PUBLICZNE I PRYWATNE EGZEKWOWANIE PRAWA KONKURENCJI W POLSCE

Najnowsze zmiany, aktualne orzecznictwo, praktyczne rozwiązania

Data rozpoczęcia:
13.09.2017
Data zakończenia:
14.09.2017

Prelegenci

Aleksandra Boutin

V-ce President, CompassLexecon, Bruksela

Jest wiceprezesem firmy Compass Lexecon, gdzie doradza klientom w szerokiej gamie zagadnień z zakresu prawa konkurencji w postępowaniach przed Komisją Europejską i narodowymi organami ochrony konkurencji (w tym w Polsce i w innych krajach CEE). Aleksandra jest laureatką międzynarodowego rankingu ekonomistów i prawników z dziedziny prawa konkurencji Who’s Who Future Leaders 2017. Aleksandra była ostatnio zaangażowana w sprawy dotyczące rabatów i cen drapieżczych, wymiany informacji, pomocy publicznej, szacowania odszkodowań, jak również w postępowaniach koncentracyjnych. Jej doświadczenie obejmuje wiele sektorów, w tym IT, FMCG, surowców podstawowych, żywności, transportu, energetyki, sektora bankowego i innych. Aleksandra jest współautorem Wytycznych KE w Sprawie Porozumień Horyzontalnych z 2010r., a w szczególności inicjatorem i głównym autorem nowego rozdziału dotyczącego wymiany informacji. Aleksandra kształtowała i nadzorowała liczne sprawy KE z zakresu ochrony konkurencji i połączeń przedsiębiorstw, w tym poprzez tak zwane panele nadzorujące. Aleksandra miała szczególny wpływ na postępowania i inicjatywy dotyczące standardów i własności intelektualnej, między innymi zaproponowany przez nią mechanizm umożliwiający efektywną ocenę zgrupowań patentów, opublikowany w American Economic Journal Microeconomics, został zaadoptowany w Wytycznych KE dotyczących własności intelektualnej. Po ukończeniu Wellesley College (USA), Aleksandra uzyskała tytuł Magistra Prawa Europejskiego i Analizy Ekonomicznej, koncentrując się na polityce konkurencji, w Kolegium Europejskim w Brugii, jak również tytuł Magistra Ekonomii Teoretycznej i Ekonometrii w Szkole Ekonomicznej w Tuluzie. Obecnie jest w trakcie obrony Doktoratu z Ekonomii na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim (ULB), gdzie cały czas aktywnie prowadzi badania oraz wykłady na poziome podyplomowym, i jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa konkurencji.

dr Marta Cichomska

Radca Prokuratorii Generalnej RP

Radca Prokuratorii Generalnej RP w Departamencie Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, naczelnik Wydziału Europejskiego. Specjalizuje się w postępowaniach arbitrażowych, w tym w arbitrażu międzynarodowym i inwestycyjnym, a także w prawie europejskim. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu sporów, m.in. z zakresu umów o roboty budowlane, prawa nieuczciwej konkurencji oraz sporów nieruchomościowych. Autorka publikacji dotyczących postępowania cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego.

Szymon Gołębiowski

adwokat, kancelaria Modzelewska & Paśnik

Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie i Stowarzyszenia Prawa Konkurencji. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego praca magisterska zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Prezesa UOKiK na najlepsza pracę magisterską z zakresu ochrony konkurencji w 2012 roku. Od 2012 roku zajmuje się unijnym i polskim prawem antymonopolowym. Reprezentuje klientów postępowaniach w postępowaniach antymonopolowych przed Prezesem UOKiK oraz Komisją Europejską. Posiada bogate doświadczenie w sprawach z zakresu ochrony konkurencji (umowy dystrybucyjne, umowy franczyzowe, porozumienia horyzontalne), transakcji M&A, zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawa konsumenckiego. Doradzał klientom z sektorów motoryzacyjnego, FMCG, budowlanego, telekomunikacyjnego i energetycznego. Autor polskich oraz zagranicznych publikacji naukowych z zakresu prawa konkurencji, prawa cywilnego oraz prawa nowych technologii.

