Raportowanie zrównoważonego

rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce

Data rozpoczęcia:
26.09.2024
Data zakończenia:
05.12.2024

Prelegenci

dr Mirosław Kachniewski

Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Przed dołączeniem do SEG pracował w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, gdzie koordynował współpracę międzynarodową, prace analityczne oraz politykę informacyjną i edukacyjną. Wcześniej był Doradcą Ministra Przekształceń Własnościowych odpowiedzialnym za negocjacje członkostwa Polski w OECD w obszarze bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Były pracownik Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, absolwent Wydziały Handlu Zagranicznego tej uczelni. Jest autorem wielu publikacji o tematyce ekonomicznej, dotyczących głównie takich obszarów, jak: funkcjonowanie rynków kapitałowych, liberalizacja przepływów kapitałowych, liberalizacja form świadczenia usług, integracja rynku finansowego UE.

Zasiada we władzach Europejskiego Stowarzyszenia Spółek Giełdowych (EuropeanIssuers). Pełnił wiele istotnych funkcji międzynarodowej organizacji zrzeszającej organy nadzoru nad rynkiem kapitałowym - IOSCO.

Małgorzata Szewc

Wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (stypendystka programu Tempus – Uniwersytet w Heidelbergu). Ukończyła studia podyplomowe: Rachunkowość i finanse publiczne oraz Administracja Europejska. Absolwentka Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie.
W latach 2006-2022 urzędnik mianowany w Ministerstwie Finansów – zajmowała się współpracą międzynarodową (KE, EFRAG, IASB) i unijnymi regulacjami w obszarze rachunkowości, rewizji finansowej i raportowania niefinansowego. Przez 16 lat reprezentowała Polskę w Komitecie Regulacyjnym ds. Rachunkowości (ARC działającym przy KE) odpowiedzialnym m.in. za opiniowanie standardów MSR/MSSF przyjmowanych do prawa UE, oraz w Grupie Roboczej Rady UE ds. prawa spółek (prace legislacyjne nad dyrektywą ws. sprawozdawczości mikroprzedsiębiorstw, rewizją dyrektyw ws. rachunkowości, dyrektywą ws. ujawniania informacji niefinansowych NFRD i ostatnio nad dyrektywą ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD).

Magdalena Raczek – Kołodyńska

Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego oraz London School of Public Relations; Stypendystka Johannes Gutenberg-Universität w Mainz.
Od 2008 roku związana ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych. Od 2011 roku zajmuje się w SEG m.in. tematem raportowania niefinansowego. W latach 2012-2017 współtworzyła i koordynowała projekt „Analiza ESG spółek w Polsce”.
Członek grup roboczych i inicjatyw mających na celu popularyzację raportowania niefinansowego m.in. Grupy roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji; Rady Ekspertów w konkursie Liderzy Odpowiedzialnego Biznesu; Jury Konkursu Raporty Społeczne; Grupy ds. raportowania niefinansowego; Zespołu Redakcyjnego Standardu Informacji Niefinansowej (SIN).
Od 2017 roku koordynator projektu „AKADEMIA PARKIETU dla zaawansowanych inwestorów i emitentów”. Współautorka publikacji oraz artykułów na temat komunikacji korporacyjnej on-line spółek giełdowych oraz raportowania niefinansowego. Od ponad 10 lat aktywnie zaangażowana w projekty edukacyjne z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Ewa Szlachetka

Partner w polskim biurze Eversheds Sutherland, Head of M&A and Capital Markets

Adwokat i Partner kierujący zespołem fuzji i przejęć oraz praktyką rynków kapitałowych w polskim biurze Eversheds Sutherland.

Specjalizuje się w prawie spółek handlowych, obsłudze prawnej transakcji fuzji i przejęć, w tym przejęć spółek publicznych oraz w restrukturyzacji grup kapitałowych. Obsługuje transakcje prowadzone przez fundusze typu private equity i venture capital. Zajmuje się również zagadnieniami związanymi z regulacjami dotyczącymi kwestii ESG, w szczególności w zakresie ładu korporacyjnego i zarządzania. Ma prawie 20 lat doświadczenia zawodowego w doradztwie dla biznesu, zdobytego w pracy w renomowanych kancelariach prawnych.

