ESG W NIERUCHOMOŚCIACH

kluczowe problemy i ryzyka ESG stojące przed branżą nieruchomości

Data rozpoczęcia:
26.03.2024
Data zakończenia:
26.03.2024

Prelegenci

Katarzyna Chwalbińska-Kusek

dyrektorka ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, Savills, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej

Katarzyna ma ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów związanych z ESG/zrównoważonym rozwojem dla znanych międzynarodowych marek z sektora nieruchomości komercyjnych i nie tylko.
Posiada kompetencje w zakresie polskich i międzynarodowych metodologii raportowania niefinansowego oraz celów zrównoważonego rozwoju (SDG-s) zawartych w Agendzie 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Od 2008 roku jest aktywnie zaangażowana w promocję zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej, standardów zielonego budownictwa oraz zdrowia i dobrego samopoczucia w budynkach. W tym celu współpracowała z czołowymi międzynarodowymi organizacjami, takimi jak World Green Building Council, World Business Council for Sustainable Development, European Climate Foundation oraz Urban Land Institute.

W Savills jest odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie strategii ESG oraz zrównoważonego rozwoju wewnętrznie w polskim oddziale Savillsa, jak i opracowywanie wdrażanie rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju dla klientów firmy w tym: szkolenia z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju, due diligence ESG, certyfikację zielonych budynków i doradztwo w zakresie zdrowych biur oraz raportowanie ESG.

Malwina Jagiełło

Adwokat, counsel, Kochański & Partners / ekspert Komitetu ds. Nieruchomości przy Krajowej Izbie Gospodarczej

Malwina specjalizuje się w obsłudze prawnej podmiotów z branży nieruchomości. Doradza przy transakcjach nabycia i zbycia nieruchomości, w tym w szczególności nieruchomości komercyjnych (centrów handlowych, budynków biurowych, hoteli oraz powierzchni magazynowych). Brała udział w największych i najbardziej prestiżowych projektach nieruchomościowych obejmujących m.in. zakup portfolio biurowców położonych w największych miastach w Polsce oraz kilkudziesięciu hoteli położonych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ponadto, wspiera klientów w dążeniu do zrównoważonego rozwoju oraz w spełnianiu założeń Europejskiego Zielonego Ładu, Taksonomii oraz dyrektywy CSRD. Wdraża zielone klauzule w umowach najmu.

Kamila Jachnik-Czarnecka

Radca prawny, Senior Associate w kancelarii Kochański & Partners, w praktyce Energetyka, Infrastruktura i Środowisko.

Prawniczka specjalizująca się w prawie administracyjnym, energetycznym i ochrony środowiska, której doradztwo koncentruje się na obszarze zrównoważonej transformacji i zielonej energetyki. Wspiera Klientów
w dostosowywaniu inwestycji do wymogów Dyrektyw Zrównoważonego Rozwoju oraz Europejskiego Zielonego Ładu, promując zrównoważony rozwój
i zieloną energetykę.

Pełni kluczową rolę w doradztwie związanym
z raportowaniem ESG, wspomagając klientów
w spełnianiu wymogów dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Jej praca koncentruje się na integracji zrównoważonych praktyk biznesowych z wymogami prawodawczymi, co jest niezbędne dla zielonego finansowania. Wspiera również klientów w dążeniu do uzyskania dostępu do nowych możliwości finansowania projektów zrównoważonych i ekologicznych.

Jej ekspertyza obejmuje również wsparcie klientów w uzyskiwaniu i zmianie pozwoleń środowiskowych, analizę ryzyk związanych z zanieczyszczeniem gruntów oraz rekultywacją. Odgrywa ważną rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju wśród podmiotów gospodarczych, co przyczynia się do ich długoterminowego sukcesu i pozytywnego wpływu na środowisko.

Krzysztof Zięba

Radca prawny, Partner, Szef Praktyk FMCG Handlu Detalicznego i Motoryzacji oraz Prawa Handlu i Dystrybucji

Mec. Krzysztof Zięba specjalizuje się w prawie marketingu, handlu, e-commerce i dystrybucji. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie tworzenia i negocjowania umów handlowych, w tym stanowiących podstawę funkcjonowania łańcuchów dostaw (w tym dla sieci handlowych), umów dystrybucyjnych (w tym w systemach franczyzowych oraz systemach dystrybucji selektywnej) oraz umów logistycznych. Od wielu lat zajmuje się także sprawami z zakresu prawa konsumenckiego oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji, w tym w szczególności sprawach związanych z reklamą i znakowaniem produktów, prezentacją cen, ochroną know-how i tajemnicy przedsiębiorstwa. Uczestniczył w wielu projektach prawnych związanych z tworzeniem lub funkcjonowaniem wiodących sklepów internetowych, platform sprzedażowych i serwisów internetowych. Posiada bogate doświadczenie w zakresie tworzenia regulaminów sprzedaży, promocji, konkursów oraz programów lojalnościowych. Jest również ekspertem w sprawach z zakresu zatorów płatniczych, wspiera w tym zakresie klientów w kształtowaniu wewnętrznych polityk, rozwiązań kontraktowych, jak również prowadzenia postępowań przed Prezesem UOKiK. Doradza podmiotom z sektora handlu detalicznego, dóbr szybkozbywalnych (FMCG), spożywczego, chemicznego, kosmetycznego, elektronicznego oraz motoryzacyjnego.

Wojciech Wrochna

Partner, szef grupy Praktyk Energetyka, Infrastruktura i Środowisko, Kochański & Partners

Doradza przy inwestycjach w zakresie źródeł wytwarzania energii, w tym OZE i energii jądrowej, a także wykorzystania wodoru w energetyce i transporcie. Jego doświadczenie obejmuje pełen proces inwestycyjny przy uzyskiwaniu pozwoleń i koncesji, w tym reprezentowanie klientów przed sądami.
Wspiera także klientów w obszarze ochrony środowiska, w tym: na etapie pozyskiwania niezbędnych pozwoleń i zgód związanych z korzystaniem ze środowiska, postępowaniach spornych, w szeroko pojętym compliance, a także we wdrażaniu strategii energetycznych oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie dekarbonizacji przemysłu i łańcuchów dostaw.
Wojciech pomaga również w dostosowywaniu działalności przedsiębiorstwa do wymogów ESG oraz doradza jak unikać roszczeń w zakresie greenwashingu.

Magdalena Zawadzka-Iwanek

Sustainability Consultant

Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju i inżynierka budownictwa specjalizująca się w zrównoważonych budynkach. Przed pracą jako konsultantka pracowała dla generalnego wykonawcy, dzięki czemu zna proces inwestycyjny z różnych stron. Magda specjalizuje się w certyfikacji wielokryterialnej, jest Ambasadorem Fitwell ActiveScoreAP. Magda specjalizuje się w obszarze neutralności klimatycznej, przeprowadzania audytów ESG oraz analizach Taksonomii UE.

Jan Ziomek

Adwokat, partner, szef praktyki FinTech, Kochański & Partners

Jan jest ekspertem od nowych technologii i innowacji. Łączy technologiczny know-how z wiedzą o legislacji i praktycznymi rozwiązaniami w tym sektorze.
Specjalizuje się w prawie rynku finansowego, w szczególności FinTech, w obszarach usług płatniczych, kryptoaktywów w tym MiCA, cyberbezpieczeństwa (DORA, NIS2) oraz przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Doradza podmiotom krajowym i zagranicznym w zakresie usług płatniczych, wykorzystania technologii DLT/Blockchain, chmury obliczeniowej, jak również wprowadzania rozwiązań pozwalających realizować cele ESG.
Ponadto doradza w zakresie wymogów regulacyjnych wprowadzanych przez ESG, szczególnie w kontekście realizacji wymogów sprawozdawczych oraz możliwości finansowania projektów.
Prowadzi szkolenia z zakresu technologii i innowacji oraz występuje w roli eksperta podczas największych wydarzeń branżowych w Polsce, Europie i Azji.