LEGAL IT UPGRADE

– czyli aktualne aspekty prawne umów w IT

Start date:
30.11.2023
End date:
30.11.2023

Piotr Kalina

radca prawny, partner w kancelarii Rymarz Zdort Maruta

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów prywatnych i publicznych oraz zarządzaniu zespołem i projektami. Specjalizuje się w ochronie danych osobowych, zagadnieniach e-commerce, prawie konsumenckim oraz marketingu. Rekomendowany prawnik w rankingu dziennika Rzeczpospolita 2023 w kategorii Ochrona prywatności i danych osobowych.
Piotr pracuje z międzynarodowymi i krajowymi grupami kapitałowymi, w tym z branży handlowej i produkcyjnej, sieciami franczyzowymi oraz sklepami internetowymi. Doradzał w budowaniu modeli biznesowych dla największych platform, programów lojalnościowych oraz przełomowych rozwiązań sieci autonomicznych sklepów opartych o rozwiązania sztucznej inteligencji, a także nowoczesnych metod dystrybucji i sprzedaży towarów i usług.
Piotr jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa ochrony danych osobowych oraz wykładowcą na studiach podyplomowych i prelegentem na uznanych konferencjach branżowych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu danych osobowych w Polskiej Akademii Nauk oraz z zakresu prawa nowoczesnych technologii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Piotr Kaniewski

Adwokat, Counsel w Osborne Clarke Poland

Piotr Kaniewski to adwokat mający wieloletnie doświadczenie w zakresie kontraktów IT i własności intelektualnej, ekspert w obszarze zagadnień prawnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI) oraz kontraktowania Agile&DevOps.
Piotr jest ekspertem w zakresie transakcji technologicznych. Specjalizuje się w projektowaniu i negocjowaniu umów IT oraz własności intelektualnej. Doradza w budowaniu zwinnych modeli kontraktowania i zakupów. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie przy wdrażaniu rozwiązań chmurowych, w szczególności w sektorze finansowym.
Jego obszarem zainteresowania i prawdziwą osobistą pasją jest sztuczna inteligencja. Piotr był zaangażowany w bardzo wczesne projekty prawne dotyczące wdrażania sztucznej inteligencji, a także w rozwój rozwiązań legal-tech opartych na sztucznej inteligencji.
Piotr doradzał w projektach IT o wartości kilkuset milionów złotych, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, dotyczących szeregu rozwiązań IT o strategicznym znaczeniu dla polskich agencji rządowych, instytucji finansowych, dostawców IT, organizacji z sektora healthcare i energetyki.
Adwokat przy Izbie Adwokackiej w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Europejskiego.

Sylwia Macura-Targosz

radca prawny w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, IT, nowych technologii oraz e-commerce. W swojej dotychczasowej praktyce doradzała przy licznych projektach z dziedziny IT, w tym w zakresie wdrożeń informatycznych, kwestiach licencyjnych, transferu technologii oraz w zagadnieniach związanych z twórczością pracowniczą. Wspiera również klientów od strony prawnej w projektach związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) i udostępnianiem danych generowanych przez urządzenia.
Specjalizuje się również w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności. Pełni funkcję Inspektora Ochrony Danych dla klientów oraz wspiera przedsiębiorców w postępowaniach prowadzonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jest członkinią Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii.

Mikołaj Sowiński

radca prawny, partner w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Specjalizuje się w prawie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących prawa komputerowego, zarówno w zakresie dochodzenia praw przez producentów oprogramowania, obsługi prawnej wdrożeń informatycznych w przedsiębiorstwach jak i innego typu projektów IT.
Mikołaj Sowiński jest doradcą międzynarodowej organizacji Business Software Alliance, która skupia czołowych producentów programów komputerowych na świecie. Pełni funkcję eksperta Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Wcześniej był arbitrem Komisji Prawa Autorskiego, powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem zarządu EuroITCounsel, międzynarodowej grupy kancelarii prawnych specjalizujących się w prawie nowych technologii, jak również współzałożycielem i członkiem zarządu Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii.

Paweł Tobiczyk

adwokat, partner w kancelarii Rymarz Zdort Maruta

Laureat prestiżowych krajowych i międzynarodowych nagród branżowych, m.in. wyróżniony jako Next Generation Partner oraz Rising Star w rankingu Legal500 w kategorii ochrona danych osobowych oraz rekomendowany prawnik w rankingu kancelarii prawnych dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii ochrona danych osobowych.

Specjalizuje się w ochronie prywatności i danych osobowych, prawnych aspektach e-commerce oraz digital marketingu. Zajmuje się także kwestiami związanymi z ochroną informacji prawnie chronionych, sztuczną inteligencją i prawem nowych technologii. Prowadzi i rozwija specjalizację obszarze e-commerce & digital business.

Współpracuje z podmiotami z wielu branż, m.in. medialnej, e-commerce, finansowej, technologicznej, telekomunikacyjnej, energetycznej i przemysłowej. Działa w obszarach e-commerce, digital marketingu, ochrony prywatności i danych osobowych oraz FinTech.

Zawodowe doświadczenie zdobywał w renomowanych polskich i międzynarodowych kancelariach prawnych. Wykładowca na studiach podyplomowych oferowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową, Wyższą Szkołę Bankową w Warszawie i Polską Akademię Nauk. Autor artykułów naukowych publikowanych w prasie ogólnokrajowej i portalach branżowych. Prelegent na licznych konferencjach branżowych.

Paweł Żerański

radca prawny w Paweł Żerański i Wspólnicy sp. k oraz autor bloga prawoit.pl

Zawód radcy prawnego wykonywał w renomowanych kancelariach prawnych, takich, jak Nörr Stiefenhofer Lutz sp. z o.o. Spiering sp. k. Kancelaria prawna, czy FKA Furtek, Komosa, Aleksandrowicz sp. k. w Warszawie.
Paweł Żerański zna biegle język angielski i niemiecki oraz w stopniu komunikatywnym francuski. Ukończył aplikację radcowską w OIRP w Warszawie i zdał egzamin radcowski w 2011 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawniczych studiów podyplomowych LL. M w dziedzinie prawa autorskiego na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Skończył też socjologię na Wydziale Filozofii i Socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W zakresie wsparcia prawnego Pawła Żerańskiego leży bieżące doradztwo w odniesieniu do prawa IT, w tym RODO, klientom zagranicznym i polskim w sprawach firm IT średniej wielkości, polskich firm jednoosobowych współpracujących z większymi firmami z Europy zachodniej i firm korzystających z IT w sferze automatyki przemysłowej. Paweł Żerański pomaga przy ustalaniu struktur umownych i postanowień umów oraz procedur ich zawierania.