omówienie na forum sytuacji przytoczonych przez uczestników w czasie sesji pytań i odpowiedzi przewidzianych po każdym module tematycznym.

Uczestnicy szkolenia:

 • dowiedzą się, jak wyglądają etapy założenia fundacji rodzinnej i które z etapów wymagają szczególnej współpracy na poziomie właściciel/firma/doradca
 • zdobędą uporządkowaną wiedzę prawną i podatkową, która będzie narzędziem do zrealizowania celów i wizji właścicieli firm rodzinnych i ich rodzin
 • będą mieli świadomość i potrafili wskazać adekwatne do sytuacji konkretnej firmy rodzinnej, korzyści płynące z założenia fundacji rodzinnej w Polsce, możliwości wdrożeń fundacji oraz ryzyk, na które należy zwrócić uwagę,
 • poznają możliwe rozwiązania w konkretnych stanach faktycznych w rodzinie i firmie.

Uwaga! Każdy z uczestników będzie mógł mejlowo zadać jedno pytanie dotyczące zagadnień omawianych na szkoleniu.  Możliwość ta będzie aktywna do końca czerwca 2023 roku. 

Szkolenie dedykowane jest w szczególności:

 • prawnikom, chcącym rozwijać swoją specjalizację w kierunku doradztwa firmom rodzinnym w tworzeniu fundacji rodzinnych
 • doradcom prawnym i podatkowym firm rodzinnych
 • wewnętrznym doradcom prawnym, podatkowym i księgowym w firmach rodzinnych,
 • pozostałym zainteresowanym osobom, w tym właścicielom, prezesom, dyrektorom firm rodzinnych.

Organizacja:

Szkolenie zostało zaplanowane w formule online, za pośrednictwem platformy eventowej opartej na przeglądarce internetowej - Zoom. Wymagane jest korzystanie z ich najaktualniejszych oficjalnych wersji. Rekomendujemy korzystanie z przeglądarki Google Chrome.

 • Szkolenie prowadzone jest w czasie rzeczywistym
 • Uczestnicy mogą zadać pytania Prelegentom na bieżąco, w trakcie wykładów, odnosząc się do omawianych przez nich kwestii
 • Pracujemy w oparciu o praktyczną wiedzę oraz aktualne case’y i doświadczenia prowadzących

Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy komputer z głośnikiem oraz dostęp do Internetu.

Każdy z uczestników szkolenia otrzyma zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz materiały w omawiane prezentacje w wersji elektronicznej.

Invited by

Barbara Dąbrowska