Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów
Odpowiedzialny w Polsce za Projekt OECD/IF BEPS 2.0, w tym wdrożenie Globalnego Podatku Minimalnego.
Odpowiedzialny również za zwolnienie dochodu w Specjalnych Strefach Ekonomicznych/Polskiej Strefie Inwestycji, IP BOX, za ulgi wspierające innowacje, m.in. za ulgę B+R, ulgę na robotyzację czy ulgę na innowacyjnych pracowników oraz za "estoński CIT".
Tax Manager w Nexia Advicero, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej. Posiada ponad 8-letnie doświadczenie zawodowe w doradztwie podatkowym dla klientów polskich i zagranicznych. W trakcie swojej kariery była zaangażowana w liczne projekty związane z badaniem rozliczeń podatkowych spółek (Due Diligence oraz Tax Review), bieżącym doradztwem podatkowym w zakresie podatków korporacyjnych dla podmiotów działających na rynku polskim (podatek VAT oraz podatki dochodowe), analizą opodatkowania transakcji transgranicznych, prowadzeniem rozliczeń podatników podatku od towarów i usług (VAT Compliance), wdrażaniem polityk i procedur podatkowych oraz raportowaniem MDR. Posiada również doświadczenie w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.
Filip dołączył do EY Polska w marcu 2024 r. Wcześniej pracował jako zastępca dyrektora w Ministerstwie Finansów, gdzie był odpowiedzialny za krajową legislację, a następnie jako doradca Ministerstwa Finansów w obszarze międzynarodowego prawa podatkowego.
W Ministerstwie Finansów odpowiadał za tworzenie projektów ustaw podatkowych m.in. z zakresu WHT, gospodarki cyfrowej, ekonomii współdzielenia, e-commerce, nowych technologii i przepisów przeciwdziałających nadużyciom. Będąc w Ministerstwie Finansów był także sekretarzem Polskiej Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Podatków (Rada GAAR).
Filip reprezentował Polskę na różnego rodzaju forach międzynarodowych, w tym UE i OECD. W latach 2021-2023 byłem członkiem Komitetu Podatkowego OECD (CFA) oraz Grupy Sterującej OECD/G20 ds. BEPS 2.0. (Filar 1 i Filar 2), prowadząc negocjacje dotyczące obu filarów. Doradzał Ministerstwu Finansów w zakresie wdrożenia w Polsce globalnego minimalnego podatku.
Filip jest członkiem rady nadzorczej, wcześniej zarządu, Międzynarodowego Stowarzyszenia Fiskalnego (IFA) – oddział w Polsce. Przed dołączeniem do administracji podatkowej zdobywał doświadczenie zawodowe m.in. w biznesie jako tax in-house. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim, na którym obroniłam doktorat poświęcony porównaniu podatkowych przepisów antyrajowych o kontrolowanych jednostkach zagranicznych (CFC) w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA. Jest autorem licznych publikacji naukowych w polskich i zagranicznych periodykach naukowych.
Starszy Ekspert ds. podatkowych w EPSA Poland Sp. z o.o.
Doświadczony ekspert w zakresie podatku VAT oraz podatków dochodowych, z ponad 10-letnią praktyką w prawie podatkowym i księgowości. Posiada bogate doświadczenie w przygotowywaniu opinii podatkowych i wniosków o interpretacje podatkowe, uczestniczeniu w kontrolach podatkowych oraz audytach. Specjalizuje się w ulgach podatkowych, takich jak IP BOX, B+R, oraz wprowadzone przez "Polski Ład". Zajmuje się także Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi i Polską Strefą Inwestycji. Ukończyła doktorat z zakresu prawa podatkowego na podstawie rozprawy "Konsekwencje błędu podatnika w polskim prawie podatkowym - represja czy współdziałanie". Jej wartości to sumienność, dokładność, adaptacja, odpowiedzialność oraz zrozumienie potrzeb klienta. Skutecznie zarządza zespołami, zapewniając sprawną realizację projektów. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Obecnie pełni funkcję Starszego Eksperta ds. podatkowych w EPSA Poland Sp. z o.o.
Partner Associate Deloitte
Partner Associate w dziale doradztwa podatkowego Deloitte. Posiada 10 lat doświadczenia zawodowego. Jego specjalizacja obejmuje przede wszystkim międzynarodowe prawo podatkowe i restrukturyzacje.
Od 2 lat jest liderem grupy roboczej Deloitte w zakresie doradztwa dotyczącego Pillar 2 (globalnego podatku wyrównawczego).
Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, a licencję doradcy podatkowego zdobył w 2017 r.
Starszy Menedżer w Dziale Usług Księgowych w KPMG w Polsce
Rozpoczęła pracę w KPMG w 2010 r. w departamencie audytu. W 2022 r. dołączyła do działu usług księgowych, gdzie obecnie świadczy usługi doradztwa księgowego. Zarządzała licznymi projektami związanymi z badaniem jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych przygotowanych zgodnie z polskimi, międzynarodowymi (IFRS) i amerykańskimi (US GAAP) standardami raportowania i rachunkowości.
Jej doświadczenie obejmuje również współpracę z wieloma podmiotami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na alternatywnych systemach obrotu.
W trakcie pracy w KPMG, poza pracami związanymi z badaniem sprawozdań finansowych, uczestniczyła w projektach due diligence, rozliczenia nabycia podmiotów gospodarczych, podziałach podmiotów gospodarczych, badania planów przekształceń zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych i inne.
Senior Tax Manager w KPMG Tax M.Michna Dział Podatków Międzynarodowych
Renata Pilarska ma 20 lat doświadczenia w kwestiach podatkowych, zdobytego w organach podatkowych oraz wewnętrznym dziale podatkowym międzynarodowej firmy produkcyjnej. Pracuje w międzynarodowym dziale podatkowym KPMG od 2011 roku.
Posiada szerokie doświadczenie w świadczeniu usług zgodności podatkowej oraz przeprowadzaniu przeglądów due diligence. Jako członek zespołu specjalizującego się w zgodności z CIT przeprowadziła liczne projekty zgodności podatkowej (bezpośrednio dla klientów, a także w celach audytów sprawozdań finansowych) oraz szereg dużych projektów obejmujących obliczanie podatku dochodowego, w tym odroczonego podatku dochodowego.
Co więcej, posiada szerokie doświadczenie w międzynarodowych aspektach opodatkowania oraz w obsłudze klientów prowadzących działalność gospodarczą w strefach SSE/PSI.