Adam Jasser

Centrum Studiów Antymonopolowych I Regulacyjnych UW, właściciel firmy doradczej AJ-Competition Advisory, były prezes UOKiK

prof. Agata Jurkowska-Gomułka

Of Counsel, Kancelaria Modzelewska & Paśnik

Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych (Instytut Nauk Prawnych PAN, 2014), doktorat uzyskała na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jest wykładowcą akademickim, specjalizującym się w polskim i europejskim prawie ochrony konkurencji. Wykładała m.in. dla słuchaczy Podyplomowego Studium Prawa Konkurencji w INP PAN oraz dla słuchaczy studiów podyplomowych Ochrona Konkurencji i Regulacja w Sektorach Infrastrukturalnych na Wydziale Zarządzania UW. Szkoliła również polskich sędziów na zlecenie Academy of European Law (Trier) oraz Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów. CzłoPRELEGENCI
nek stowarzyszony Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych. Członek kolegiów redakcyjnych periodyków naukowych z zakresu prawa konkurencji: „Yearbook of Antitrust and Regulatory Studies”, „internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny”. Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych i seminariach środowiskowych poświęconych prawu konkurencji. Współrealizowała również projekty badawcze, w tym międzynarodowe takie jak np. Competition Law: Comparative Private Enforcement & Consumer Redress in the EU (projekt realizowany w latach 2011–2012 pod kierownictwem prof. B. Rodgera).

Krzysztof Kanton

radca prawny, partner, kancelaria Sołtysiński Kawecki Szlęzak

Specjalista w zakresie prawa konkurencji. Doradza w postępowaniach wyjaśniających oraz antymonopolowych prowadzonych przez Prezesa UOKiK oraz postępowaniach przed sądami powszechnymi w zakresie praktyk ograniczających konkurencję. Współautor projektu wytycznych Prezesa UOKiK w sprawie kontroli koncentracji. Wielokrotnie rekomendowany w dziedzinie prawa konkurencji w rankingu Practical Law Company/Global Counsel 3000. Uczestniczył w szeregu audytów środowiskowych dokonywanych w związku transakcjami M&A. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego prawników specjalizujących się w prawie konkurencji i prawie energetycznym - Energy Law Group.

Marcin Kolasiński

Radca Prawny, Wspólnik, KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński

posiada bogate doświadczenie szczególnie w kwestiach związanych z ochroną konkurencji i konsumentów, zwalczeniem nieuczciwej konkurencji, zamówieniami publicznymi, compliance, bezpieczeństwem produktów, rozwiązaniami prawnymi sektorów regulowanych oraz doradztwem korporacyjnym.
Pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie uczestniczył w procesie tworzenia ustaw implementujących do polskiego porządku prawnego rozwiązania prawa unijnego. Następnie pracował w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Ochrony Konkurencji. W tym czasie odbył staż w Dyrektoriacie ds. Konkurencji Komisji Europejskiej. Następnie przez ponad osiem lat pracował w kancelarii Baker & McKenzie, gdzie jako partner, szef praktyki prawa konkurencji i regulacji, reprezentował klientów w postępowaniach m.in. przed Prezesem UOKiK, Komisją Europejską oraz polskimi i unijnymi sądami.
Marcin Kolasiński jest członkiem Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa oraz Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych. Pełni także funkcję pozarządowego doradcy w ramach Międzynarodowej Sieci Konkurencji - International Competition Network.
Marcin Kolasiński jest współautorem komentarza pod redakcją prof. Tadeusza Skocznego do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wydawnictwa C.H. Beck, a także autorem licznych publikacji w prasie codziennej, wydawnictwach branżowych i specjalistycznych czasopismach prawniczych.

Paulina Marusczyk

Dyrektor Działu Prawnego, Opel Poland Sp. z o.o.

Radca Prawny od 1995 roku. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990-1991 studiowała w Niemczech na Uniwersytecie w Konstancji. Przez 8 lat pracowała w Kancelarii Hunton & Williams w Warszawie, gdzie zdobywała doświadczenie, zapewniając wsparcie dla wielu międzynarodowych firm, które rozpoczęły działalność w Polsce. W 1998 roku dołączyła do General Motors i zajmowała się rozwijaniem działalności GM w Polsce, w tym obsługą prawną fabryki w Gliwicach. Obecnie jako Dyrektor Działu Prawnego Opel odpowiada za doradztwo prawne na rzecz europejskiego działu ds. kontaktów z rządem oraz na rzecz europejskiego działu sprzedaży i marketingu, a także za zarządzanie sprawami prawnymi lokalnych jednostek w Polsce. W pracy zawodowej zajmuję się również zagadnieniami compliance oraz negocjowaniem programów grantowych różnych jurysdykcji.

Małgorzata Modzelewska de Raad

adwokat, partner, kancelaria Modzelewska & Paśnik

Adwokat z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym, doświadczony pełnomocnik procesowy. Od lat prowadzi liczne sprawy antymonopolowe przed Prezesem UOKiK oraz Komisją Europejską. Wiele prowadzonych przez nią spraw zakończyło się precedensowymi orzeczeniami Sądu Najwyższego. Regularnie rekomendowana przez międzynarodowe informatory prawnicze, zajmująca wysokie miejsca w rankingach branżowych. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie antymonopolowym. Na co dzień doradza w sprawach z zakresu nadużywania pozycji dominującej, porozumień wertykalnych (dystrybucja i umowy handlowe) oraz porozumień horyzontalnych. Pracuje z wieloma liderami rynkowymi w sektorach: motoryzacyjnym, farmaceutycznym, FMCG, sprzedaży detalicznej oraz wydawniczym, chemicznym oraz telekomunikacyjnym. Jest wykładowcą i szkoleniowcem, a także autorką wielu publikacji na temat różnych aspektów prawa konkurencji w krajowych periodykach naukowych. Wykłada prawo konkurencji dla studentów MBA Politechniki Warszawskiej i studentów studiów podyplomowych prawa konkurencji Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Dr Raimundas Moisejevas

partner, kancelaria Vilgerts, Profesor Mykolas Romeris University

Adwokat z czternastoletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w prawie konkurencji, postępowaniach z zakresu rozstrzygania sporów, regulacjach sektorowych oraz prawie handlowym. Doradza i reprezentuje klientów w lokalnych i międzynarodowych sprawach z zakresu prawa konkurencji, takich jak postępowania w sprawach kontroli koncentracji, nadużywania pozycji dominującej, ograniczeń wertykalnych oraz w sprawach kartelowych. Raimundas reprezentuje klientów w licznych sporach cywilnych i administracyjnych zarówno przed sądami krajowymi, jak i przed sądami arbitrażowymi. Raimundas Moisejevas jest rekomendowanym doradcą na Litwie przez informator Chambers and Partners (2015) oraz ranking “Legal 500” (2016). Źródła mówią, że Raimundas Moisejevas „troszczy się o potrzeby klienta, opierając się na silnej znajomości prawa konkurencji”. Jest wykładowcą prawa konkurencji i prawa cywilnego na litewskim Uniwersytecie Michała Römera. Jest również mediatorem w ICSID, arbitrem i ekspertem krajowym OECD na Litwie. Jest autorem wielu publikacji z zakresu prawa konkurencji i prawa cywilnego.

Piotr Paśnik

adwokat, partner, kancelaria Modzelewska & Paśnik

Reprezentuje klientów przed polskim i wspólnotowym organem ochrony konkurencji w sprawach z zakresu ochrony konkurencji w tym – w sprawach z zakresu kontroli koncentracji – i regulacji sektorowych. Jego doświadczenie obejmuje udział w sprawach dotyczących nadużywania pozycji dominującej, zawierania porozumień horyzontalnych i wertykalnych. Rekomednowany przez informator Chambers jako specjalista w sektorach regulowanych. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu postępowań administracyjnych i sądowych dotyczących nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców przez organy regulacyjne. Piotr reprezentuje również przedsiębiorców w sporach gospodarczych oraz postępowaniach karnych gospodarczych. Szkoli klientów z różnych aspektów prawa konkurencji.

Jacek Kosuniak

radca prawny, V-ce Dyrektor Biura Prawnego, PKN ORLEN S.A.