Real Estate Impactor

Start date:
22.06.2023
End date:
22.06.2023

Description

Real Estate Impactor 2023
Droższy kapitał, rosnące wymagania – nowe fale wyzwań kształtowania przestrzeni.


To już czwarty rok odkąd funkcjonujemy w rzeczywistości skażonej klątwą „obyś żył w ciekawych czasach”. Echa pandemii, cień wojny, widmo kryzysu. Podczas gdy na branżowych imprezach padają pytania o zrównoważone budownictwo, ESG, tworzenie miejsc przyjaznych do życia, pracy i wypoczynku, prezentowane są zachwycające wizje urbanistyczne, Rosjanie na Ukrainie równają kolejne miasta z ziemią. Inwestycyjne ambicje zderzają się z drogim pieniądzem. 
W ramach Real Estate Impactor wybraliśmy kilka tematów, o których warto rozmawiać w kontekście przyszłości. Tworzenie pojedynczych nieruchomości i całych miast to zawsze maraton – tym razem z wieloma przeszkodami. Siódemka uchodzi za szczęśliwą liczbę. Mamy nadzieję, że przesłanie płynące z dyskusji podczas siódmej edycji Real Estate Impactor będzie, mimo wszystko motywujące i optymistyczne.

Polityka mieszkaniowa. Między prawem a towarem. 

  • Rok wyborczy to doraźne zastanawianie się nad problemem mieszkaniówki. Czy ponad 30 lat po obaleniu komunizmu nie powinniśmy dysponować kompleksową strategią mieszkaniową? Szczególnie, gdy napłynęły do nas rzesze uchodźców? Kto ma budować i dla kogo? Strategie deweloperów, rola państwa. Programy, inicjatywy, SIM-y, SAN-y. Jak powinna wyglądać polityka mieszkaniowa z prawdziwego zdarzenia? 

ESG, czyli dokąd popłyną „zielone”.

  • ESG to z jednej strony przepisy, a z drugiej mechanizm regulujący na jakie inwestycje będą mogły płynąć pieniądze. Jakie będzie i jakie jest już podejście banków, funduszy, do tworzenia i kupowania nieruchomości? Co to znaczy zielone budowane? Jak dostosowywać starsze nieruchomości do nowych wymogów? Czym są komponenty S i G?


Real Estate Impactor to również rozdanie nagród będących spojrzeniem dziennikarzy „Nieruchomości” na to, co działo się na rynku w poprzednim roku kalendarzowym. Wskazaniem wartościowych projektów i inicjatyw.
 

Invited by

Adam Roguski

Adam Roguski, dziennikarz „Gazety Giełdy Parkiet” od 2005 r. i „Rzeczpospolitej” od 2009 r. Zajmuje się głównie nieruchomościami i budownictwem. Od 2022 r. redaktor prowadzący dodatek „Nieruchomości”. Jest gospodarzem programów #ProstozParkietu i #RzeczoNieruchomościach. Absolwent filologii polskiej na UKSW w Warszawie.