Jest autorką licznych publikacji oraz prelegentką na konferencjach i warsztatach poświęconych zagadnieniom prawa spółek oraz rynków kapitałowych, w tym przejęciom spółek publicznych oraz metodom obrony przed wrogim przejęciem.

Piotr Kowalik

Of Counsel w polskim biurze Eversheds Sutherland, ESG, rynki kapitałowe, M&A

Prawnik na stanowisku Of Counsel w zespole rynków kapitałowych i M&A w polskim biurze Eversheds Sutherland.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zrównoważonym finansowaniem i zrównoważonymi inwestycjami, a szerzej ESG (Environmental, Social, Governance). Ten obszar łączy z prawem rynków kapitałowych oraz regulacjami dotyczącymi firm inwestycyjnych i obrotu instrumentami finansowymi.

Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla biznesu. Przed dołączeniem do Eversheds Sutherland współpracował z wiodącymi międzynarodowymi i krajowymi kancelariami prawnymi oraz globalną firmą konsultingową.

Wspiera klientów we wdrażaniu idei zrównoważonego rozwoju i uwzględniania w działalności aspektów ESG, szczególnie w zakresie wpływu nowych regulacji z obszaru zrównoważonego finansowania i raportowania na projekty inwestycyjne i finansowanie.

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor/Director of the Branch, Fundacja Frank Bold.

Prawnik z 12 letnim doświadczeniem zawodowym specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, prawie antykorupcyjnym i przejrzystości życia publicznego. Dyrektor Fundacji Frank Bold, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, członek Rady Programowej Fundacji Rozwój Tak – Odkrywki Nie oraz wspólnik w kancelarii radców prawnych Frank Bold.
Ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.
Autor licznych opracowań, analiz prawnych i poradników dla obywateli i obrońców praw obywatelskich z zakresu przejrzystości życia publicznego, odpowiedzialności przedsiębiorców, raportowania niefinansowego oraz ochrony środowiska, w tym m.in. autor polskiego rozdziału w przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej opracowaniu Study on due diligence requirements through the supply chain. Part III, country reports (2020), współautor The state of sustainability reporting in the Visegrad Region (2020) oraz redaktor Podstawowej analizy obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw (2020). Lider w Europie Środkowo-Wschodniej projektu Improving climate and sustainability corporate disclosure policies to enable sustainable finance finansowanego przez Europejską Inicjatywę Klimatyczną.
Wykładowca podczas warsztatów z zakresu zagadnień prawnych dotyczących jakości powietrza dla urzędników oraz Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych i Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka dla pracowników KPK OECD z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Autor zawiadomień w ramach procedury KPK OECD dotyczących naruszenia wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska, w tym zagadnień związanych z jakością powietrza, zmianami klimatycznymi oraz raportowaniem niefinansowym.

Paweł Zaczyński

Associate Partner, Biegły Rewident, Grant Thornton

Posiada wieloletnie doświadczenie w audycie na stanowiskach menedżerskich zdobyte w PwC i Deloitte. Od 2013 roku pracuje w Zespole Audytu Grant Thornton. Nadzoruje prace zespołów realizujących usługi w zakresie badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych dla grup kapitałowych w tym spółek giełdowych i Banków.
Tytuł magistra Finansów i Bankowości oraz Zarządzania i marketingu zdobył w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada również dyplom ACCA – The ACCA Diploma in International Financial Reporting. Reprezentował KIBR w Komitecie ds. Sektora Publicznego przy Europejskim Stowarzyszeniu Księgowych. W latach 2016-2021 pełnił funkcję Członka Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, od 2022 jest Członkiem Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN. Jest autorem publikacji i komentarzy prasowych dotyczących m.in. badania sprawozdań finansowych, Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego, ustawy o NBP.
Wybrani klienci: Shoper, Ipopema Securities, Bank Polskiej Spółdzielczości, Plus Bank, Getin Noble Bank, Skarbiec TFI, SGB Bank, Indykpol, Circle K Polska, Najwyższa Izba Kontroli, United Beverages, Interia.

Kamilla Budnik

Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju CCC SA

Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju CCC SA. Od blisko 3 lat odpowiedzialna za tematy ESG w Grupie CCC. W swoich obowiązkach służbowych głównie koncentruje się na planowaniu strategicznym oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez szereg działań związanych ze skutecznym i systematycznym wzrostem CCC w obszarze ESG, raportowaniu niefinansowym, dialogiem z interesariuszami oraz agencjami ratingowymi. Absolwentka Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Zarządzania i Rachunkowość, Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Audytu Wewnętrznego na Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Patrycja Żupa-Marczuk

Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w firmie „Energopomiar” Sp. z o.o.

Od 14 lat związana z Energopomiarem. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje doradztwo w zakresie zagadnień emisyjnych, jak również dostosowania obiektów energetycznych i przemysłowych do wymogów dyrektywy IED i konkluzji BAT oraz dyrektywy MCP. Współautorka wielu koncepcji dla modernizacji i budowy instalacji oczyszczania spalin dla sektora energetycznego. Autorka raportów oraz sprawozdań z pomiarów eksploatacyjnych instalacji ochrony środowiska. Współautorka specyfikacji technicznych, studiów techniczno-ekonomicznych oraz programów funkcjonalno-użytkowych dla budowy i modernizacji instalacji oczyszczania spalin w energetyce. Współautorka opracowań w zakresie udzielania odstępstw od wymagań konkluzji BAT. Zajmuje się doradztwem w zakresie taksonomii UE.
Prowadzi prelekcje i szkolenia w tematyce wymogów prawnych i technicznych w zakresie ochrony środowiska, w tym kwestii środowiskowych i technicznych w obszarze taksonomii UE, dostosowania przedsiębiorstw do dyrektywy IED, konkluzji BAT oraz dyrektywy MCP. Autorka publikacji w ww. tematyce.
Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Paulina Siupka

Główny specjalista ds. analiz środowiskowych, Biuro Projektów Innowacyjnych, Egergopomiar

Absolwentka Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2018 roku związana z Energopomiarem – początkowo jako specjalista ds. analiz cieplnych, a od marca 2023 roku jako koordynator ds. analiz środowiskowych.
Paulina Siupka posiada doświadczenie w zakresie wykonywania audytów energetycznych w sektorze energetyki zawodowej i przemysłowej oraz ciepłownictwa. Od kilku lat jej aktywność zawodowa ukierunkowana jest na obszar szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju, w tym analizy środowiskowe. Pomaga klientom w zarządzaniu ich wpływem na klimat m. in. poprzez wspieranie organizacji w obliczaniu śladu węglowego organizacji i produktu, wraz z opracowywaniem indywidulanych narzędzi informatycznych umożliwiających samodzielne wyznaczenie śladu węglowego organizacji i produktu w kolejnych latach. Wspiera również organizację w przeprowadzaniu analizy LCA, dzięki której jest możliwe zidentyfikowanie wpływu danego produktu na całe środowisko, a nie tylko na klimat.
Prowadzi webinaria oraz szkolenia w tematyce śladu węglowego organizacji oraz produktu.

Paweł Grabowski

Wiodący weryfikator emisji GHG w ramach EU ETS, DNV, specjalista ds. unijnej polityki klimatyczno-energetycznej

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w obszarach ochrony środowiska oraz EU ETS w sektorach paliwowym i energetycznym. Jego działalność i zainteresowania zawodowe skupiają się wokół zagadnień związanych z:
• monitorowaniem i raportowaniem informacji i danych na potrzeby rozliczania emisji gazów cieplarnianych i przydziałów darmowych uprawnień do emisji,
• wpływem zapisów polityk klimatyczno-energetycznych i wymagań EU ETS na funkcjonowanie zakładów przemysłowych,
• zarządzaniem emisjami do powietrza,
• implementacją zapisów dokumentów BREF oraz wymagań konkluzji BAT,
• zastosowaniem zagadnień business intelligence (bazy i modele danych, interaktywne raporty) w szeroko pojętej ochronie środowiska.
Nasz ekspert uczestniczy w pracach badawczych i działaniach regulacyjnych prowadzonych w ramach organizacji reprezentujących przemysł zarówno w kraju, jak i na szczeblu unijnym. Paweł Grabowski od kilku lat jest również prężnie działającym weryfikatorem EU ETS. Oprócz standardowych weryfikacji raportów dotyczących wielkości emisji gazów cieplarnianych, weryfikował również wnioski o przydział darmowych uprawnień do emisji na lata 2021-2026, raporty o poziomach działalności (tzw. raporty ALC), wnioski o rekompensaty kosztów pośrednich emisji dla sektorów i podsektorów energochłonnych oraz obliczenia redukcji emisji gazów cieplarnianych we wnioskach o dofinansowanie z Funduszu Innowacyjności UE.
Paweł, w związku ze swoimi zainteresowaniami i doświadczeniem w w zakresie obliczeń emisji gazów cieplarnianych, aktywnie poszerza horyzonty, studiując normy i standardy dotyczące szacowania śladu weglowego organizacji i produktu.

Piotr Biernacki

Przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Od niemal 20 lat zajmuje się komunikacją na rynku kapitałowym. Specjalizuje się w tworzeniu i zarządzaniu strategiami komunikacji spółek giełdowych. Prowadził komunikację oraz doradzał setce spółek notowanych na GPW, Euronext i OMX.
Autor i koordynator licznych badań dotyczących relacji inwestorskich oraz współtwórca regulacji środowiskowych polskiego rynku kapitałowego. Od 2015 roku prezes zarządu Fundacji Standardów Raportowania, pozarządowej organizacji, której celem jest poprawa jakości obiegu informacji, raportowania oraz komunikacji na rynkach kapitałowych i finansowych. Wykładowca i trener, przeprowadził niemal dwieście szkoleń dla zarządów i kadry menedżerskiej spółek. Członek Kapituły konkursu Złota Strona Emitenta organizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Wieloletni przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Autor publikujący na łamach Gazety Giełdy Parkiet, Manager MBA i kwartalnika Akcjonariusz, aktywny komentator polskiego rynku kapitałowego na Twitterze @piotrbiernacki.
Specjalizuje się także w tematyce presentation design i wykorzystywaniu grafiki w komunikacji finansowej. Założyciel IDEAcraft, firmy doradczej działającej w obszarze strategii, sustainability i information design.

Olga Jabłońska

Sustainability Manager, Materiality

Monika Kulik

Ekspertka ds. Komunikacji i CSR, Orange Polska, Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Od kilkunastu lat w praktyce i teorii zajmuje się tematami CSR, zrównoważonego rozwoju i ESG.
W Orange Polska, firmie będącej liderem CSR w Polsce, jest zaangażowana w tworzenie i realizację strategii społecznej odpowiedzialności firmy, raportowanie pozafinansowe, proces dialogu z interesariuszami oraz realizację programów z zakresu integracji cyfrowej i zarządzania różnorodnością.
Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, najdłużej działającej w Polsce organizacji w kompleksowy sposób zajmującej się zrównoważonym rozwojem.

Justyna Biernacka

Sustainability Managing Partner w MATERIALITY

Zajmuje się wpływem działalności przedsiębiorstw na środowisko naturalne i otoczenie społeczne oraz włączaniem aspektów zrównoważonych do strategii rozwoju ich biznesu. Specjalizuje się w zagadnieniach transformacji cyrkularnej i wdrażaniu modeli biznesowych zgodnych z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Pomaga także spółkom z branży real estate, deweloperom i przedsiębiorstwom budowlanym w dostosowaniu do wymogów unijnej Taksonomii działalności zrównoważonej środowiskowo. Współautorka metodologii badań istotności i ryzyk stosowanych w MATERIALITY oraz SIN – Standardu Informacji Niefinansowych.

Artur Gazda

ESG Reporting Specialist w MATERIALITY

Specjalizuje się w zakresie praw człowieka, etyki w biznesie oraz monitorowania przestrzegania przepisów prawa. Tworzy raporty ESG dla spółek notowanych na GPW, współpracuje przy identyfikacji ryzyk niefinansowych oraz tworzeniu strategii zrównoważonego rozwoju. Od 2020 roku bada świadomość klimatyczną spółek w badaniu CCA – Corporate Climate Crisis Awareness Study, realizowanym przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas.

Piotr Lachowicz

ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, Grupa Raben

Zajmuje się m.in. transformacją klimatyczną i analizą możliwości dekarbonizacji transportu, analizą śladu węglowego, analizą ryzyk ESG, w tym ryzyk klimatycznych, oceną wpływu i procesami należytej staranności oraz raportowaniem niefinansowym. Uczestnik prac zespołu konsultacyjnego działającego przy EFRAG-u w zakresie opracowania standardów dla sektora transportowego, współautor rekomendacji dla stosowania Taksonomii UE dla sektora budowlanego oraz transportu drogowego opracowanych w ramach prac Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE działającej pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wcześniej związany zawodowo z sektorem chemicznym, gdzie odpowiadał m.in. za komunikację i ESG.

Marta Porzuczek

Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Koordynatorka ds. ESG w Grupie Polenergia.

Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z sektorem energii odnawialnej. Przez ostatnie 18 lat, aktywnie uczestniczyła w procesach rozwoju nowych projektów OZE w tym pozyskiwania decyzji i pozwoleń sektorowych, przygotowania projektów do finansowania i dofinansowań (farmy wiatrowe na lądzie oraz morskie, farmy fotowoltaiczne, a także obiektów związanych z wykorzystaniem i produkcją biomasy). Kompleksowo zarządza procesami związanymi z ochroną środowiska i zrównoważonego rozwoju w fazie budowy i eksploatacji.
Od 2011 roku związana z Grupą Polenergia, w której pełni funkcję Dyrektorki Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Oprócz nadzoru środowiskowego nad projektami w rozwoju, budowie i eksploatacji jest odpowiedzialna za wdrażanie działań związanych z zaangażowaniem społecznym oraz raportowaniem zrównoważonego rozwoju, w tym przygotowaniem i operacjonalizacją Strategii ESG 2023-2030, analizy podwójnej istotności i przygotowaniem pełnego (nieobowiązkowego dla Grupy kapitałowej), audytowanego przez biegłego rewidenta raportu ESG opartego na ESRS za rok 2023.
Zaangażowana w działania związane z edukacją klimatyczną (prowadzony od 2022 roku projekt „Graj z nami w zielone!) oraz tworzeniem dobrych praktyk w obszarze budowy wartości dodanej dla środowiska naturalnego przy realizacji kolejnych inwestycji (w tym wdrożeniem Strategii na rzecz rozwoju różnorodności biologicznej Grupy).

Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim (2001-2006)

Jakub Glapan

Ekspert ds. analiz środowiska, Dział Monitoringu i Doradztwa Środowiskowego, „Energopomiar”

Doktor nauk biologicznych. Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor publikacji naukowych oraz rozdziałów mono¬grafii i książek. Uczestnik badań i autor wielu ekspertyz na potrzeby OOŚ dla projektowanych i funkcjonujących lądowych farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych, inwestycji drogowych, linii elektroenergetycznych, instalacji przemysłowych. Ekspert przyrodnik w Programach Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2009-2023.
Pełnił funkcję koordynatora regionalnego w projekcie „Realizacja Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego w Wielkopolsce”. Od lat współpracuje z organizacjami przyrodniczymi grupami eksperckimi.

Maria Biela

Biegła rewident

Absolwentka UE w Poznaniu kierunek Finanse i Rachunkowość przedsiębiorstw. W latach 2003 – 2021 czynna biegła rewident w BDO i Grant Thornton odpowiedzialna za badania sprawozdań finansowych Grup Kapitałowych zgodnie z polskimi i międzynarodowymi standardami, brała udział w projektach IPO, projektach doradczych i konsultacjach w zakresie stosowania IFRS. Prowadziła szkolenia w tematyce sprawozdawczości MSSF / UoR. Od 2021 roku związana z firmą AppTrend gdzie odpowiedzialna jest za rozwój oprogramowania XBRL Reporting, XBRL Auditor, wdrożenia u klientów. Prowadzi szkolenia w zakresie XBRL. Prowadzi wdrożenia BI Consolidation i konsultacje w zakresie konsolidacji. Od 2023 roku zaangażowana w rozwój oprogramowania Consolia ESG oraz Consolia DMS.

Iwona Kacprzak

Radca prawny w zespole Commercial, Eversheds Sutherland

Specjalizuje się w zagadnieniach regulacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw konsumentów. Doradza klientom działającym w branżach, w których swoboda umów jest ograniczona, takich jak e-commerce, zbiorowe zaopatrzenie w wodę, telekomunikacja. Jej zainteresowania zawodowe skupiają się wokół tworzenia równowagi w relacjach B2C – ma wieloletnią praktykę w przygotowywaniu wzorców umownych, regulaminów lub wewnętrznych procedur. Łączy doświadczenie w sprawach konsumenckich z zagadnieniami środowiskowymi, przede wszystkim związanymi z gospodarką obiegu zamkniętego i zrównoważonym rozwojem.
Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym. Przed dołączeniem do Eversheds Sutherland pracowała w polskich kancelariach prawnych oraz w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie prowadziła postępowania dotyczące naruszania zbiorowych interesów konsumentów oraz nadużywania pozycji dominującej.

Piotr Kowalik

Of Counsel w polskim biurze Eversheds Sutherland, ESG, rynki kapitałowe, M&A

Prawnik na stanowisku Of Counsel w zespole rynków kapitałowych i M&A w polskim biurze Eversheds Sutherland.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zrównoważonym finansowaniem i zrównoważonymi inwestycjami, a szerzej ESG (Environmental, Social, Governance). Ten obszar łączy z prawem rynków kapitałowych oraz regulacjami dotyczącymi firm inwestycyjnych i obrotu instrumentami finansowymi.

Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla biznesu. Przed dołączeniem do Eversheds Sutherland współpracował z wiodącymi międzynarodowymi i krajowymi kancelariami prawnymi oraz globalną firmą konsultingową.

Wspiera klientów we wdrażaniu idei zrównoważonego rozwoju i uwzględniania w działalności aspektów ESG, szczególnie w zakresie wpływu nowych regulacji z obszaru zrównoważonego finansowania i raportowania na projekty inwestycyjne i finansowanie.

Katarzyna Polikowska

Sustainability Consultant w Bureau Veritas Polska

Absolwentka Inżynierii Ekologicznej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zaczęła zdobywać w branży rolniczej, kultywując Dobre Praktyki Rolnicze, jako pasjonatka działań prośrodowiskowych. Obecnie, w Bureau Veritas Polska, jako Konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju, wykorzystuje zdobytą wiedzę w obliczeniach śladu węglowego organizacji jak i produktów, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ewa Radkowska-Świętoń

Przewodniczącą rady nadzorczej i członkini komitetu audytu, Kruk S.A

Obecnie przewodnicząca rady nadzorczej i członkini komitetu audytu w spółce Kruk S.A., niezależna członkini rady nadzorczej i przewodnicząca komitetu audytu w Ipopema Securities S.A. oraz niezależna członkini rady nadzorczej i komitetu audytu w Studenac S.A., pełni także funkcję członkini Komitetu Nadzorczego Wskaźników Referencyjnych Rynku Kapitałowego przy GPW Benchmark S.A oraz członkini Komitetu Ryzyka KDPW_CCP S.A. Ewa Radkowska- Świętoń jest prezeską Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych oraz ekspertką Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska na Uczelni Łazarskiego. W przeszłości była prezeską zarządu Skarbiec Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz wiceprezeską, a następnie prezeską zarządu notowanej na GPW spółki Skarbiec Holding S.A,. W latach 2008 – 2017 pełniła funkcję członkini zarządu, a następnie wiceprezeski Nationale Nederlanden Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A., gdzie odpowiadała za inwestycje oraz ład korporacyjne największego polskiego otwartego funduszu emerytalnego o aktywach pod zarządzaniem przekraczających 70 mld zł. Pracowała także jako zarządzająca funduszami w Aviva Investors Polska SA, a także ING TFI S.A. (obecnie NN Investment Partners), a także jako analityczka akcji w Centrum Operacji Kapitałowych Banku Handlowego S.A. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, posiada certyfikat CFA Chartered Financial Analyst) oraz FRM (Financial Risk Manager)