adwokat, senior associate w praktyce nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS
Od ponad 10 lat doradza w procesach inwestycyjnych we wszystkich sektorach rynku nieruchomości. Jest ekspertem w zakresie kontraktów budowlanych oraz umów o prace projektowe (w tym opartych o BIM), m.in. w segmencie innowacyjnych inwestycji i budownictwa ekologicznego. Specjalizuje się także w reprezentowaniu najemców i wynajmujących, w tym w projektach typu green lease, uwzględniających materię ESG. Ponadto doradza w transakcjach z aspektem nieruchomościowym, w zarządzaniu nieruchomościami jako klasą aktywów oraz uczestniczy w ich finansowaniu i refinansowaniu. Reprezentuje również swoich klientów w postępowaniach administracyjnych, sądowo-administracyjnych i cywilnych.
Jest także wykładowcą na kierunku „ESG w Budownictwie” w ramach studiów podyplomowych Politechniki Warszawskiej.
dyrektor badań rynku Otodom Analytics
Ekonomistka. Ekspertka specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących rynku mieszkaniowego w Polsce. Nadzoruje rozwój narzędzia i badania rynku Otodom Analytics. Wcześniej przez ponad 10 lat kierowała zespołem badań i analiz w firmach doradczych - najpierw REAS, później JLL. Współautorka przekrojowych raportów i prognoz rozwoju rynku pierwotnego oraz analiz preferencji nabywców mieszkań. Ekspertka w dziedzinie organizacji badań popytu i podaży na rynku nieruchomości. Prelegentka licznych konferencji, uczestniczka debat, komentatorka zjawisk i trendów w mieszkaniówce.
specjalistka ds. mieszkalnictwa, Instytut Rozwoju Miast i Regionów
Specjalizuje się w zagadnieniach najmu mieszkaniowego, w zakresie skali i zmian charakteru najmu, jak i powiązanych z tym sposobów korzystania z mieszkań, zarządzania najmem, finansów gospodarstw domowych i rynku produktów finansowych opartych na mieszkaniach, regulacji prawnych i podatkowych. W IRMIR odpowiedzialna za opracowanie polityk i strategii mieszkaniowych oraz ekspertyz dotyczących mieszkalnictwa.
członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Członkini Zarządu PLGBC, Młody Lider ULI oraz head ULI ESG Product Council. Ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym w branży nieruchomości. Obecnie związana z deweloperem powierzchni komercyjnych Skanska, gdzie odpowiada za dzielenie się wiedzą na temat zielonych rozwiązań, redukcji śladu węglowego, ESG oraz za wdrażanie założeń EU Taxonomy, jak i gospodarki o obiegu zamkniętym w projektach.
Jako osoba z niewidoczną niepełnosprawnością, Elżbieta zainicjowała i prowadzi grupę Body&Mind, która koncentruje się na dobrobycie fizycznym i psychicznym w miejscu pracy oraz zmienianiu tego miejsca pracy tak, aby odpowiadało ‘diversity of needs’.
W Polsce Elżbieta zdobywała doświadczenie zawodowe również w UNDP, UNGC i JLL. W Walii, gdzie studiowała zrównoważony rozwój po ukończeniu studiów human geography with international politics, pracowała również nad projektami „Transition Towns” i „Changing Times”, które koncentrowały się na efektywności energetycznej nieruchomości niekomercyjnych, ubóstwie energetycznym, zmianie zachowań użytkowników końcowych energii.
radca prawny w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Borys Sawicki wspiera klientów we wszystkich kwestiach związanych ze zrównoważoną transformacją, w tym w ocenie zgodności działalności z Taksonomią UE, raportowaniem zagadnień zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i europejskimi standardami raportowania ESRS, a także obowiązkowymi ujawnieniami uczestników rynku finansowego na podstawie rozporządzenia SFDR. Doradza również w transakcjach zrównoważonego finansowania, w tym w finansowaniach powiązanych z celami w zakresie zrównoważonego rozwoju (sustainability-linked loans) oraz „zielonymi” finansowaniami.
Jest członkiem Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, członkiem grupy wspierającej EFRAG w opracowaniu standardów raportowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (VSME ESRS) oraz członkiem Rady Innowatorów ESG przy Polskim Stowarzyszeniu ESG. Jest także ekspertem współpracującym w ramach Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE prowadzonej pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Kieruje Zespołem ds. ESG w kancelarii SK&S.
Regularnie publikuje i prowadzi wykłady na temat zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i ESG. Jest wykładowcą w Szkole ESG prowadzonej z inicjatywy Krajowej Izby Gospodarczej.
Równolegle doradza w transakcjach finansowania inwestycji, w tym w formule project finance, w szczególności w sektorach energetycznym, infrastruktury i nieruchomości, a także w transakcjach sekurytyzacji wierzytelności, faktoringowych i leasingowych.
członek zarządu ds. marketingu, PR&IR, ESG w Grupie Murapol
Członek zarządu ds. marketingu, PR&IR, ESG w Grupie Murapol SA ogólnopolskiego dewelopera mieszkaniowego, którego większościowym inwestorem jest AEREF V PL Investment S.à r.l. spółka globalnego funduszu Ares Management Corporation, któremu doradza Griffin Capital Partners.
W latach 2009-2017 prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP.
W latach 2000-2009 dyrektor na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych.