Walka z dezinformacją w Unii Europejskiej w kontekście działań instytucji unijnych z uwzględnieniem kwestii pandemii

Start date:
25.01.2021
End date:
25.01.2021

Edwin Bendyk

dziennikarz, publicysta i pisarz, komentator w tygodniku „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym

Autor wielu książek, w tym „Zatrutej studni” nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 r. Niedawno wydał „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”. Kurator programu „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław” podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wraz z Irkiem Grinem kurator projektu Ex-centrum zainicjowanego przez Olgę Tokarczuk. Wykłada w Collegium Civitas i Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego PEN Clubu. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix”.

Martyna Bildziukiewicz

doktor nauk politycznych, ekspertka ds. komunikacji i walki z dezinformacją

Od 2018 r. w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych jako członkini zespołu East Stratcom Task Force, analizującego dezinformację skierowaną przeciwko Unii Europejskiej i jej członkom. Lubi dobrze opowiedziane historie.

Anna Gielewska

dziennikarka polityczna m.in. w tygodniku „Wprost”, „DGP” i „Dzienniku”, wykładowca akademicki

Stypendystka Uniwersytetu Stanforda zajmująca się badaniem zorganizowanej dezinformacji i propagandy w sieci. Współautorka serii raportów Stanford Internet Observatory z monitoringu dezinformacji przed wyborami prezydenckimi w Polsce. Wiceprezeska Fundacji Reporterów (pierwszego centrum dziennikarstwa śledczego w Polsce), koordynatorka międzynarodowego projektu vsquare.org. Dziennikarka polityczna z wieloletnim stażem, m.in. w tygodniku „Wprost”, „DGP” i „Dzienniku”, wykładowca akademicki.

Wojciech Talko

członek gabinetu, doradca wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, Very Jourovej, odpowiedzialnej za wartości i przejrzystość

Jego obowiązki obejmuje doradztwo w zakresie gospodarki cyfrowej, ochrony danych osobowych, komunikacji oraz przeciwdziałania dezinformacji.
Wojciech pracuje w Komisji Europejskiej od 2009 r. W tym czasie zajmował się różnorodną tematyką, np. polityką handlową, budżetem UE czy polityką na rzecz rozwoju.
Wcześniej Wojciech był zatrudniony w sektorze prywatnym i publicznym, zajmując się zagadnieniami związanymi z działalnością Unii Europejskiej. Korzystając z możliwości stworzonych przez UE, uczestniczył w projektach unijnych, studiował i pracował w wielu europejskich miastach, takich jak: Poznań, Londyn, Lublana czy Bergen.

Jakub Turowski

szef zespołu ds. polityki publicznej w Facebooku odpowiedzialny za Polskę, kraje bałtyckie, Rumunię i Bułgarię.

Odpowiada za budowę relacji między Facebookiem a ustawodawcami, regulatorami, organizacjami pozarządowymi i innymi społecznościami. Przed dołączeniem do Facebooka kierował zespołem regulacji i polityk publicznych w UPC Polska. Międzynarodowe doświadczenie w zakresie gospodarki cyfrowej zdobył m.in. w Brukseli, pracując dla Belgacomu nad agendą cyfrową i regulacjami europejskimi. Jakub rozpoczął swoją karierę wieloletnim stażem w PwC.