Na ile precyzyjna może być diagnoza stanu bezpieczeństwa państwa przy zastosowaniu do jej postawienia narzędzi ilościowych i jak istotny może mieć to wpływ na prognozy budżetowe państwa zarówno w sektorze bezpieczeństwa państwa jak i jego zaplecza gospodarczego?
Podsumowanie Strategiczne Przeglądu Obronności - pierwsze wnioski i rysujące się strategie. Wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego i w jaki sposób mogą one wpłynąć nie tylko na rozwój SZ RP, ale również zainicjować rozwój i innowacyjność gospodarki RP
Tezy:
Uczestnicy Panelu:
• Tomasz Szatkowski, Wiceminister Obrony Narodowej
• Gen. Tadeusz Mikutel, Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych
• Książę Michael von Liechtenstein założyciel GIS AG
• Maciej Lew Mirski, Wiceprezes Zarządu , PGZ
• Prof. Andrzej Najgebauer, WAT
Sytuacja permanentnego zagrożenia kryzysem w regionie bliskowschodnim z jednej strony angażuje i obciąża gospodarkę państw objętych tym zagrożeniem. Z drugiej strony inicjuje działania powodujące rozwój niektórych gałęzi gospodarki istotnych dla bezpieczeństwa. Jak w takiej sytuacji państwa budują swój potencjał ekonomiczny i na ile innowacyjność gospodarki daje przewagę konkurencyjną w obszarze ekonomii, a na ile w obszarze bezpieczeństwa narodowego?
Wystąpienie pt.: Czy sytuacja gospodarcza Rosji pozwoli im na utrzymanie tempa rozwoju Sił zbrojnych, takiego które będzie w najbliższej perspektywie zagrażało równowadze Sił w Europie, a wręcz groziło rozpoczęciem konfliktu zbrojnego, angażującego siły NATO?