Compliance i ochrona sygnalistów

- procedury/ etyka/ psychologia/ AI

Data rozpoczęcia:
24.04.2025
Data zakończenia:
25.04.2025

Prelegenci

Beata Baran-Wesołowska

Doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny, compliance oficer, Partner w Kancelarii Baran Książek Bigaj

Pracownik naukowy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; ekspert w zakresie compliance, whistleblowingu, mobbingu i wewnętrznych postępowań wyjaśniających; uczestniczka procesu legislacyjnego ustawy o ochronie sygnalistów (po stornie społecznej w charakterze eksperta), redaktor naczelna komentarza do ustawy o ochronie sygnalistów, specjalizuje się również w postępowaniach dyscyplinarnych i audytach prawnych; praktyk w zakresie wdrażania i obsługi systemów zgłaszania nieprawidłowości; autorka blisko 100 publikacji naukowych oraz wielu publikacji popularnonaukowych z zakresu compliance, whistleblowingu i wewnętrznych postępowań wyjaśniających.

Sławomir Paruch

Radca prawny, partner w PCS | Littler

Od 25 lat doradza przedsiębiorcom w sprawach HR. Jest jednym z najwybitniejszych ekspertów prawa pracy w Polsce, w tym specjalistą w zakresie sporów sądowych, sporów zbiorowych, restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz zwolnień grupowych i indywidualnych. Specjalizuje się w sprawach dot. związków zawodowych oraz dot. mobbingu, dyskryminacji, godzin nadliczbowych oraz umów o zakazie konkurencji. Jest ekspertem w zakresie zasad wynagradzania oraz premiowania pracowników.

Bartosz Tomanek

Adwokat, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler

Zarządzający Zespołem PCS | Littler w Gdańsku. Kompleksowo wspiera pracodawców w zakresie szeroko pojętego prawa HR, tj. indywidualnego oraz zbiorowego prawa pracy, zatrudnienia opartego o umowy cywilnoprawne, a także w prawnopracowniczych aspektach transakcji M&A.
Bartosz doradza pracodawcom także z perspektywy compliance. Do jego specjalizacji należy wsparcie przy prowadzeniu wewnętrznych postępowań wyjaśniających, w tym w szczególności dotyczących mobbingu, dyskryminacji, molestowania czy nadużyć menedżerskich. Wspiera przedsiębiorców we wdrażaniu wewnętrznych regulacji dotyczących whistleblowingu (ochrona sygnalistów) – Bartosz posiada certyfikat Approved Whistleblowing Compliance Officer.
Ponadto, posiada doświadczenie m.in. w zatrudnianiu i rozwiązywaniu stosunków zatrudnienia z wyższą kadrą menedżerską, wdrażaniu splitowych struktur zatrudnienia, przygotowywaniu wewnętrznych regulaminów, polityk czy programów motywacyjnych, tworzeniu polityk wynagrodzeń dla spółek giełdowych, restrukturyzacji zatrudnienia, przejściach zakładów pracy, przygotowywaniu umów o zakazie konkurencji oraz relacji ze związkami zawodowymi. Autor publikacji oraz szkoleń z zakresu prawa HR.

Joanna Pacześniak

Senior Manager, Zespół Usług Śledczych i Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, PwC

Senior Managerem w zespole Zespół Usług Śledczych i Zarządzania Ryzykiem Nadużyć PwC. Specjalizuje się w dochodzeniach korporacyjnych i Integrity Due Diligence.
Jest uznanym ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa korporacyjnego, z bogatym doświadczeniem obejmującym audyty śledcze, projekty security oraz projekty budowania odporności organizacyjnej w odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne. W trakcie swojej kariery zawodowej zarządzała i uczestniczyła w licznych projektach zarządzania ryzykiem korporacyjnym, systemach kontroli wewnętrznej, zapobiegania i wykrywaniu nadużyć w wielu krajach Europy. Prowadziła skomplikowane dochodzenia dotyczące szerokiego zakresu nadużyć, w tym kradzieży, defraudacji, niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, sabotażu, nielegalnej produkcji, problemów z ochroną marki i towarami podrabianymi, szczególnie w sektorach chemicznym i tytoniowym. Jej praca obejmowała również kwestie zmowy pracowników, konfliktu interesów, przekupstwa i szerszych naruszeń zgodności.
Jest licencjonowanym detektywem, audytorem wewnętrznym, zatwierdzonym oficerem ds. zgodności i posiada certyfikat Resilience Leadership.

Daria Graczyk

Manager w Zespole Usług Śledczych i Zarządzania Ryzykiem Nadużyć PwC

W swojej dotychczasowej karierze Daria zdobyła szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w obszarze dochodzeń i audytu śledczego, audytu finansowego, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz compliance. Na co dzień wspiera klientów również we wdrażaniu skutecznych i bezpiecznych systemów zgłaszania nieprawidłowości, procedur i szkoleń, aby zapewnić zgodność z wymaganiami regulacyjnymi i budować, a następnie utrzymać silną kulturę organizacyjną. Przed dołączeniem do praktyki forensic, była odpowiedzialna za badanie sprawozdań finansowych lokalnych i zagranicznych firm oraz weryfikację ich zgodności z polskimi i międzynarodowymi standardami rachunkowości.
Jest Certyfikowanym Managerem Systemu Zgłaszania Nieprawidłowości i Ochrony Sygnalistów (certyfikat wystawiony w 2021 roku przez Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej), a także Certyfikowanym Specjalistą ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (CAMS).

Michal Nowakowski

Radca prawny, Partner w kancelarii ZP Zackiewicz & Partners w obszarze AI & Cybersecurity oraz współzałożyciel GovernedAI

Ekspert z praktycznym doświadczeniem w zakresie biznesowego wykorzystania danych oraz systemów sztucznej inteligencji. Partner w kancelarii ZP Zackiewicz & Partners w obszarze AI & Cybersecurity oraz współzałożyciel GovernedAI, spółki wspierającej we wdrażaniu AI oraz budowaniu ram AI & Data Governance z perspektywy technicznej, biznesowej i prawnej. Przewodniczący Sekcji AI przy Polskim Towarzystwie Informatycznym oraz autor takich książek jak „Sztuczna inteligencja. Praktyczny przewodnik dla sektora finansowego” czy „Sztuczna inteligencja. Przewodnik da inspektora ochrony danych osobowych”. Prelegent na wielu wydarzeniach oraz szkoleniach i warsztatach. Prowadzi kolumnę „Sztuczna inteligencja w praktyce” w „Bezpieczna Firma” w Rzeczpospolitej.

Julia Besz

Head of Ethics&Compliance Philip Morris International

Odpowiada za program Ethics & Compliance jako prawnik in-house w międzynarodowej grupie z sektora tytoniowego. Wcześniej związana z branżą kosmetyczną, gdzie nadzorowała program Compliance w ponad 30 krajach w clustrze CEE. Przez wiele lat jako Senior Associate w Praktyce Life Sciences największej polskiej kancelarii prawnej odpowiadała za doradztwo prawne i compliance przede wszystkim dla sektorów regulowanych (farmaceutyki, healthcare, żywność, energetyka), przede wszystkim w obszarach przeciwdziałania ryzykom korupcyjnym, white-collar crimes/management liability i AML/FT. Specjalizuje się w prawie ochrony sygnalistów korporacyjnych oraz programach Trade Sanctions Compliance, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka obchodzenia sankcji. Autorka licznych publikacji i raportów w obszarze compliance i whistleblowing. Entuzjastka i propagatorka pracy w metodyce Legal Design. Absolwentka prawa, LLM International & European Law, Sustainable Business Strategy Harvard Business School oraz historii sztuki PAN.

Zobacz również