Ekspert ds. ESG Nationale-Nederlanden Polska
Pracuje jako Ekspertka ds. ESG w Nationale-Nederlanden. Posiada doświadczenie w doradztwie w zakresie raportowania ESG, w tym zgodności z regulacjami takimi jak CSRD, SFDR, Taksonomią, TCFD i powiązanymi. Prowadziła projekty raportowania zrównoważonego rozwoju dla firm z branży wydobywczej, budowlanej, kosmetycznej czy odlewniczej. Prowadziła szkolenia ESG dla grup początkujących oraz Zarządów spółek w zakresie obowiązków wynikających z regulacji związanych z ESG oraz sposobów ich wdrażania w organizacji. Specjalizuje się w odpowiedzialnej komunikacji działań ESG, analizie danych, ESG compliance. Posiada doświadczenie w branży inżynieryjnej i środowiskowej, które umożliwiło sprawne poruszanie się w ustawodawstwie krajowym i międzynarodowym.
Ekspertka Climate Leadership, członkini Polish Green Building Council, Polskiego Stowarzyszenia PR, Rady Zielonego Biznesu.
Dr hab., profesor Politechniki Poznańskiej
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, profesor Politechniki Poznańskiej. Kierownik Pracowni Badań nad Zrównoważonym Rozwojem i Strategią Przedsiębiorstw na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Prowadzi badania i projekty naukowe w obszarach strategii zrównoważonego rozwoju, zmian stanu i struktury kapitału ludzkiego w gospodarce przyszłości, a także w sferze nowych koncepcji zarządzania w przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem zwinności przedsiębiorstw. Kieruje studiami podyplomowymi w zakresie zrównoważonego rozwój przedsiębiorstwa – wdrażania i raportowania ESG, zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzania projektami i procesami biznesowymi. Odbyła liczne staże naukowe na uniwersytetach w Polsce i Europie. Współpracuje z prestiżowymi ośrodkami akademickimi w kraju i zagranicą, przedsiębiorstwami oraz samorządem regionalnym. Jest członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, Głównej Rady Naukowej TNOiK oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Od wielu lat zawodowo zajmuje się tematyką społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju oraz raportowania niefinansowego. Członek zespołu, w ramach Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, który opracował Standard Informacji Niefinansowych (SIN), umożliwiający polskim spółkom wypełnianie obowiązków raportowania informacji niefinansowych. Ponadto członek Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pełni funkcję kierownika Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG oraz sekretarza Komisji rektorskiej ds. zrównoważonego rozwoju SGH.
Doświadczony strateg w obszarze zrównoważonego rozwoju, z dwudziestoletnim doświadczeniem w realizacji transformacji biznesowej, m.in. w branży chemicznej, wydobywczej, transportowej, farmaceutycznej, nieruchomości oraz FMCG. Współpracownik Zakładu Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Obecnie pełni funkcję Associate Director w Dziale Financial Services, Strategii i Sprawozdawczości ESG w KPMG w Polsce. Projektuje i wdraża ramy zarządzania ryzykami ZR i zgodne z politykami i dyrektywami dotyczącymi zrównoważonych finansów i strategii rozwoju UE. Doradza w zakresie due diligence przy fuzjach i przejęciach oraz w zakresie pozyskiwania i poprawy ocen ratingowych. Dzięki połączeniu wymogów regulacyjnych z planowaniem strategicznym, pomaga zarządom i zespołom wykonawczym tworzyć plany transformacyjne, zarządzać ryzykiem w łańcuchu dostaw oraz spełniać oczekiwania inwestorów w zakresie budowania przewag w zakresie zrównoważenia.
We wcześniejszych latach piastował kluczowe stanowiska kierownicze i koordynacyjne w agencjach i inicjatywach ONZ, koordynując projekty związane z finansowaniem zrównoważonego rozwoju, celami, standardami i ratingami. Zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwoliło na skuteczne angażowanie szerokiego grona interesariuszy — od władz lokalnych po instytucje globalne — co zaowocowało wdrożeniem powszechnie akceptowanych wskaźników i polityk ESG, łączących rentowność z pozytywnym wpływem społecznym.
Pełnił również rolę Doradcy Społecznego przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju RP, kształtując krajowe wytyczne w zakresie zrównoważonego zarządzania przedsiębiorstw oraz włączając aspekty środowiskowe i społeczne do decyzji inwestycyjnych.
Organizuje programy studiów i szkolenia menedżerskie w zakresie strategii zrównoważenia biznesu i budowania wartości, zarządzania interesariuszami i zespołami dyscyplinarnymi. Tematy obejmują transformację w kierunku innowacyjności i efektywności zasobowej w różnych obszarach biznesu, wprowadzając kompleksowe praktyki zrównoważonego rozwoju na każdym etapie łańcucha wartości.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Ekonomista i konsultant z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie analiz finansowych i strategicznych. Współautor publikacji dla polskich i europejskich partnerów społecznych związanych z polityką przemysłową, rynkiem pracy i dialogiem społecznym.
Ekspert od polityk transformacji energetycznej (w tym sprawiedliwej transformacji), strategii klimatycznych i dekarbonizacji przemysłu oraz zrównoważonego rozwoju. Uczestnik licznych projektów (w tym badawczych) realizowanych we współpracy z: administracją publiczną na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym, sektorem prywatnym, stowarzyszeniami biznesowymi, partnerami społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi i filantropijnymi.
Absolwent i były wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.