Zmiany prawne w sektorze energetycznym

OZE, MIFID II, Wsparcie Kogeneracji, Rynek Mocy, Konkluzje BAT

Data rozpoczęcia:
19.10.2017
Data zakończenia:
20.10.2017

Prelegenci

Michał Ćwil

ekspert branży OZE

Mec. Rafał Hajduk

Partner Praktyki Infrastruktury i Energetyki, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

Specjalista w dziedzinie doradztwa transakcyjnego i obsługi prawnej przedsiębiorstw z sektora energetycznego. Jego do-świadczenieobejmuje wszelkiego rodzaju prace w sektorze energetycznym, m.in. doradztwo przy inwestycjach w budowę lub modernizację infrastruktury energetycznej, w szczególności mocy wytwórczych, project finance, fuzje i przejęcia, JV oraz doradztwo przy obrocie energią, paliwami, uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i powiązanymi instrumen-tami pochodnymi. Rafał doradza w zakresie aspektów regulacyjnych i kontraktowych. Na swoim koncie ma wiele publikacji z zakresu regulacji sektora energetycznego oraz inwestycji w tym sektorze. Jest rekomendowany jako leading individual lawyer oraz key individual lawyer w dziedzinie energii w rankingach Chambers and Partners, Legal 500 EMEA, IFLR1000, Best Lawyers oraz Who is Who Legal, oraz jest laureatem nagrody International Law Office Client Choice Award za lata 2012, 2014, 2015 i 2016 w kategorii energii i zasobów naturalnych w Polsce. Jest także oficjalnym polskim doradcą praw-nym European Federation of Energy Traders.

Michał Jabłoński

TGPE

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalista w sprawach ochrony środowiska i przemysłu. Wieloletni pracownik Ministerstwa Środowiska, brał udział w negocjacjach Dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (IED) oraz jest współautorem nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska implementującej jej postanowienia. Jest członkiem Technicznej Grupy Roboczej Europejskiego Biura IPPC w Sewilli, która w latach 2011-2017 opracowywała zmiany Dokumentu Referencyjnego opisującego Najlepsze Dostępne Technik (BAT).
Aktualnie pracownik Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, stowarzyszenia zrzeszającego największych wytwórców energii, gdzie odpowiada za kwestie szeroko rozumianej ochrony środowiska w energetyce.

Mec. Wojciech Kukuła

Kancelaria ClientEarth

Jest prawnikiem pracującym w programie Klimat i Energia, w warszawskim biurze ClientEarth. Specjalizuje się w problematyce rynku energii, w tym zwłaszcza pomocy publicznej na zapewnienie wystarczalności mocy wytwórczych oraz systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii. Autor i współautor licznych analiz i publikacji prawnych, m.in. z zakresu rynku mocy, energetyki wiatrowej, energetyki prosumenckiej, pozycji odbiorcy końcowego na rynku energii elektrycznej.

dr.inżynier ekspert rynku energetyki Jerzy Majcher

Łukasz Petelski

radca prawny, Senior Associate w zespole Kontraktów Publicznych i Energetyki w polskim biurze Eversheds Sutherland

Specjalizuje się w doradztwie dla sektora energetycznego. Wielokrotnie brał udział w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, m.in. w postępowaniach taryfowych oraz postępowaniach koncesyjnych. Zajmował się sporządzaniem i negocjowaniem umów kluczowych dla sektora energetycznego (umowy PPA, CPPA, CPA, O&M, BoP, EPC, etc.). Przygotowywał wzory umów świadczenia usługi dystrybucji energii elektrycznej oraz umów kompleksowych. Doradzał przy projektach z zakresu energetyki konwencjonalnej, w tym dotyczących elektrowni węglowych czy źródeł kogeneracyjnych. Wspierał spółki z sektora energetycznego w zakresie warunków uczestnictwa na europejskich giełdach energii, m.in. EPEX SPOT, EEX czy PXE.
Uczestniczył w szczegółowych badaniach projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1 GW. Doradzał również podmiotom rozwijającym projekty wiatrowe.

Mec. Andrzej Walkiewicz

Radca prawny, Senior Associate w zespole Energy & Utilities w polskim biurze Bird & Bird

Ekspert prawa energetycznego i obsługi sporów, Senior Associate w zespole Energy & Utilities w polskim biurze Bird & Bird. Przez niemal 9 lat był związany zawodowo z Urzędem Regulacji Energetyki, gdzie, jako radca prawny w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów zajmował się: reprezentowaniem Prezesa URE przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym oraz przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, udziałem w procesie legislacyjnym (w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz komisji sejmowych) związanym z tworzeniem aktów szeroko rozumianego prawa energetycznego oraz udzielał porad prawnych i sporządzał opinie prawne z zakresu prawa energetycznego (dotyczące m. in. koncesjonowania, taryf, kar pieniężnych, systemów wsparcia źródeł odnawialnych i kogeneracyjnych, gwarancji pochodzenia, przyłączania do sieci źródeł wytwórczych, w tym farm wiatrowych, instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych, przyznawania operatorom certyfikatów niezależności, kwestii związanych z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej oraz pokrywania powstałych u wytwórców kosztów osieroconych, stosowania zasady TPA). Autor licznych publikacji zakresu prawa energetycznego, a także prelegent na konferencjach i seminariach branżowych. Współautor najnowszego komentarza do prawa energetycznego (wyd. Wolters Kluwer SA 2016 r.) oraz komentarza do tzw. dyrektywy OZE (dyrektywa 2009/28/WE).

Patrycja Żupa-Marczuk

Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w firmie „Energopomiar” Sp. z o.o.

Od 14 lat związana z Energopomiarem. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje doradztwo w zakresie zagadnień emisyjnych, jak również dostosowania obiektów energetycznych i przemysłowych do wymogów dyrektywy IED i konkluzji BAT oraz dyrektywy MCP. Współautorka wielu koncepcji dla modernizacji i budowy instalacji oczyszczania spalin dla sektora energetycznego. Autorka raportów oraz sprawozdań z pomiarów eksploatacyjnych instalacji ochrony środowiska. Współautorka specyfikacji technicznych, studiów techniczno-ekonomicznych oraz programów funkcjonalno-użytkowych dla budowy i modernizacji instalacji oczyszczania spalin w energetyce. Współautorka opracowań w zakresie udzielania odstępstw od wymagań konkluzji BAT. Zajmuje się doradztwem w zakresie taksonomii UE.
Prowadzi prelekcje i szkolenia w tematyce wymogów prawnych i technicznych w zakresie ochrony środowiska, w tym kwestii środowiskowych i technicznych w obszarze taksonomii UE, dostosowania przedsiębiorstw do dyrektywy IED, konkluzji BAT oraz dyrektywy MCP. Autorka publikacji w ww. tematyce.
Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.