Czwarta Rewolucja Przemysłowa to fakt. Światowy przemysł już dziś stoi pod znakiem cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Zdobycze Przemysłu 4.0 zmieniają oblicze wielu tradycyjnych branż.
Jak trwająca rewolucja wpłynie na rynek pracy i kompetencje wymagane w przemyśle? Jaki kształt może przybrać globalna gospodarka na przestrzeni kolejnych lat? W panelu tym będziemy szukać odpowiedzi na takie pytania jak:
Prelegenci:
Zawody, które kiedyś znaliśmy, wymierają. Z drugiej strony powstają nowe. Związane z programowaniem, robotyzacją, światem IT, Social Media, ogólnie rozumianą komunikacją, nowoczesnymi rozwiązaniami przemysłowymi i wieloma innymi obszarami. Dziś rynek pracy zmienia się tak szybko jak nigdy wcześniej.
W tej sytuacji trudno jest się odnaleźć zarówno pracownikom jak i pracodawcom. Wskazanie potrzeb, na które należy odpowiedzieć, ma kluczowe znaczenie w kwestii budowania przyszłych karier wśród pracowników oraz w kwestii dopasowywania do wymagań zatrudniających ich firm. Dyskutując nad istotą tego dynamicznie zmieniającego się rynku spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania:
Prelegenci:
Tradycyjne branże przemysłowe takie jak górnictwo i hutnictwo przez lata nie kojarzyły się z innowacyjnością, czy transformacją cyfrową. Jednak Czwarta Rewolucja Przemysłowa uwidacznia się we wszystkich gałęziach gospodarki. Obecność nowych technologii w tradycyjnych branżach i ich wpływ na organizację pracy sprawia, że potrzebne są nowe kompetencje, a tym samym – nowoczesna kadra.
O potrzebach przemysłu w dobie zmieniającej się gospodarki. O tym, jakie umiejętności dziś są wymagane od pracowników. O tym jak zmieniają się branże, które pozornie nie powinny być związane z gwałtownymi technologicznymi przemianami.
Uczestnicy odpowiedzą na następujące pytania:
Prelegenci:
Fabryka, niezależnie od wytwarzanych w niej produktów – to przede wszystkim ludzie. Jednak dziś ludziom silniej niż kiedykolwiek pomagają maszyny, roboty przemysłowe, a także odpowiednie oprogramowanie ułatwiające operowanie rozmaitymi procesami.
Inteligentne fabryki to nie tylko przyszłość globalnego przemysłu. To w wielu przypadkach już teraźniejszość. Dynamiczne przemiany w wielu branżach sprawiają, że występuje ogromna potrzeba budowania nowoczesnych kompetencji u pracowników. Bo nawet najbardziej inteligentna fabryka będzie bezużyteczna bez odpowiednich nadzorców.
Tym samym podczas panelu zaproszeni eksperci będą dyskutować o tym:
Młodość to energia. Młodość to szybkość. Zmiana. Dynamika. Chęć działania i ambicja. Jak dziś te cechy i wartości ujawniają się w ścieżkach kariery obieranych przez młodych ludzi? I jaki wpływ może to mieć na funkcjonowanie firm przemysłowych i innych?
W panelu tym zaproszeni eksperci zastanowią się nad kluczowymi problemami, jakie obecnie dotykają rynek pracy w kontekście młodych osób dopiero na niego wkraczających. Istotne miejsce w dyskusji zajmie kwestia tego, czy oczekiwania młodych ludzi wobec kariery zawodowej wpływają na dzisiejszy stan przemysłu oraz jego przyszłość.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
Prelegenci:
Nie ma rozwoju gospodarki bez inwestycji. Tak wewnętrznych jak i tych zewnętrznych. Przez lata inwestycje zagraniczne napędzały rozwój wielu regionów w Polsce. Szczególnie wyraźnie pokazało to zainicjowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych w dobie transformacji w Polsce w połowie lat dziewięćdziesiątych. Dziś również inwestycje zagranicznego kapitału odgrywają ważną rolę w naszym życiu gospodarczym.
Kluczowe znaczenie ma w tym względzie harmonijna współpraca między inwestorami a obszarem, na którym inwestują. Właśnie o modelach owej współpracy oraz o oczekiwaniach inwestorów wobec polskich firm będziemy rozmawiać podczas tego panelu.
Prelegenci:
Inwestowanie to zawsze skomplikowany i wielowątkowy proces. Dotyczy to zarówno inicjowania inwestycji jak i wchodzenia w te, które już funkcjonują. Każdy zarządca przedsiębiorstwa musi wiedzieć, jakie ma możliwości, jakie podejmuje ryzyka i jakie potencjalne zyski na niego czekają.
Przedsiębiorca będzie tym bardziej skuteczny, im bardziej pomoże mu zewnętrzne otoczenie. Właśnie o tym, jak rozmaite instytucje mogą dziś pozytywnie wpływać na potencjał inwestycyjny polskich firm, będziemy rozmawiać w trakcie panelu i odpowiemy na pytania:
Prelegenci:
Dziś polski pracownik nie jest sam. Towarzyszy mu wielu innych aktywnych uczestników rynku pracy, którzy przybyli do Polski z różnych krajów. Jak skutecznie wykorzystywać ów ogromny ludzki kapitał? Jaką rolę w tym względzie mogą spełnić instytucje państwowe oraz polskie firmy? Podczas panelu będziemy szukać odpowiedzi na te pytania.
W panelu tym poruszymy również wątek tego, ze Polska to gospodarczy lider naszego regionu. Ale jak dokładnie przedstawia się zestawienie potencjału gospodarczego naszego kraju i innych państw z obszaru Europy Środkowej? Gdzie rzeczywiście dominujemy, a gdzie widać braki i potencjalne wyzwania? Na te i inne pytania odpowiedzą: