Defence Summit 2017

Rola przemysłu zbrojeniowego w systemie bezpieczeństwa państwa

Data rozpoczęcia:
10.03.2017
Data zakończenia:
10.03.2017

Prelegenci

Książę Michael von Liechtenstein

członek rodu książęcego panującego w Księstwie Liechtenstein. Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 2011 r. książę Michael von Liechtenstein założył Geopolitical Information Service AG (GIS, obecnie Geopolitical Intelligence Services AG), platformę informacyjną z dziedziny doradztwa i wywiadu geopolitycznego. GIS oferuje pogłębione analizy sporządzane przez niezależnych ekspertów specjalizujących się w geopolityce, ekonomii, wojskowości, kwestiach bezpieczeństwa i energetyki. Dziadkowie Księcia Michaela i obecnie panującego Hansa-Adama II byli braćmi. Ród książęcy Liechtensteinów sięga korzeniami XII wieku. Liechtensteinowie należą do najzamożniejszych rodzin Europy, a książę Liechtensteinu to jeden z najbogatszych monarchów świata.
Opinie księcia Michaela von Liechtenstein, jego komentarze do bieżącej sytuacji geopolitycznej na świecie a także raporty wybitnych światowych ekspertów z dziedziny ekonomii, polityki, obronności i bezpieczeństwa dostępne są na www.gisreportsonline.com

Prof. Andrzej Najgebauer

WAT

W 1981 roku ukończył studia w Wydziale Cybernetyki
Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Studiował w trybie indywidualnym metody optymalizacji wielokryterialnej. Po ukończeniu studiów w WAT rozpoczął pracę w Zespole Informatyki Marynarki Wojennej w Gdyni jako programista w zespole projektowym. Po rocznej praktyce
w jednostce liniowej został przeniesiony do Ośrodka Obliczeniowego Akademii Marynarki Wojennej. W 1984 r. został przeniesiony do Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie rozpoczął pracę w Wydziale Cybernetyki w Zespole Badawczo-Wdrożeniowym w grupie projektantów.
Brał udział w badaniu i wdrażaniu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Obroną Powietrzną
oraz w projektowaniu i realizacji aktywnego symulatora do badań i szkolenia osób funkcyjnych Stanowiska Dowodzenia Obrony Powietrznej.
W 1988r. obronił pracę doktorską w WAT nt. Komputerowe wspomaganie kierowania radioelektronicznym obezwładnianiem pokładowych urządzeń radiolokacyjnych środków napadu powietrznego w zakresie informatyki i w dziedzinie - optymalizacja systemów.
W 1991r. przeszedł na stanowisko adiunkta naukowo-dydaktycznego do Katedry Badań Operacyjnych, gdzie prowadził szereg przedmiotów z zakresu badań operacyjnych.
W 1994 roku po restrukturyzacji WAT został powołany na stanowisko kierownika Zakładu Informatycznych Systemów Wspomagania Decyzji w Instytucie Systemów Informatycznych.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą symulacji komputerowej, w tym metodologii, technik,
języków symulacyjnych, projektowania eksperymentów, zastosowania do badania efektywności systemów informatycznych, zastosowania symulacji we wspomaganiu decyzji, w analizie konfliktów, symulacji działań bojowych, zastosowań symulacji w telekomunikacji, rozproszonej symulacji interaktywnej, systemów wspomagania decyzji, w tym projektowania i budowy informatycznych narzędzi wspomagania decyzji, modelowania procesów podejmowania decyzji, metod optymalizacji
w tym zastosowań metod optymalizacji w systemach wspomagania decyzji, optymalizacji wielokryterialnej - modeli i metod, modelowania sytuacji konfliktowych, w tym analizy konfliktów, budowy modeli dla potrzeb oceny zagrożenia państwa, budowy systemów eksperckich do analizy sytuacji konfliktowych i wspomagania podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.
W 2000 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie - informatyka, w specjalności - systemy wspomagania decyzji. Rozprawa habilitacyjna nt. Informatyczne systemy wspomagania decyzji w sytuacjach konfliktowych, odbyła się w 1999 roku
na Politechnice Warszawskiej.
Wystapił na kilkudziesięciu konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Kierował realizacją wielu projektów badawczych i współuczestniczył w ich realizacji w zakresie wspomagania decyzji
w sytuacjach konfliktowych, symulacji działań bojowych, budowy środowisk rozproszonej symulacji interaktywnej badania symulacyjnego mobilnych systemów telekomunikacyjnych oraz badania niezawodności złożonych obiektów technicznych.
Brał udział w pracach projektowych systemów wspomagania decyzji dla organów kierowniczych MON oraz nizszych szczebli dowodzenia. Jest specjalistą w dziedzinie modelowania matematycznego, projektowania systemów wspomagania decyzji i symulacji komputerowej sytuacji konfliktowych.
Wypromował wielu magistrów. Uzyskał kilka nagród rektorskich za swoje osiągnięcia naukowe.
Jego prace były prezentowane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych
(w tym na międzynarodowej wystawie systemów informatycznych CeBit w Hannowerze,
wystawy systemów wojskowych w Brukseli i San Diego).
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badań Operacyjnych i Systemowych oraz IFORS.
Był członkiem komitetu organizacyjnego międzynarodowyej konferencji naukowej.
Prowadził zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: zautomatyzowane systemy dowodzenia, modelowanie matematyczne - metody symulacyjne, metody optymalizacji, metody oceny niezawodności, eksploatacja i usprawnianie systemów informatycznych, sztuczna inteligencja, teoria gier ( w ramach wszechnicy akademickiej) oraz w ramach studiów indywidualnych przedmioty: komputerowe wspomaganie dowodzenia, symulacyjne badanie systemów, systemy wspomagania decyzji, symulacyjne gry operacyjne.
Prowadzi ścisłą współpracę z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce i za granicą. Odbył staż naukowy w Politechnice Warszawskiej oraz w Uniwersytecie De Montfort w Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął współpracę naukową między WAT i wymienionym uniwersytetem.
Do 2000 r. pełnił funkcję kierownika Zakładu Informatycznych Systemów Wspomagania Decyzji.
Od 2000 do 2003 roku był prodziekanem Wydziału Cybernetyki WAT ds. dydaktyczno-naukowych.
Od 2002 r. profesor nadzwyczajny WAT.
Od 2003-2005 prodziekan Wydziału Cybernetyki WAT ds. naukowych.
Dziekan Wydziału Cybernetyki WAT w kadencji 2005-2008.
Prorektor WAT ds. naukowych w kadencji 2008-2012.

Tomasz Szatkowski

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Tomasz Szatkowski (ur. 10.05.1978 r.) jest absolwentem prawa, podyplomowych studiów
z zakresu bezpieczeństwa narodowego (Uniwersytet Warszawski) i studiów wojennych (King’s College London). Ukończył też podyplomowy kurs polityki wywiadowczej (King's College London), kurs doskonalenia oficerów sztabowych (Szkoła Podyplomowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Monterey), a także kurs programowania polityki obronnej
i zarządzania strategicznego (brytyjska Akademia Obrony − Shrivenham). Laureat stypendium brytyjskiego Ministerstwa Obrony (2004), Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych (2007) oraz Asmus Policy Entrepreneurs Fellow of the German Marshall Fund of the United States (2013).

Ma wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie w działalności związanej z zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego, w tym zwłaszcza dotyczącymi polityki obronnej i zbrojeniowej, nadzoru nad służbami specjalnymi oraz mediów publicznych, zdobyte na kluczowych stanowiskach państwowych (Sejm RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), w przemyśle zbrojeniowym, mediach publicznych oraz w Parlamencie Europejskim.

Jest autorem wielu publikacji, dotyczących powyższych zagadnień, wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego zainteresowania ogniskują się wokół klasycznej strategii militarnej, w tym zwłaszcza relacji między techniką a strategią, strategii wywiadowczej, ekonomii obronnej,
a także problemów koordynacji państwowej polityki bezpieczeństwa narodowego.

dr Amatzia Baram

Prof. Dr Amatzia Baram - jest emerytowanym profesorem w Zakładzie Historii Bliskiego Wschodu i dyrektorem Ośrodka Studiów Irackich na Uniwersytecie w Hajfie, w Izraelu.
Profesor Baram urodził się w kibucu Kfar Menachem w południowym Izraelu Służył jako oficer jednostki pancernej w Korpusu Pancernego od 1956 do 1960. Był doradcą irackiego wywiadu wojskowego, podczas wojny Irak-Iran. Profesor Baram studiował i uzyskał wszystkie trzy stopnie na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Otrzymał doktorat w 1986 roku na Ba'thi w Iraku. Wykłada na Uniwersytecie w Hajfie.
W 2009 pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Bliskiego Wschodu i Historii jako dyrektor żydowsko-arabskiego Centrum w jego uczelni oraz Instytutu Studiów Bliskiego Wschodu. Jest założycielem i dyrektorem Ośrodka Studiów Irackich na Uniwersytecie w Hajfie.
Od 1980 profesor Baram doradza rządowi izraelskiemu, a od 1986 roku także rządowi USA (podczas administracji Reagana, Busha, Clintona, Busha ) specjalizując się w tematyce dotyczącej Iraku i Zatoki.

Bogusław Chrabota

Redaktor Naczelny, „Rzeczpospolita”

Absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Długoletni komentator Tok FM i Radia PiN. Bloger. Autor książek, scenariuszy, publicysta prasowy i felietonista. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.

Prof. Stefan Hedlund

STEFAN Hedlund jest profesorem i dyrektorem naukowym w Centrum Badań Rosji i Eurazji, na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. W swoich pracach specjalizuje się w sprawach rosyjskich w okresie od ostatnich dni Leonida Breżniewa w 1980 roku. Jego zainteresowania badawcze sięgają daleko poza ekonomię. Wydał obszerne prace o przejściu od radzieckiego systemu do postsowieckiego i interakcji między państwem, a rynkiem w nowoczesnej gospodarce. Opublikował ponad 20 książek, napisał około 200 artykułów w dziennikach i magazynach. Jego najnowsza książka "'Putin’s Energy Agenda: The Contradictions of Russia’s Resource Wealth" została opublikowana przez Lynne Rienner wydawcy Boulder, Colorado, USA w maju 2014.

Mirosław Maj

Prezes Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Fundator Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i jednocześnie obecny jej prezes. Jest niezależnym ekspertem z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego. Przez ostatnie 15 lat związany był z NASK, gdzie od 2001 roku kierował zespołem CERT Polska. Przez lata pracy w CERT Polska był zaangażowany w wiele inicjatyw i projektów na rzecz bezpieczeństwa w sieci. Aktywnie uczestniczył w budowaniu nowych CERTów w Polsce i zagranicą, również szkoląc jego pracowników tych zespołów (w tym polski CERT rządowy i wojskowy). Koordynował projekt CLOSER, dzięki któremu powstało wiele nowych CERTów w krajach postsowieckich. Jest autorem opracowań i publikacji z dziedziny bezpieczeństwa IT i prelegentem na wielu konferencjach w kraju i zagranicą. Interesuje się szczególnie tematyką związaną z klasyfikacją i statystykami naruszeń bezpieczeństwa w sieci, współpracą ośrodków bezpieczeństwa, działalnością uświadamiająca, ochroną infrastruktury krytycznej i zwalczaniem nielegalnych treści w sieci. Jest inicjatorem serwisu www.cert.pl, współpracy pomiędzy zespołami bezpieczeństwa w Polsce – ABUSE Forum, oraz aktywnym współorganizatorem najstarszej polskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu IT – SECURE.
W swojej działalności aktywnie współpracuje z administracją państwową, między innymi jako członek zespołu pracującego nad Rządowym Programem Ochrony Cyberprzestrzeni. Reprezentował NASK i zespół CERT Polska w wielu krajowych organizacjach, między innymi w FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams) i TERENA TF-CSIRT. Od lat aktywnie współpracuję z europejską agencją ENISA, pracując w
grupach roboczych powoływanych przez Agencję oraz przygotowując materiały szkoleniowe i analityczne.

dr Andrzej Kozłowski

Andrzej Kozłowski jest doktorem nauk politycznych. Dysertacje doktorską pod tytułem: „Polityka bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych w cyberprzestrzeni (1993-2012). Studium komparatystyczne” obronił na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim i Collegium Civitias z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, terroryzmu i cyberbezpieczeństwa. Redaktor prowadzący portal Cyberdefence24.pl należący do grupy Defence24.pl. Odbył staże w Hague Center for Strategic Studies, PISM, BBN, ambasadzie RP w Hadze i w Parlamencie Europejskim. Autor ponad 15 publikacji naukowych i uczestnik ponad 30 konferencji ( m.in. King’s College, University of Manchester, Goethe University Frankfurt).
Andrzej Kozłowski defended his PhD disseration entitlted: „The Security Policy of the United States in cyberspace (1993-2012). Comparative Analysis” at the Univesity of Lodz. He teaches courses from security, terrorism and cybersecurity at the Univesity of Lodz and Collegium Civitas. He works as editor-in-chief of Cyberdefence24.pl website, which is the part of Defence24.pl group. He did internships in Hague Center for Strategic Studies, Polish Institute of International Affairs, National Security Bureo, Polish embassy in the Hague and in European Parliament. He is the author of more than 15 research papers and participant of more than 30 conferences (among them King’s College, University of Manchester, Goethe University Frankfurt).

Tadeusz Mikutel

Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych